Augalų kategorijos

Paprastasis oleandras

Oleandras (Oleander) – plačiai auginama stepukinių šeimos gėlė. Žiedai dideli, rožiniai, raudoni, balti arba geltoni, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai. Žydi nuo liepos iki rugsėjo mėnesio.

Dažnai auginama kubiluose. Oleandras puikiai žydi, jei pasodintas ne per dideliame inde. Dažnai nepersodinamas, vasarą laikomas saulėtoje vietoje, laistomas pašildytu vandeniu, gausiai tręšiamas, žiemoja vėsioje ir šviesioje patalpoje.

Ši gėlė yra nuodinga, reikėtų saugotis, kad jo sulčių nepatektų į burną ar ant žaizdos, perspėti vaikus. Pavasarį pradeda augti. Kovo—balandžio mėnesiais persodinti į velėninę inspektinę smėlio su moliu žemę, jaunas gėles kasmet, senesnias kas 3—4 metus. Šaknų gniužulą kiekvieną kartą sumažinti, dalį šaknų išpjaustyti aštriu peiliu.

Vazonas ar kubilas turi būti erdvus, bet ne per didelis. Žemę gerai apspausti. Pasodintus ūglius gerai nugenėti, senesnias gėles kasmet. Senus oleandrus kas antri metai smarkiai nugenėti, tada auga daugiau jaunų šakų, ir gėlė gausiau žydi.

Nuo balandžio mėnesio šiltomis dienomis išnešti į lauką, daugiau laistyti ir pradėti tręšti, jei gėlė nebuvo tik ką persodinta.

Dauginama ūgliais birželio – liepos mėnesiais; 6-10 cm ilgio viršūnėlės vandenyje ar žemėje per kelias savaites įsišaknija. Po 2—3 mėnesių ūglius persodinti į 8 cm skersmens vazonus, viršūnėles nuskabyti, kad augtų krūmas.

Norint išauginti medelio formos gėlę, viršūnė paliekama, kol užauga norimo aukščio liemuo. Tada viršūnė nupjaunama, kad virš liemens dar liktų maždaug 20 cm, ir gėlė pradeda formuoti šakas.

Karštomis dienomis vandenį palikti padėkle. Lapai geltonuoja ir krenta, kai vasarą būna darganotas, vėsus oras ir kai trūksta trąšų. Tręšti kas savaitę (3—4 g/l).

Oleandras laukeVasarą žydėjimo ir intensyvaus augimo periodas. Lauke vieta saulėta, šilta, kambaryje geriau netoli lango. Labai gausiai laistyti, purkšti, vėsiu oru tik pašildytu vandeniu, kad prasiskleistų daugiau butonų (žiedpumpurių).

Ruduo oleandrams yra pereinamasis periodas. Dar prieš pirmąsias naktines šalnas, nors silpnas lr pakenčia, įnešti į nešildomą, šviesią patalpą. Mažiau laistyti, netręšti. Patartina pagenėti. Palikti nenupjautus susiformavusius žiedynus.

Žiemą ramybės periodas. Vieta šviesi, 2—5°C, ne daugiau kaip 10°C temperatūros, dažnai vėdinti, laistyti retai, bet gausiai, kad permirktų žemė, vandenį iš padėklo išpilti. Jei per šilta, puola skydamariai.

Oleandro auginimas

Oleandras vazoneViduramžių Europoje oleandrus sodindavo į kubilus ir laikydavo erdviose rūmų salėse arba žiemos soduose, o vasarą – lauke. Rūšinių augalų žiedeliai kvapnūs, rausvi, iki 5 cm skersmens. Hibridiniai ir veisliniai oleandrai pasipuošia raudonais, baltais, geltonais, oranžiniais ir tamsiai raudonais žiedais. Žydi nuo gegužės vidurio iki spalio, kiekvienas žiedelis po 2-3 dienas. Lapai siauri, ilgi, panašūs į gluosnių. Kai kurių veislių oleandrų lapai gražesni už žiedus, su geltonu apvadu. Jie paprastai nežydi arba žydi gerokai prasčiau.

