Augalų kategorijos

Margalapės orchidėjos

Galbūt nežinojote, kad kai kurių orchidėjų žiedai visai neišvaizdūs ir mažyčiai. Užtai jų lapai – lyg aksomas, siuvinėtas auksu ir sidabru. Nežinia, kas pirmasis pavadino jas orchidėjų pasaulio brangakmeniais, bet spindinčios lapų “siūlės” iš tikrųjų žiba kaip tūkstančiai briliantų.

Gamtoje margalapės orchidėjos auga 600-2000m aukštyje virš jūros lygio – nuo tropinių Pietryčių Azijos miškų, iki Rytų Afrikos (Madagaskaras), Naujosios Zelandijos ir Brazilijos. Jų augimvietėse visus metus gaivus oras, temperatūra naktimis nenukrenta žemiau 15-17°C, o dieną laikosi 24-27°C. Dažniausia jos auga laidžioje tropinio miško paklotėje, tarp pūvančių lapų, nuvirtusių medžių ir samanų. Didesnė rūšių įvairovė randama vietose, kur po derlingu dirvožemiu slepiasi kalkingi uolienų sluoksniai.

Margalapės orchidėjos žiedai
Orchidėja ludizija

Dažnai iš paklotės kyšo tik orchidėjų skrotelės viršūnė, o plikas stiebas slepiasi po lapų nuokritomis. Prasčiau šios orchidėjos auga ten, kur po derlingu viršutiniu sluoksniu yra drėgmei nelaidus molio sluoksnis. Oras miško apačioje šviežias, gaivus ir labai drėgnas, nes naktimis visuomet gausiai lyja. Mokslininkai surado ir aprašė daugiau kaip 220 rūšių margalapes orchidėjas, tačiau manoma, kad dar daugiau jų neatrasta. Namuose dažniausiai auginamos liudizijos (Ludisia sin. Haemaria), nors puikiai galima augint ir Macodes, Anoectochilus, Goodyera, Dossinia, Zeuxine.

Viena iš gražiausių margalapių orchidėjų yra Macodes petola. Jų žali aksominiai lapai “siuvinėti” sidabru.
Haemaria lapai – nuo žalio iki tamsiai rudo aksomo, “siuvinėti” sidabriniais arba auksiniais siūlais.
Anoectochilus lapai įvairių formų, spalvų ir atspalvių (nuo žalių iki beveik juodų), ypač turtingi “auksu”.

Anoectochilus dažnai ir vadinami auksinėmis orchidėjomis. Gamtoje jos auga tropikuose po medžiais, kur beveik nepasiekia saulės spinduliai. Namuose jų taip pat negalima laikyti saulėje, geriausiai jaučiasi išsklaidytoje šviesoje ir visus metus šiltai (22-27°C). Geriausia jas auginti orchidariume.

Vienintelė Ludisia puikiai auga kambaryje. Ilgalaikis atvėsimas iki 15-16°C gali išprovokuoti nereikalingą žydėjimą.

Margalapės orchidėjos sodinamos į nedidelius 5-9 cm skersmens vazonėlius, specialų substratą . Substratas turi būt labai purus, laidus orui ir sulaikantis drėgmę. Žemė orchidėjoms ruošiama pagal specialius nurodymus, dažnai sodinama į grynus gyvus kiminus (Sphagnum), bet taip auginamas orchidėjas rekomenduojama persodint dukart į metus. Joms ypač tinka specialus mišinys iš smulkintos pušies žievės, kiminų, spyglių ir lapinės žemės (lygiomis dalimis). Galima įmaišyti lapuočių medžių anglies ir putplasčio gabalėlių. Pušies žievė lupama nuo žuvusių medžių, sulaužoma 0.5-1 cm gabalėliais, užpilama verdančiu vandeniu ir paliekama 1-2 val. Tinka ir epifitinėms orchidėjoms skirti substratai iš parduotuvių.

Orchidėja 'goodyera'
Margalapė orchidėja 'anoectochilus'

Kambaryje augančios orchidėjos laistomos reguliariai, minkštu vandeniu, substratas negali būti šlapias, bet ir neturi visiškai išdžiūti. Orchidariume užtenka palaistyti kartą per mėnesį.

Laistoma distiliuotu, virintu arba akvariumo vandeniu, purškiama taip pat distiliuotu vandeniu arba ištirpintu sniegu. Tręšiama orchidėjoms skirtomis trąšomis kartą per 3 savaites pavasarį ir vasarą, ir dvigubai rečiau – rudenį bei žiemą. Trąšų koncentracija turi būti labai maža, 3-8 kartus mažesnė negu nurodyta ant trąšų pakuotės (3-4 lašų skystų orchidėjoms skirtų trąšų / 2 l vandens).

Margalapių orchidėjų žiedai vargu ar sužavės – jie užauga ant sprindžio ilgio kotelių, yra smulkūs, kreminiai ar balti su violetiniu atspalviu. Kai kurie iš jų pavieniai, kiti sutelkti į nedideles kekes. Kekėse pražysta tik po kelis ar keletą žiedelių. Vienų rūšių orchidėjų – pražysta tik apatiniai, kitų – tik viršutiniai žiedai. Jų silpną kvapą galima užuosti tik prie pat žiedo. Žiedynus verčiau nukirpti, nes žydėjimas nualina augalus, ypač jaunus.

Kai augimo sąlygos netinka, margalapės orchidėjos pradeda sirgti. Jeigu lapas ar stiebas pradeda pūti, reikia nupjauti jį iki sveikos vietos švariu peiliu, o žaizdą patepti fungicidu. Kai ima pūti stiebas, orchidėją retai pavyksta išgelbėti, nes liga labai greitai plinta. Labai daug žalos padaro ir stiebiniai nematodai – gražiai augęs augalas staiga per naktį nuvysta arba nuvirsta ant šono lyg nupjautas ir žūva. Apžiūrėjus matyti patamsėjęs arba gleivėtas stiebas prie pamato. Nematodų pažeistą augalą galima išgelbėti tik nupjovus sveikas viršūnėles ir įšaknydinus. Gražialapės orchidėjos lengvai dauginasi žaliaisiais auginiais, kurie pjaunami bent su trim tarpubambliais. Šaknydinti galima ir vandenyje.

Margalapė orchidėja
Auksinė orchidėja (margalapė)