Paprastasis oleandras

Plačiai auginama stepukinių šeimos gėlė. Žiedai dideli, rožiniai, raudoni, balti arba geltoni, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai. Žydi nuo liepos iki rugsėjo mėnesio.

Dažnai auginama kubiluose. Oleandras puikiai žydi, jei pasodintas ne per dideliame inde. Dažnai nepersodinamas, vasarą laikomas saulėtoje vietoje, laistomas pašildytu vandeniu, gausiai tręšiamas, žiemoja vėsioje ir šviesioje patalpoje.

Ši gėlė yra nuodinga, reikėtų saugotis, kad jo sulčių nepatektų į burną ar ant žaizdos, perspėti vaikus. Pavasarį pradeda augti. Kovo—balandžio mėnesiais persodinti į velėninę inspektinę smėlio su moliu žemę, jaunas gėles kasmet, senesnias kas 3—4 metus. Šaknų gniužulą kiekvieną kartą sumažinti, dalį šaknų išpjaustyti aštriu peiliu.

Vazonas ar kubilas turi būti erdvus, bet ne per didelis. Žemę gerai apspausti. Pasodintus ūglius gerai nugenėti, senesnias gėles kasmet. Senus oleandrus kas antri metai smarkiai nugenėti, tada auga daugiau jaunų šakų, ir gėlė gausiau žydi.

Nuo balandžio mėnesio šiltomis dienomis išnešti į lauką, daugiau laistyti ir pradėti tręšti, jei gėlė nebuvo tik ką persodinta.

Vasarą žydėjimo ir intensyvaus augimo periodas. Lauke vieta saulėta, šilta, kambaryje geriau netoli lango. Labai gausiai laistyti, purkšti, vėsiu oru tik pašildytu vandeniu, kad prasiskleistų daugiau butonų (žiedpumpurių).

Karštomis dienomis vandenį palikti padėkle. Lapai geltonuoja ir krenta, kai vasarą būna darganotas, vėsus oras ir kai trūksta trąšų. Tręšti kas savaitę (3—4 g/l).

Ruduo oleandrams yra pereinamasis periodas. Dar prieš pirmąsias naktines šalnas, nors silpnas lr pakenčia, įnešti į nešildomą, šviesią patalpą. Mažiau laistyti, netręšti. Patartina pagenėti. Palikti nenupjautus susiformavusius žiedynus.

Žiemą ramybės periodas. Vieta šviesi, 2—5°C, ne daugiau kaip 10°C temperatūros, dažnai vėdinti, laistyti retai, bet gausiai, kad permirktų žemė, vandenį iš padėklo išpilti. Jei per šilta, puola skydamariai.

Dauginama ūgliais birželio— liepos mėnesiais; 6—10 cm ilgio viršūnėlės vandenyje ar žemėje per kelias savaites įsišaknija. Po 2—3 mėnesių ūglius persodinti į 8 cm skersmens vazonus, viršūnėles nuskabyti, kad augtų krūmas.

Norint išauginti medelio formos gėlę, viršūnė paliekama, kol užauga norimo aukščio liemuo. Tada viršūnė nupjaunama, kad virš liemens dar liktų maždaug 20 cm, ir gėlė pradeda formuoti šakas.