Gėlė našlaitė (viola)

Našlaitinių (Violaceae) šeimos augalas. Gentyje yra apie 400 rūšių.

Jau nuo balandžio—gegužės mėnesio našlaitėmis galima dekoruoti balkonus ir terasas. Persodinti su žemės grumstu. Žydi pavasarį. Kadangi pakenčia nedideles naktines šalnas, galima balandžio mėnesį apsodinti dėžes ir dubenis. Žemė turi būti šviežia, derlinga, pakankamai drėkinama. Atstumas tarp gėlių 15—20 cm. Pasodinus po 3 savaičių kartą per savaitę tręšti (2—3 g/l). Birželio mėnesį našlaitės keičiamos vasarinėmis gėlėmis. Sėklos sėjamos birželio mėnesį į lėkšteles ar nesaulėtą lysvę. Iš pradžių laistyti saikingai. Kad geriau šaknytųsi ir tvirtėtų, per tankūs daigai pikuojami 3—5 cm atstumu. Rugsėjo mėnesį sodinti lysvėje 15—20 cm atstumu. Žiemai lysvę apdengti eglišakėmis.

Tikroji našlaitė (V. tricolor L. sin. V. wittrochiana hort). Tai daugiametė, gėlininkystėje dažniausiai auginama kaip dvimetė gėlė. Vegetacijos pradžioje krūmas kompaktiškas, vėliau išsidraikęs, 15—20 cm aukščio. Lapai žali, apatiniai ova­liniai, viršutiniai lacentiški, karpytais pakraščiais. Šaknis kuokš- tinė. Žiedai pavieniai, dvilyčiai, sudaryti iš dviejų viršutinių ir trijų apatinių apyžiedžio lapelių. Vaisius — triskiautė dėžutė. Sėklos blizgančios, kiaušiniškos. Našlaitės — kryžmadulkis au­galas, ir sekiojai turi būti auginami gerai izoliuoti.

Gerai auga vėsioje, drėgnoje, gerai drenuotoje, patręštoje organinėmis trąšomis, neutralios arba silpnai šarminės reak­cijos dirvoje.

Sėklos sėjamos liepos mėn. į saulėtas lysves arba šaltus inspektus. Į vieną inspekto langą pasėjama 4—5 g sėklų, kurios sudygsta po 8—14 dienų. Pikuojama, išsikalus trečiam lapeliui, 4—5 cm atstumu. Rudenį galima sodinti į nuolatinę vietą arba palikti žiemoti nepersodinus, bet tik tokiu atve­ju, jei pirmą kartą buvo išpikuota ne tankiau kaip 15 cm atstumu. Įšalus žemei, pridengiama eglišakėmis, šiaudais. La­pai netinka, nes po jais daigai gali iššusti. Dangą reikia nu­imti ankstyvą pavasarį.

Našlaitė — pavasario gėlynų augalas. Gausiai žydi, esant vėsiam orui. Užėjus vasaros karščiams, ištįsta, žiedai susmul- kėja ir praranda savo dekoratyvumą. Dėl to ji gėlynuose au­ginama kaip vienmetė.

Našlaitė labai mėgiama gėlė palangių ir balkonų love­liuose.