Gėlė Cikas

Cikai atsirado labai seniai. Triaso periodu, maždaug prieš 200 milijonų metų, cikiniai buvo plačiai paplitę. Mūsų laikais beliko aštuonios rūšys, pavyzdžiui, paprastasis cikas (dar vadinamas sagine palme), kilęs iš Japonijos ir Taivano. Javoje ši gėlė auginama dėl valgomos kamieno šerdies. Iš jos gauto krakmolo kruopos vadinamos sago. Iš visų cikų namuose dažniausiai auginamas paprastasis cikas. Plaukeliais ir žvyneliais pasidengusio kiaušinio formos kamieno viršuje vystosi labai taisyklingai plunksniški lapai. Ką tik išsiskleidę jauni lapai būna švelnūs ir pažeidžiami, vėliau jie sukietėja, sutvirtėja ir įgyja po dygliuotą galiuką.

Subrendęs cikas gali žydėti. Šie augalai skirstomi į vyriškuosius ir moteriškuosius. Vyriškojo augalo centre susiformuoja kankorėžis, o moteriškasis užaugina daugybę mezginių, kurios po apvaisinimo virsta geros pupos dydžio geltonai oranžinėmis vilnotomis sėklomis. Jos susiformuoja atviros augalo centre, todėl cikas dar vadinamas „duodančiu plikas sėklas“.

Pastatykite paprastąjį ciką šiltoje, šviesioje vietoje ir saugokite jį nuo kaitrios popiečio saulės. Senieji lapai palengva sunyksta, o juos keičiantys naujieji kaskart užauga vis ilgesni už ankstesniuosius. Labai seno augalo lapai kartais būna ilgesni nei 1 m. Jei jums pavyksta išsaugoti palmę gyvą tikrai ilgą laiką, jai pamažu susiformuoja nedidukas kamienas. Tręškite augalą tuo metu, kai skleidžiasi nauji lapai. Neskubėkite palmės persodinti į didesnį puodą ir nepurenkite žemės paviršiaus, nes būtent jame auga augalą maitinančios ir lengvai pažeidžiamos šaknys. Žemę laikykite drėgną, bet jokiu būdu ne šlapią. Tokiu būdu šis augalas, kurį nedažnai užpuola kenkėjai ar ligos, gali žaliuoti ilgus metus.