Paprastieji oleandrai (Nerium oleander L.) kilę iš Mažosios Azijos, bet plačiai paplitę ir Kryme, Kaukaze, Viduržemio jūros šalyse. Graikiškas žodis nerio reiškia drėgmę. Jiems iš tiesų reikia daug drėgmės, šviesos, šilumos ir erdvės. Tamsiame kambaryje beveik nežydi, seni lapai išblanksta, o nauji nebeauga. Tai šiltų kraštų augalas, todėl geriausiai jaučiasi prie pietinio lango, o vasarą – lauke saulėtoje vietoje. Nebijo trumpalaikių šalnų, todėl į lauką galima išnešti jau gegužės pradžioje. Iš pradžių jie statomi pavėsyje, vėliau pusiau pavėsyje, ir tik po 2 savaičių perkeliami į saulėkaitą, nes kaitri saulė gali nudeginti lapus.
Lietuviškos vasaros jiems patinka, nors puikiai jaučiasi ir 30° C karštyje, bet greičiau peržydi. Žiemoja vėsiai (2-8°), bet išgyvena ir šiltame kambaryje, tik vasarą žydi prasčiau.

Oleandrai laistomi dažnai ir gausiai, kad žemė vazone neišdžiūtų. Vasarą – kasdien (šiltu minkštu lietaus arba keletą dienų pastovėjusiu vandentiekio vandeniu), mažuose vazonuose – net 2 kartus per dieną. Vandens pertekliaus iš lėkštelės neišpilkite, oleandrams tai nekenkia. Jeigu žemė nuolat sausa, žiedai nuvysta, o nauji neišsiskleidžia. Žiemą laistoma kartą per savaitę, jeigu laikomi vėsiau – gerokai rečiau. Oleandrams patinka sausas oras, jų negalima purkšti, nes pūva žiedai. Vasarą per lietų patraukite juos po stogeliu.

Oleandrams reikia derlingos, bet sunkesnės žemės (6,7-7,5 pH). Tinka priemolio, komposto, durpių ir smėlio mišinys (1:1:1:1) arba specialus pirktinis kompostas. Nuo balandžio iki rugpjūčio tręšiama kas 2-3 savaites žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis.
Jauni augalai persodinami kas 2-3 metai, seni augalai dideliuose vazonuose – rečiau, užtenka kasmet pavasarį pakeisti viršutinį žemės sluoksnį.
Jaunų oleandrų ūglių viršūnes reikia pakirpti, kad geriau šakotųsi, seni genimi tik tuomet, kai per daug išsiplečia.
Dauginama pusiau sumedėjusiais 10-15 cm ilgio auginiais su 2-3 tarpubambliais (kovo arba rugpjūčio mėn.). Žali auginiai greitai nuvysta ir neįsišaknija. Kad išsiplautų lipnios sultys, nuskinkite auginių žiedpumpurius, apatinius lapus ir pamerkite valandai į vandenį. Paskui sodinkite į švarų smėlį arba perlitą ir laikykite šiltai (18-20°C). Į vazonėlius persodinkite po 5-6 savaičių, kai gerai įsišaknija. Pavasarį padauginti oleandrai kartais pražysta jau rudenį. Jie dauginami ir sėklomis, bet sėjinukai neatitinka veislės požymių.

Oleandrai retai serga, bet juos mėgsta kenkėjai. Šaltai ir drėgnai laikomus augalus apninka pilkasis puvinys. Tuomet ligotus lapus ir žiedus išskinkite, ir perneškite į saulėtą sausą kambarį – oleandrai patys išgis. Kenkėjai naikinami 0,1 proc. akteliku (Actellic 50 EC). Jeigu jų mažai, užteks denatūruoto spirito tirpalo (4 šaukštai/1l vandens).

Oleandrai gražūs, bet nėra labai populiarūs, nes yra nuodingi ir auga dideli. Jų neturėtų būti namuose su mažais vaikais, kurie viską kiša į burną. Žydinčio oleandro geriau nelaikyti miegamajame, nes nuo stipraus žiedų kvapo gali pradėti skaudėti galvą. Oleandruose yra stiprių glikozidų, kurie naudojami medicinoje. Mažos jų dozės stimuliuoja širdies darbą, didesnės gali sukelti aritmiją. Nuodingas visas augalas, todėl jį genėkite, dauginkite ir persodinkite tik su pirštinėmis, saugokitės, kad sulčių nepatektų į akis.