Augalų kategorijos

Orchidėjų žemė (substratas)

Orchidėjoms skirta žemė (substratas) turi būti gerokai puresnis, sugerti mažiau vandens ir turėti nedaug mitybinių medžiagų, paly­ginti su kitoms gėlėms tinkamais substratais.

Substratas gali būti gaminamas iš organinių (medžių žievių, aukš­tapelkių durpių, kimi­nų, kokosų plaušo) ir neorganinių medžiagų (mineralinės vatos, ke­ramzito, putplasčio).

Dažniausiai naudoja­mos pušų žievės. Jų ne­galima painioti su mulčiuoti skirtomis žievėmis, nes jose būna medienos gabaliukų. Daugumos rūšių orchidėjoms tinka­miausi 0,5-2,5 cm skers­mens žievių gabaliukai, o storašaknių (Vanda) atstovėms – didesni kaip 2,5 cm skersmens. Prieš sodinant žieves reikia nusijoti. Žievės sugeria nedaug vandens, todėl dažnai dar pridedama drėgmę sugeriančių me­džiagų – kiminų, perlito.

Aukštapelkių durpės tinkamos plonašaknėms orchidėjoms. Tačiau tai nepakankamai orui laidi medžiaga, todėl maišoma su keramzitu ar žievėmis.

Mineralinė vata naudojama supjausty­ta 1 ar 2 cm kubeliais. Maišoma su kitomis medžiagomis.

Kokosų plaušas lėtai suyra, gerai suge­ria drėgmę, bet per ilgai ją išlaiko. Kokosų plaušas dedamas į substratus kaip drėgmę išlaikantis priedas.

Kiminai ilgai išlaiko drėgmę. Į substratą dedami kaip priedas.

Perlitas laidus orui ir gerai sugeria drėgmę, lėtai suyra. Naudojamas miši­niams gaminti.

Lapuočių medžių anglies gabaliukai dedami į substratus, kad sugertų nuodin­gąsias medžiagas ir rūgštis.

Žemėje augančios orchidėjos sodina­mos į substratą, gerai išlaikantį drėgmę. Jis maišomas iš pušų žievių, medžių (bukų, ąžuolų) lapų komposto, durpių.

Iš Afrikos kilusios žemės pavir­šiuje augančios orchidėjos – liežuvenė (Spathoglottis), diza (Diso) – sodinamos į nederlingą substratą iš žvyro ir rupaus smėlio, pridedama truputį komposto ir durpių.