Augalų kategorijos

Piliarožė

Piliarožės – dedešvinių (Malvaceae) šeimos vienmečiai, dvimečiai ar daugiamečiai augalai, kilę iš Mažosios Azijos. Genties pavadinimas kilęs ir graikų kalbos žodžio althain — gydyti, althas — vaistas, nes kai kurių rūšių piliarožės vaistingos. Žinoma apie 60 rūšių. Europoje jau nuo XV a. vidurio auginama aukštoji piliarožė . Lietuvos darželiuose ši gėlė taip pat nuo seno plačiai auginama, bet dabar vis rečiau aptinkama.

Aukštoji piliarožė (auginimas)Aukštoji piliarožė (Alcea rosea L.) – daugiametis augalas, tačiau pas mus auginamas kaip dvimetis. Pirmaisiais metais išauga didelių, 5-7-skiaučių, širdiškais pamatais lapų skrotelė. Antraisiais metais užauga tiesūs, nešakoti, iki 250 cm aukščio stiebai. Stiebai ir lapai apaugę palyginti šiurkščiais plaukeliais. Žiedai stambūs, 10-15 skersmens, pilnaviduriai, pusiau pilnaviduriai arba tuščiaviduriai, trumpais žiedkočiais, susitelkti į didelius varpos formos žiedynus. Viename žiedyne gali būti iki 150 žiedų. Žiedai būna balti, geltoni, rožiniai, raudoni, vyšniniai, juodai raudoni. Piliarožės žydi liepos-rugsėjo mėn. 60-65 dienas. Žiedynas pradeda žydėti nuo apačios, o viršuje vis formuojasi nauji žiedpumpuriai.

Sėklos pas mus spėja prinokti. Jos inksto formos, suplotos iš šonų, 4-5 mm ilgio, tamsiai pilkos. Daigios 3-4 metai. Darželiuose auginami įvairūs aukštosios piliarožės kultivarai, mūsų parduotuvėse dažniausiai galima nusipirkti įvairių veislių mišinių.
Piliarožės skirstomos į grupes:
Chater’s Double Strein
grupės piliarožės užauga iki 200 cm, žiedai pilnaviduriai, panašūs į bijūnų, įvairių spalvų, Majorette Mixed – žemaūgių veislių grupė, užauga vos 60-75 cm aukščio, žiedai stambūs, pusiau pilnaviduriai, įvairių spalvų, Pinafore Mixed – augalai 90-100 cm aukščio, kompaktiški, užaugina iki 6 žiedynstiebių, žiedai tuščiaviduriai ar pusiau pilnaviduriai, įvairių spalvų su šviesesne ar tamsesne akute centre ir gofruotais vainiklapiais, Powder Puffs Mixed — užauga 150-200 cm aukščio, žiedai pilnaviduriai, įvairių spalvų, Single Mixed — aukštis 150 cm, žiedai tuščiaviduriai, įvairių spalvų, blizgantys, Summer Catnival — 150-180 cm, žiedai pilnaviduriai, pasėjus žiemos pabaigoje žydi pirmų metų vasarą, bet galima auginti ir kaip dvimetes.

Piliarožės mėgsta saulėtas vietas ir trąšias lengvesnes dirvas. Nemėgsta šlapios žemės. Dauginama sėklomis, kurios sėjamos gegužės-birželio mėn. tiesiai į lysves lauke. Geriausiai dygsta – 18°C šilumoje (per 14-20 dienų). Daigai pikuojami į lysves 10-15 cm atstumu. Į nuolatinę vietą persodinamos rudenį arba pavasarį 40-70 cm atstumu.

Šaknų sistema liemeninė, todėl paaugusių daigų persodinti nepatariama. Piliarožes pažeidža rūdys, miltligės, nematodai, dedešviniai amarai, lapgraužiai, rūgštyninių pelėdgalvių vikšrai. Auginamos prie sienų, tvorų, dažniausiai grupėmis. Žiedus galima skinti, jie ilgai laikosi vandenyje ir lengvai išsiskleidžia. Piliarožių žiedus noriai lanko kamanės, vabalai.

‘Nigra’ veislės piliarožės Europoje seniai auginamos kaip techninis augalas. Jos juodai purpuriniuose žiedų vainiklapiuose yra antocianų, kuriuos galima naudoti kaip dažus. Vainiklapių nuoviras medvilnę, vilną, šilką nudažo juodai, juodai mėlynai, violetiniai mėlyna spalva (nelygu kandiklis). Vyną, likerius ir kitus gėrimus nudažo tamsiai raudonai. Ir dabar Prancūzijoje bei Turkijoje piliarožių žiedais spalvina kai kuriuos vynus ir likerius. Piliarožių žiedai įeina į vaistažolių mišinius sudėtį, ir tinka kaip kosulį, bronchitą, gastritą gydanti priemonė. Liaudies medicinoje piliarožių arbata skalaujama burnos gleivinės, gydomos gerklės, skrandžio ir inkstų ligos.

Daugiametės piliarožėsPiliarožė daugiametis augalas, tačiau gana dažnai auginamas kaip vienmetė ar dvimetė gėlė. Šie augalai vertinami dėl savo paprastos priežiūros, gausių bei ilgai džiuginančių žiedų, spalvų įvairovės bei dailios išvaizdos.

Floristai pamėgo piliarožes, nes jos ne tik puikiai dera įvairių gėlių kompozicijose, bet ir gerai išsilaiko. Šių gėlių žiedai gana stambūs todėl atrodo puikiai net ir dekoruojant įvairias šventes bei renginius atvirose erdvėse ar didesnėse patalpose.

Nors piliarožės auginamos gana paprastai, yra keletas sąlygų kurias būtina išpildyti norint gausaus bei ilgo šio augalo žydėjimo.

Tinkamai parinkta vieta:

· Saulėta, tačiau ne per daug vėjuota.

Dirvožemis:

· Negali būti per daug drėgnas. Geriau toliau nuo gruntinių vandenų, nes kitaip gali būti pažeidžiamos šaknys.
· Netina sunki, molinga dirva. Labiausiai mėgsta lengvą bei derlingą gruntą su smėlo priemaišomis.

Trąšos:

· Nepersistengi su trąšomis – nuo jų veši lapai, o žydėjimas nebūna toks gausus.

Piliarožės auginimas

Piliarožių auginimas

Sėklos sodinamos tiesiai į atvirtą gruntą (dauginimas sėklomis yra vienintėlis būdas). Tai galima daryti tiek pavasarį tiek ir rudens mėnesiais.

Užkasti jas reikia 3-4cm gylyje ir išlaikyti pakankamą, maždaug 30-40 cm atstumą tarp augalų.

Tiesa, dygumas nėra itin gausus (dažnai nesieka 70%) todėl sodinant verta į tai atsižvelgti ir pasodinti po kelis augalus į kiekvieną pasirinktą vieta, o praretinti tik vėliau, kuomet augalai pradės dygti ir stirpėti.

Iki daigų nuo pasodinimo paprastai praeina apie 2 savaites. Pavasarį pasodintos piliarožės džiugina žiedais tik kitą vasarą, pasodinus jas rudenį žydėjimo galite sulaukti jau kitą vasarą.

Piliarožės žiedynai labai puošnūs, jos žydi gausiai ir ilgai, žiedo stiebo aukštis dažniai siekia ~1.5m aukštį. Augalo aukštis bei spalva priklauso nuo konkrečios rūšies atmainos. Dažnai parduodamos sėklos būna maišytos todėl augalai įvairiaspalviai.