Augalų kategorijos

pajūrinė lobuliarija alyssum

Pajūrinė lobuliarija (Alyssum maritimum) yra vienas populiariausių dekoratyvinių augalų auginamų prie namų. Taip yra dėl to, kad augalas yra nepretenzingas ir ilgai žydi iki pat šalnų. Lobularijas auginti taip paprasta, kad su jomis nesunkiai susitvarko bet kuris pradedantis sodininkas.

Labiausiai paplitęs auginimo būdas – auginti augalą iš sėklų lauke arba į gėlynus persodinti pasiruoštus daigus.

alyssum gėlėŠios gėlės gimtinė – Viduržemio jūros regionas, tačiau nėra problemų auginti ją ir šaltesniuose kraštuose. Tai pažeme augantis augalas  yra augalas su šakotais, iki 20 cm ilgio stiebais, kurie sudaro vešlias ir tankias kekes. Nedideli, tamsiai žali, lancetiški lapai išsidėstę arti vienas kito.

Lobuliarijų žiedai yra balti, rausvi arba šviesiai violetiniai ir sudaro pailgus žiedynus kekėmis.

Sodinimui puikiai tinka šviesiausia, labiausiai atvira sodo dalis. Šaltose, pavėsingose vietose arba žemumose ši gėlė patiria stresą ir prastai auga. Lobularijas galima sodinti bet kokio tipo ir sudėties dirvožemyje: šiuo požiūriu augalai visai nėra reiklūs. Vienintelis reikalavimas – dirvožemis neturi būti per daug drėgnas ar užmirkęs.

Lengviausias būdas užsiauginti gražią pajūrinių lobuliarijų dangą vejoje ar gėlyne – auginti lobuliarijas iš sėklų. Tai vienmetis augalas, tačiau sėklas galima sodinti tiek pavasarį, tiek ir rudenį. Abu šie metų laikai yra priimtini ir gali būti pasirenkama kaip jums yra patogiau.

Tiesiai į dirvą pajūrinės lobuliarijos sėklas galima sėti spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje arba pavasarį – balandžio pabaigoje bei gegužės pradžioje. Sėjant rudenį, reikia pridengti, kad augalas būtų apsaugotas nuo didelių šalčių.

Gėlė sweet alussumSodinimo vieta gerai išpurenama, išlyginama ir patręšiama kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis. Rekomenduojamas sėjos gylis – 1-2 cm, o tarpai tarp eilučių – 20-25 cm. Sudygę augalai retinami, paliekant 5-7 cm tarp daigų. Kai daigai sustiprės, vėl juos išretinkite, palikdami 20-25 cm atstumus tarp augalų. Likusius sodinukus galima persodinti kitur.

Lobularijos yra universalūs dekoratyviniai augalai, kuriuos galima naudoti ne tik gėlynuose, bet ir vejose, alpinariumuose ir prie dekoratyvinių vandens telkinių. Žydintis augalas puikiai atrodo balkonuose bei kompozicijose su kitais sodo augalais.

Augalas pradeda žydėti praėjus 50-60 dienų nuo pirmųjų ūglių pasirodymo. Šias gėles lengva prižiūrėti, joms nereikia ypatingo dėmesio. Pasodinę lobuliarijas pirmąsias dvi savaites laistykite. Jei vasara labai karšta, laistyti reikia visą žydėjimo laikotarpį. Trąšomis reikėtų tręšti tik tada, jei dirvožemis labai prastas.