Augalų kategorijos

Nikandra
Nikandra (arba Dumplūnė nikandra lot. Nicandra physalodes), nesubrandina vaisių ir apskritai nevalgomos. Dar daugiau – šios durnaropių giminaitės yra nuodingos. Augalas neturi nei puikių žiedų, nei valgomų vaisių. Gražios tik išdžiūvusios sėklų dėžutės, panašios į kininius šviestuvus.

Nikandra dumplūnėNikandrų sėklos smulkios, dygo apie 3 savaites. Sėjinukai iš pradžių auga labai lėtai, kokie 2 mėn. vos matyti, kad kruta. Paskui, kai atšyla oras ir palanges gerai įšildo saulė, nikandros ima augti sparčiau.

Tai vienmetis augalas, kilęs iš Peru aukštikalnių – tai pačiais metais jis žydi ir subrandina sėklas. Vienu metu skleidžiasi žiedai ir auga sėklų dėžutės. Ant palangės nikandra auga vienu, maždaug 40 cm aukščio stiebu. Viršūnė truputį išsišakojusi, kiekviena šakelė svarina po keletą žiedų. Jie gležnučiai, melsvi, apie 3 cm skersmens, varpelio formos. Pilnai neišsiskleidžia. Vienas žiedas žydi keletą dienų, vakarais susiskleidžia. Lauke (birželio pradžioje) pasodintos nikandros jaučiasi daug geriau – liepos mėn. jos jau beveik siekia 1 m aukštį ir yra maždaug 70 cm pločio. Gėlė nikandra auga šakotu krūmu, gausiai žydi ir dera. Lapai dideli, labai panašūs į durnaropių. Nikandrų sėklų dėžutės panašios į dumplūnių sėklų dėžutes, užsienyje jas dažnai sausoms puokštėms naudoja floristai.

Nikandra (bręstančios sėkos)Užsienyje nikandras augina egzotikos mėgėjai. Yra išvesta sodinių formų nikandrų baltais (‘Alba’) arba alyviniais žiedais ir juodomis sėklų dėžutėmis (‘Black Pod’).

Šios gėlės mėgsta šilumą, saulę, pakenčia sausrą. Vazonuose auginamos nikandros laistomos rytais po truputį, dieną leidžiama apdžiūti. Perlaistymo nepakenčia, iš karto gelsta ir krinta apatiniai lapai. Nuolat perlaistomi augalai turi pliką stiebą, nes beveik visi lapai nukrenta. Ši taisyklė negalioja lauke augančioms nikandroms, kurios labiau nemėgsta pietinės saulės – vysta lapai (saulei pasisukus atsigauna). Žemei nereiklios, bet gausiau žydi derlingame priemolyje.

Nikandros sėklos dauginimuiNikandros dauginamos sėklomis, kurios daigios 10 ir daugiau metų. Sėjama kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje į dėžutes arba atskirus vazonėlius su sėjai skirtu žemių mišiniu. Sudygsta per 2-3 savaites (ant pakelio rašoma kad per 7-10 dienų). Į lysvę persodinama gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje, kas 45-50 cm. Pražysta birželio pabaigoje (šaltą vasarą – vėliau) ir žydi iki šalnų.

Nikandros tinka papuošti dekoratyvias sieneles, gyvatvores, jos sodinamos prie balkonų, terasų ar namo kampuose. Prieš šalnas nupjautos šakos su sėklų dėžutėmis puikiai sudžiūva ir tinka sausoms puokštėms rišti.

Nikandra Dumplūnė (džiovintos sėklų dėžutės)
Gėlės Nikandros žiedas