Augalų kategorijos
Pagal kero dydį melsvės (Hosta) skirstomos į miniatiūrines (kero skersmuo 5-10 cm), smulkias (20-40 cm), vidutines (40-60 cm), stambias (60-90 cm) ir labai stambias (90-150 cm ir daugiau). Tokio dydžio būna 4-5 m. amžiaus augalas.
Smulkios melsvės grupėmis sodinamos alpinariumuose, sudėtinių gėlynų priekyje arba mažose gėlinėse, vazonuose, loviuose. Jos dera japoniškame sode ir dažnai auginamos kartu su bonsai medeliais.
Miniatiūrines melsves dėl mažumo entuziastai dažniausiai augina vazonuose. Užsienyje yra nemažai miniatiūrinių melsvių augintojų draugijų, kurių nariai kasmet organizuoja savo mažyčių augintinių parodas, dalijasi auginimo subtilybėmis. Didžiausias šių melsvių priešas – sraigės ir šliužai, kurie vienu kąsniu gali praryti visą augalo lapą.
Štai keletas įdomesnių smulkių ir miniatiūrinių melsvių:
‘Baby Bunting‘ užauga 20 cm aukščio ir 30 cm pločio. Pilkai mėlyni lapai beveik apvalūs, maždaug 4.5 cm ilgio ir pločio. Alyviniai mėlyni žiedai pražysta vasaros viduryje, žiedkotis iki 45 cm aukščio. Saulėje lapai pasidaro žali su šviesesniu pakraščiu.
‘Pandoras Box‘ užauga 10 cm aukščio ir 25 cm pločio. Lapai apvaliai širdiški, 5 cm ilgio ir 4 cm pločio, pilkšvai žali su blyškiu geltonu ar baltu dryžiu per vidurį. Geriausiai jaučiasi pavėsyje, nepakenčia stovinčio vandens. Kartais pradeda augti visai žali lapai, juos reikia išskinti. Tinka auginti gėlinėse.
‘Saishu Jima‘ užauga iki 20 cm aukščio ir 50 cm pločio. Lapai lanceto formos, 9 cm ilgio ir 1 cm pločio, tamsiai žali, banguotu pakraščiu ir auga beveik stačiai. Žiedeliai blyškiai alyviniai, pražysta rudenį.
‘Cats eye‘ pasiekia vos 5-10 cm aukštį. Lapai pailgi, balti su žaliu apvadu. Tai viena mažiausių iš miniatiūrinių melsvių. Dėl mažumo auginama vazonuose.
‘Paradise Pupet‘ taip pat vos 10 cm aukščio, bet sparčiai plinta į šonus ir dažnai auginama kaip kiliminis augalas. Lapai žali ar žalsvi, smailėjantys, auga tankiu keru.
‘Stilleto‘ užauga 15-25 cm aukščio. Lapai labai siauri, truputį banguoti, žali su siauru gelsvu apvadu. Keras greitai sutankėja ir pamažu ima plėstis į šalis. Tinka kaip kiliminis augalas, labai dera japoniškuose soduose su bambukais, bonsai medeliais, japoniškais klevais, blakėžudėmis, smulkialapiais paparčiais ir pan.
Vienos iš gražiausių ir, deja, brangiausių miniatiūrinių melsvių – ‘Blue Mouse ears‘. Lapai pilkšvai mėlyni, labai ryškūs, iš toliau atrodo pūkuoti, labai gražios formos, su šviesesnėmis gyslomis. Jie iš tikrųjų panašūs į peliuko ausį. Keras kompaktiškas, tankus. Dėl savo mažumo ir akį traukiančio grožio melsvės ”Blue Mouse ears‘ dažniausiai sodinamos po vieną ir auginamos vazonuose.