Augalų kategorijos

Papajos auginimas

Papajinis Melionmedis (Carica papaya L.) priklauso melionmedinių (Caricaceae) šeimai. Tropinėje Amerikoje auga apie 35 rūšių papajų, daugumos vaisiai valgomi.

Papajos medisMelionmedis – žolinis, greitai augantis augalas iki 4 metrų aukščio (8 m) gražiais lapais ir žiedais. Stiebas tiesus, pilkšvas arba žalsvas. Jis mėsingas, medėjantis, prie pagrindo sustorėjęs iki 15-20 cm, panašus į palmės kamieną. Lapai dideli, plaštakiškai suskaldyti, iš viršaus žali, iš apačios balzgani, susitelkę kamieno viršuje. Žiedai gelsvi, vyriškieji sutelkti į žiedynus lapų pažastyse, kvepia pakalnutėmis, o moteriškieji pavieniai, iki 4 cm skersmens. Kitų rūšių augalai vienalyčiai, kai kada dvilyčiai, bet dažniausiai juos reikia apdulkinti kryžminiu būdu.

Papajos medis (žiedai)Žydi kovo – rugpjūčio mėn., kartais ilgiau. Vaisius panašus į melioną, iki 60 cm ilgio ir 30 cm skersmens. Tai mėsinga, sultinga, oranžinė daugiasėklė uoga. Sveria nuo 0,5 iki 3,5 kg (8 kg), minkštimas iki 3 cm storio. Vaisiai valgomi švieži, jie saldūs ir skanūs. Juose daug vitaminų A , B, B , B , C, D, cukraus (6-12 proc.) ir fermento papaino, kuris sutraukia pieną. Jis gaunamas iš neprinokusių vaisių pieniškų sulčių (lateksas) ir naudojamas farmacijoje, odų, alaus pramonėje (šviesina alų). Nesubrendę vaisiai valgomi kaip daržovės (jie nesaldūs), o iš prinokusių gaminami kompotai, salotos. Juodos sėklos – vaistas nuo askaridžių.

Papainą išskaido baltymai, jis pagerina virškinimą. Namų sąlygomis galima pasigaminti lapų užpilą – 2 valgomi šaukštai sausų lapų užpilami 2 stiklinėmis karšto vandens ir termose paliekama nakčiai. Kitą dieną užpilas nukošiamas ir geriamas šiltas, po 1/4 stiklinės 3 kartus, 30 min. iki valgio.

Auginama šviesiose ir erdviose patalpose. Žiemą tinkamiausia temperatūra – 10-14°C, o santykinė oro drėgmė – 75-85 proc.). Žiemą laistyma sakingai, vasarą – gausiai, dažnai nupurškiama vandeniu.
Dauginama sėklomis ir auginiais. Sėklos sėjamos pavasarį po vieną į 7 cm skersmens vazonėlius. Tinka lapinės, velėninės žemės ir smėlio (4:2:1) mišinys. Sėjinukai laikomi drėgnai, 26-28°C temperatūroje, rekomenduojama vazonėlius šildyti iš apačios. Kai užauga 8-10 cm, perkeliami į šiltnamį (turi būti drėgnas oras). Vasarą jis dažnai vėdinamas, truputį pridengiama nuo tiesioginės saulės.

Žiemą melionmedžių lapai nukrinta, todėl laistoma nuo rudens vis mažiau, o žiemą tik tiek, kad neperdžiūtų žemė. Nuo kovo vėl pradedama laistyti dažniau. Auginiais dauginama kovo mėn. Jiems tinka jaunų augalų viršūnės ir pernykščių ūglių vidurinės dalys. Auginiai sukišami į drėgną smėlį ir laikomi 26-28°C šilumoje. Persodinama po 1-2 metų. Senesni augalai persodinami retai, bet kasmet vazone reikia pakeisti viršutinį žemės sluoksnį. Suaugusiems augalams tinka velėninės, durpinės žemės, komposto ir smėlio (2:2:1:1) mišinys. Reikia drenažo. Pražysta 3-4 metais.

Papaja vazone
Avokado medis namuose (Amerikinė Persėja)