Augalų kategorijos

Orchidėja Miltonia
Šios dvi gentys dažnai painiojamos arba miltoniopsių gentis visai neišskiriama ir visos šios orchidėjos vadinamos miltonijomis. Miltoniopsių žiedai panašūs į darželinių našlaičių: žiedlapiai plokšti, tik skirtingos formos, o tikrų miltonijų – atpa­žinsite tikrą orchidėją su didele plačia lūpa. Miltonijų gumbai turi po du, o ne po vieną lapą, kaip miltoniopsių. Parduotuvėse dažniausiai visos vadinamos vienu var­du – miltonijomis.

Tai Pietų Amerikos gražuolės, gamtoje randamos atogrąžų miškuose Kosta Rikoje, Brazilijoje, Kolumbijoje, Venesueloje, Ekvadore. Pagal kilmę skiriamos Kosta Rikos ir Kolumbijos bei Brazilijos ir Paragvajaus rūšys. Gamtoje jos auga ant stambių apatinių medžių šakų. Žydi daž­niausiai vasarą ir rudeni.

orchidėja miltoniaNamuose geriausia auginti nelabai reiklius miltonijų hibridus.

Orchidėja Miltonija mėgsta ryškią išsklaidytą šviesą, vidutinę kambario temperatūrą. Patalpos turėtų būti gerai vėdinamos. Joms patinka nekintančios augimo sąlygos. Laistyti reikia gana vienodai, neleidžiant substratui išdžiūti, bet ir neperlaistant. Būtina drėkinti orą. Žiemą jas geriau laikyti truputį vėsesniame kambaryje (16 °C) ir rečiau laistyti, bet ryškaus ramybės periodo miltonijos neturi.

Tinkamiausia dienos temperatūra – 24-28°C, nakties – 15-18°C. Ši orchidėja auga visus metus, nėra jokių ramybės periodų. Kambaryje sunku palaikyti nurodytą temperatūrą, bet skirtumas tarp nakties ir dienos turėtų būti bent 4°C.

Laikoma šviesioje vietoje, bet ne saulėje (šviesa turi būti išsklaidyta – per užuolaidą ar pan.). Laistoma (arba vazonėlis pamerkiamas) į vandenį kartą per savaitę žiemą ir du kartus per savaitę vasarą. Sudrėkinama iš ryto, kad nakčiai žemė jau būtų pradžiuvusi. Geriausiai laistyti distiliuotu arba specialiai suminkštintu vandeniu.
Persodinama kartą per 2 metus į dezinfekuotą spygliuočių žievę arba specialiai epifitinems orchidėjoms skirtą pirktinį substratą. Persodinama, kai substratas pradeda smegti. Galima tręšti orchidėjoms skirtomis trąšomis kartą per mėnesį.

orchideja miltoniopsisOrchidėjų Miltoniopsių hibridai auginami leng­viau, mėgsta vėsesnę aplinką nei miltoni­jos. Žydi dažniausiai pavasarį ir rudenį. Jiems tinkamiausia ryški išsklaidyta šviesa, vienoda temperatūra ir oro drėgmė (geriau ne purkšti augalus, o padėti orą drėkinančius padėklus su samanomis arba akmenėliais ir vandeniu). Žiemą taip pat laikomi truputį vėsiau, mažiau laistomi, bet ryškaus ramybės periodo neturi.

Galima sakyti, kad parduotuvėse par­duodamų šių orchidėjų priežiūra labai panaši.

Pavasarį ir vasarą gėlės tręšiamos kas dvi savaites, o rudenį ir žiemą – kartą per du mėnesius arba visai netręšiamos (tai pri­klauso nuo auginimo sąlygų).

Persodinamos anksti pavasarį, kai pradeda augti naujos šaknelės. Be reikalo nereikėtų šių gėlių judinti. Vazonėlius ir substratą verta keisti tik tada, kai jie jau nebetinka­mi. Nauji vazonėliai imami ne per dideli. Auginamos rupiame epifitinių orchidėjų substrate. Persodinant galima dauginti kero dalimis.

Miltonija
Miltoniopsis