Augalų kategorijos

Orchidėja phalenopsis (falenopsis)
Apie keturiasdešimt gėlės rūšių auga ant medžių Pietryčių Azijoje, kur šilta ir drėgna. Nepaisant tokios kilmės, Phalaenopsis rūšys gana tvirtos ir gali ilgą laiką gausiai žydėti kambaryje. Ypač mišrūnai, išvesti sukryžminus laukines rūšis, yra labai gajūs ir gali žydėti devynis mėnesius iš eilės.

Perkant augalą ant žiedkočio būna keli žiedai. Rūpestingai prižiūrimo falenopsio žiedkotis užauga ilgesnis, ant jo randasi naujų žiedų. Senieji žiedai išlieka patrauklūs mažiausiai mėnesį, o paskui nuvysta ir nukrinta.

Laikotarpis iškart po įsigijimo augalui būna kritinis. Dažnai po kelių dienų nukrinta didžiausi pumpurai. Tai atsitinka dėl dviejų priežasčių. Phalaenopsis galėjo sušalti. Nepirkite orchidėjų iš gatvės prekeivių, jei lauko temperatūra būna žemesnė nei 15 °C, ir saugokite jas nuo šalčio pakeliui į namus. Kita priežastimi gali būti augalo laikymas šalia prinokusių vaisių ar daržovių. Šie skleidžia etileno dujas, nuo kurių krinta pumpurai.

Phalaenopsis prižiūrėti nesunku. Pastatykite augalą šviesioje vietoje, tik toliau nuo tiesioginės šviesos. Panardinkite vazoną į drungna, geriausia virintą vandenį. Kitą kartą nardinkite tik tada, kai žievė, kurios substrate paprastai auginamas Phalaenopsis, visiškai išdžiūsta. Ištrauktą iš vandens vazoną labai kruopščiai nuvarvinkite, prieš dėdami jį į išorinį indą, nes šaknys jokiu būdu negali likti stovinčiame vandenyje. Didelė oro drėgmė naudinga gėlei, bet ne absoliučiai būtina. Pirmąjį sezoną tręšti nereikia.

Nužydėjęs žiedkotis pageltonuoja arba maždaug per vidurį išleidžia ūglį. Pageltusią dalį galima nupjauti. Jei pasirodo naujas žiedkotis, galima vieną kartą pamerkti augalą į vandenį su trupučiu kambarinių gėlių trąšų. Tik niekada nepilkite daugiau nei dešimtadalio rekomenduojamos dozės.

Šios genties augalai – favoritai tarp kambarinių orchidėjų. Jų auginama nepa­prastai daug ir įvairių. Gamtoje falenopsių yra 40-70 rūšių, jie paplitę Pietryčių Azijoje, Filipinuose, Indonezijoje, Šiaurės Rytų Australijoje. Tai epifitai, augantys ant medžių kamienų ir besislepiantys jų lajos šešėlyje.

Hibridiniai falenopsiai laikomi vie­nomis nereikliausių orchidėjų. Dideli ilgai išsilaikantys žiedai ne veltui pelnė populiarumą ir tarp gėlių augintojų, ir tarp floristų. Genties pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių phalaina, reiškiančio „drugelis“, a opas – „panašumas“. Iš tiesų žiedai primena ant šakelės nutūpusius drugelius.

Ir be žiedų šios orchidėjos visai gra­žios: tvirti platūs lapai dviem eilėmis iš­sidėstę ant trumpo stiebo, augalas atrodo labai kompaktiškas. Yra augalų, turinčių taškeliais arba lyg marmuras gyslelėmis išmargintus lapus.

Šaknys šviesiai pilkos, tvirtos ir mė­singos, sunkiai suvaldomos. Dalis šaknų neretai auga ne vazone, o nusidriekia pa­viršiumi ir šakojasi šalia. Dėl to nereikia jaudintis: epifitinių rūšių augalams būdin­gos orinės šaknys. Tokias geriau dažnai apipurkšti vandeniu, kad nepradėtų per anksti džiūti.

Falenopsiai gerai auga šiltuose ir vi­dutinio šiltumo kambariuose, kuriuose temperatūra nenukrinta žemiau 15 °C. Nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Todėl tinka auginti ant lentynų, baldų, esančių toliau nuo lango, kur pakanka išsklaidytos šviesos.

