Augalų kategorijos

Oranžinė lelija

Oranžinės, vienadienės lelijos (Hemerocallis fulva) – daugiametis augalas siekiantis maždaug 1.2m aukštį. Lapai pailgi, sodriai žali, o žiedai vidutinio dydžio, rusvai oranžinės spalvos pereinančios į geltoną pačiame žiedo centre. Žydėjimo pradžia – birželio mėnuo.

Ši lelijų rūšis nesubrandina dauginimui tinkamų sėklų, o jos žiedai neturi kvapo. Tačiau šalia pagrindinio stiebo pastebėsite ūglius kurie yra tinkami dauginimui.

Šio gėlės priežiūra nėra sudėtinga, ją retai puola kenkėjai ir ligos. Persodinti nebūtina. Mėgsta saulę ir gausiau žydį atviroje, saulėtoje vietoje. Nors yra kilęs iš azijos – mūsų klimato sąlygomis išsilaiko gana gerai ir nebijo žiemų.

Kita, panašiai atrodanti gėlė yra azininės lelijos Asiatic lilies (Lilium asiatic). Ir nors šie augalai gali atrodyti gana panašiai, jų moksliniai pavadinimai skirtingi.

Nemažai šiuolaikinių azijinių lelijų iš savo laukinių protėvių (L.bulbiferum, L.dahuricum, L.davidii, L.pensylvanicum ir kt.) paveldėjo jų oranžinį ar oranžiniai raudoną atspalvį. Šis atspalvis patobulintas, išgrynintas ir atrodo gerokai puikiau. Tačiau nemažai lietuvių, vos išvydę oranžinę leliją, skuba numoti ranka – „kam man dar viena “patvorinė”, tokią jau seniai turiu?!“ Ir tiesų, daug metų gėlynuose būdavo auginamos nežinomos kilmės plytinio atspalvio lelijos. Bet pažvelkite į jas dar kartą – ar patiks, kitas klausimas. Juk dėl skonio nesiginčijama.

‘Aberdeen’ – ryškiai oranžiniai raudoni žiedai su šviesesniu viduriu ir retais ryškiais taškais. Ankstyva, žiedai labai stambūs ir stangrūs.
‘Amadeus’ – stambūs geltonai oranžiniai žiedai. Ankstyva, gausiažiedė (iki 12 žiedų ant 0,9-1 m aukščio stiebo).
‘Exalibur’ – įspūdingi stambūs, ryškiai oranžiniai žiedai. Žiedlapiai stori, kaip vaškiniai. Užaugina iki 17 žiedų ant 1,2 m aukščio stiebo.
‘Feedback’ – ryškiai raudoni žiedai su oražiniai geltonu viduriuku, stambiais ir ryškiais taškais. Žiedlapiai stangrūs, tvirti. Užaugina iki 16 žiedų ant 1,4 m aukščio stiebo.
‘Fire King’ – raudonai oranžiniai žiedai su ryškiais taškuotais, į šonus pasisukusiais žiedais. Ankstyva, gausiažiedė (iki 30 žiedų ant 1,2-1,5 m stiebo). Augina labai stambius svogūnėlius.
‘Klara’ – oranžiniai raudoni žiedai su oranžiniu viduriu, beveik be taškučių. Žiedai nukreipti į šonus ir aukštyn. Gausiai ir ilgai žydi.
‘Salsa’ – labai stambūs, ryškiai oranžiniai su raudonu atspalviu (žiedlapių galuose) žiedai. Įspūdinga, gausiai ir ilgai žydinti lelija.
‘Symphonieta’ – dar viena labai ankstyva lelija. Iš panašių veislių išsiskiria grynu atspalviu ir gyvybingumu.
‘True great’ – viena ryškiausių oranžinių lelijų. Ilgai ir gausiai žydi, puikiai dauginasi. Atspari puviniams ir virusams. Labai tinka puokštėms.
‘Vanquard’ – žiedai sodriai oranžiniai su raudonai oranžinėmis dėmėmis. Aukštoka (1,4 m), gerai auganti ir ištverminga lelija.
‘Supertango’ – sodriai oranžinė latviška lelija iš “Tango” lelijų serijos. Žiedlapiai tvirti, stangrūs. Beveik pusę žiedo dengia dėmė iš susiliejančių juodai purpurinių taškų. Nuo “Kriminaltango” skiriasi didesniu vislumu ir vos pastebimai ryškesniu atspalviu.
‘Narodnaja’ – įdomi senesnės kartos rusų selekcijos lelija. Visas žiedas tankiai išmargintas purpuriniais taškais.
‘Orange Electric’ – visiškai naujos lelijų kartos atstovė. Taškuoti žiedlapiai sodriai raudonai oranžiniai, platus kraštelis rausvai baltas. Išskirtinė lelija.