Augalų kategorijos
Lietuvoje savaime auga paprastasis putinas. Iš žiedų, žievės ir vaisių mūsų mamos ir močiutės virdavo vitaminingas arbatas, iš vaisių virė uogienes, jais gardino mėsos patiekalus, gamino girą ir kitus gėrimus, spaudė sultis. Sultimis ne tik gardino kitus gėrimus ir marinatus, bet ir raudonai dažė patiekalus, o kompresais gydė odos ligas. Farmacijoje ir kosmetikos pramonėje ypač vertinamas putinų glikozidas viburninas. Putinai laisvina vidurius, varo šlapimą ir skaitina prakaitavimą, gerina virškinimą ir stiprina organizmą.
Viburnum genčiai priklauso apie 200 rūšių putinų, paplitusių vidutinio ir subtropinio klimato šalyse, daugiausiai Eurazijoje, Šiaurės Amerikoje ir Šiaurės Afrikoje. Jų kultivarai auginami soduose dėl grožio.
Paprastai putino krūmas žydi gegužės pabaigoje, apie 2-4 savaites. Žiedynai stambūs, balti, rausvi arba gelsvi, dažniausiai sudaryti iš smulkių centrinių žiedelių, kurie užmezga vaisius ir stambių, ryškių, bet sterilių kraštinių žiedų, kurie privilioja vabzdžius. Putinų vaisiai taip pat gražūs – raudoni arba rausvai oranžiniai, gali būti geltoni ar juodi su melsvu atspalviu.Kai kurių rūšių vaisių kekės dvispalvės – prinokę vaisiai juodi, neprinokę – raudoni.
Sodinis putinas (Viburnum lantana L.) auga tankiu, iki 5 m aukščio ir 2.5-3 m pločio krūmu. Tokio dydžio būna tik seni, 30-40 metų augalai. Ūglius, lapus ir šakeles dengia balti plaukeliai. Lapai ovalūs, raukšlėti, iki 18 cm ilgio. Iš viršaus jie tamsiai žali, iš apačios pilkai pūkuoti. Žiedeliai visi vienodi, kreminiai balti, sutelkti į žiedynus. Žydi gegužės – birželio mėn. apie 15-25 dienas. Prinokę vaisiai juodi, nokstantys – raudoni. Jie puošia augalą iki spalio vidurio ar pabaigos, paskui susiraukšlėja.
Sodinius putinus nesunku auginti, jie labai gražūs, puikiai prisitaiko, gerai auga ir mieste, ir kaime. Be to, jų beveik nepuola kenkėjai (paprastuosius putino krūmus labai mėgsta lapgraužiai, kurie palieka plikas šakas). Rudenį lapai nusidažo geltonais ir rausvais atspalviais.
Dažniausiai auginami sodinių putinų kultivarai.
‘Aureum’ – užauga 2-3 m aukščio, lapai ovalūs. Iš viršaus lapai gelsvi, iš apačios – sidabriniai pūkuoti.
‘Variegatum’ lapai gelsvai dėmėti ir brūkšniuoti. Žydi gegužės mėn.
Paprastasis putinas (Viburnum opulus L.) užauga iki 4 m aukščio. Natūraliai paplitęs beveik visoje Europoje, iškyrus šiaurinius rajonus, Vakarų Sibire, Vidurinėje Azijoje, Šiaurės Amerikoje ir Mažojoje Azijoje. Lapai pavasarį šviesiai žali, vasarą tamsiai žali, rudenį nusidažo raudonai. Jie stambūs, plačiai kiaušiniški, triskiaučiai arba penkiaskiaučiai. Žiedynai iki 10 cm skersmens, centriniai žiedeliai smulkučiai, neišvaizdūs, o kraštiniai sterilūs – skaisčiai balti ir stambūs. Sterilūs žiedai išsiskleidžia keletą dienų anksčiau ir puošia augalą apie 10-15 dienų. Vaisiai skaisčiai raudoni, geltonu minkštimu ir ryškiai raudonomis sultimis.
Nereiklūs, tinka sodinti pavieniui ir grupėmis, gerai jaučiasi mieste. Mėgsta saulę ir drėgną žemę.
‘Nanum’ putinai nedidukai, vos 1 m aukščio. 10 m. amžiaus augalas siekia 40 cm. Lapai smulkūs, nežydi.
‘Sterile’ putinai augūs. Krūmai užauga iki 2,5, medeliai – 4 m. Putino gėlės žiedynus sudaro tik stambūs sterilūs žiedai. Iš pradžių jie žalsvai balti, paskui skaisčiai balti, o žydėjimo pabaigoje – rausvi. Žydi net 25-35 dienas. Ypač gražūs medelio formos putinai. Gražiausiai atrodo prie vandens. Liaudiškai šie putinai vadinami gulbinais.
‘Aureum’ krūmeliai užauga 1-2 m aukščio. Lapai iš pradžių ryškiai geltoni, vasaros viduryje išblykšta iki kreminiai žalių. Žiedai balti. Vaisiai raudoni. Gražiausiai atrodo pusiau pavėsyje. Visai pavėsyje pažaliuoja.
« ‘Xanthocarpum’ užauga 1,5 m aukščio. Vaisiai geltoni.
‘Variegata’ putinų lapai baltai dėmėti.
Seržento putinai (Viburnum sargentii Koehne) nedidukai, auga plačiu šakotu krūmu. Per savo gyvenimą užauga iki 3,5 m aukščio ir 1.8-4 m pločio. Žydi gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje. Sterilūs žiedai stambūs (iki 3 cm skersmens), centriniai vaisiniai smulkučiai, su purpuriniais, rečiau geltonais kuokeliais. Vaisiai subręsta spalio pradžioje, jie apvalūs, skaisčiai raudoni. Dera kasmet nuo 10 metų amžiaus.
Augalas nereiklus, trumpai pakenčia stovintį vandenį. Geriausiai jaučiasi saulėje. Sodinama pavieniui ir grupėmis, gražiai atrodo prie vandens.
‘Flavum’ putinų vaisiai geltoni.
‘Onondaga’ jauni lapai rusvai žali, rudenį raudonai rudi.