Šios orchidėjos neturi vandenį ir mi­tybines medžiagas kaupiančių organų, todėl ramybės periodo beveik nėra. Žiemą (jei tuo metu nežydi) gali stovėti keliais laipsniais vėsesnėje patalpoje, reikia kiek rečiau laistyti.

Daugelis mėgėjų, nusipirkę arba gavę dovanų falenopsį, susirūpina: šaknelės viršuje, net lipa iš vazono, gal orchidėją reikia sku­biai persodinti? Niekada neskubėkite. Gėlė ir taip ištvėrė kelionę, turi prisitaikyti prie naujų sąlygų namuose. O dar besiskleidžiantiems žie­dams reikia daug ener­gijos. Todėl tokiu metu šaknų geriau nejudinti. Jei augalas su pirktiniu vazonėliu nesilaiko, įsta­tykite jį į didesnį ir įdė­kite kelis pušų žievių gabalėlius kaip atramas. Falenopsius persodinti reikia kas 2-3 metus, kai peržydi. Jiems reikia labai puraus substrato, kad šaknys gautų pakankamai oro.

Falenopsiai laistomi kartą ar du kar­tus per savaitę. Tai priklauso nuo gėlės dydžio, substrato, aplinkos sąlygų. Į labai rupų substratą (beveik vien iš žievių) pasodintas orchidėjas geriau trumpam įstatyti į dubenį su vandeniu, nes iš viršaus užpiltas vanduo nutekėtų vos sudrėkinęs paviršių. Palaisčius vazono padėkle neturi likti vandens, o kitą kartą laistyti reikės tik substratui išdžiūvus. Drėgmės perteklius pavojingesnis nei trumpas išdžiūvimas. Tręšiama kartą per mėnesį, kai augalas auga ir žydi.

Šiltuose kambariuose auginamus falenopsius patariama rytais apipurkšti minkštu vandeniu. Svarbu, kad vandens lašeliai nesikauptų tarp lapų: per naktį likęs vanduo gali sukelti puvimą.

Peržydėję falenopsiai mėnesį ar kelis pailsi ir vėl ruošiasi žydėti. Jei orchidėja žalia, sveika, bet nenori pražysti, tikriau­siai jai per šilta (visus metus labai vienoda kambario temperatūra) ir per tamsu. Verta augalus 4-6 savaites palaikyti vėsesnėje (16-17 °C) patalpoje mažiau laistant ir rasti jiems šviesesnę (bet nesaulėtą) vietą.

Dažnai kyla klausimas dėl falenopsių žiedynkočių: palikti ar nukirpti? Nukirpti reikia tik džiūstančius ir nudžiūvusius žiedynkočius. Jei žiedai nubyrėjo, o kotelis liko žalias ir sveikas – tegul būna. Po kurio laiko jis gali pradėti šakotis, vėl pasirodys žiedai. Kartais ant jo susidaro atžalos. Jos auga lėtai ir atskirti galima tik jau turinčias gerai paaugusias šakneles,

Falenopsių veislių įvairovė tikrai stebi­na. Nuo visai mažyčių, vos keliolikos centi­metrų aukščio, iki beveik metrą (su žiedy­nu) siekiančių augalų. Žiedų spalvos – nuo baltos, šviesiai rausvos iki ryškios avietinės ir tamsios vyšninės. Būdingi įvairūs gel­tonos atspalviai, susiliejančių geltonos ir raudonos mišinys, spalvotos gyslos arba taškeliai ant žiedlapių. Peloric tipo veislių falenopsių žiedo sandara kitokia – jie turi tris lūpomis virtusius vainiklapius, atrodo kaip trilapiai su apvaliu vidurėliu. šios ypatybės ilgainiui gali išnykti ir orchidėja žydės falenopsiams įprastais žiedais.

Falenopsiai kryžminami su kitų genčių orchidėjomis ir auginami jų mišrūnai:

Asconopsis, Renanthopsis, Vandaenopsis, Doritaenopsis. Doritaenopsis, gauti 1961 m. sukryžminus falenopsį su dorite (Donfi’s), yra populiariausi tarp mišrūnų. Šios or­chidėjos labai panašios į falenopsius, ir auginamos taip pat.