Augalų kategorijos

Margenis (Daržėlinis gumbinas)

Coleus blumei hibridai — lūpažiedžių šeimos dekoratyvinės lapinės gėlės su gražiai išmargintais lapais. Galima auginti kambaryje, balkone, terasoje.

Puiki ampelinė gėlė yra Coleus pumilua, žydinti lapkričio—sausio mėn!

Pavasarį pradeda augti.

Vasario—kovo mėn. senesni augalai genimi ir persodinami į puveninę, kiek rūgštoką priemolio žemę. Gegužės antroje pusėje sodinami į lovelius; laikoma šviesioje vietoje. Iš pradžių laistoma mažai, vėliau daugiau.

Vasarą intensyviai auga. Tada reikia gausiai laistyti, purkšti, geriau minkštu vandeniu, kas dvi savaites tręšti (2—3 g/l). Liepos pabaigoje dar kartą apgenėti; galima persodinti.

Rudenį ir žiemą ramybės periodas.

Jaunoms gėlėms temperatūra 10—15°C senesnėms – aukštesnė. Vieta turi būti labai šviesi, oras ne per sausas, kitaip puola voratinklinės erkutės, miltuotieji skydamariai, baltasparniai. Žiūrėti, kad neperdžiūtų žemė. Šiltame kambaryje dažnai purkšti, augančias gėles šiek tiek tręšti. Kai numeta lapus, apgenėti, laikyti 5—10°C temperatūroje.

Gėles reikia nuolat atjauninti, gražiausiai atrodo vienamečiai. Viršūniniai ūgliai lengvai įsišaknija pavasarį ir vasarą. Norint išauginti įvairesnių spalvų ir formų, vasario ar kovo mėn. sėjama į vazonus ar dubenėlius.

Sėklas prispausti, apdengti stiklu, laikyti nesaulėtoje vietoje. Vėliau daigus reikia įpikuoti, 1—2 kartus nuskabyti viršūnėles.

margenis
Pavasarį ir vasarą užsukus į gėlininkystės centrą galima pasigėrėti sodriu darželinio margenio lapų margumu.

Gėlės lapai stebina įvairiausių spalvų dermingumu: šviesiai žalia su šokoladine; žalia su ryškiai raudonomis gyslomis; rudai oranžinė su žaliais kraštais; žalia ir geltonas vidurys; kone juodas purpuro raudonis.

Mišrūnai dažniausiai būna bevardžiai: tiesiog imkite ir išsirinkite jums patikusias spalvas. Pastatykite darželini margenį į saulėtą vietą, bet vasarą saugokite nuo ryškios popiečio saulės. Gausiai laistykite ir stenkitės duoti šioms gėlėms daug drėgmės.

Po kurio laiko pasirodo ir žiedkočiai, bet nuo jų margenis nepasidaro gražesnis. Pradėjusį žydėti augalą geriausia smarkiai apkarpyti, kad jis vėl šakotųsi ir krūmytųsi.

Prie karštų radiatorių margeniui ima kristi lapai, jis suserga. Todėl vėlų rudenį arba išmeskite jį, arba laikykite vėsioje patalpoje (10-16 °C).
Pavasarį galite nupjauti viršūnėlių auginius nuo sultingų stiebų viršutinės dalies. Pamerkti į vandeni jie išleidžia šaknis, paskui jau galima sodinti į vazonus.

margenis