Augalų kategorijos

Rytinis hiacintas

Lelijinių šeimos gėlė. Žiemą ji puošia daugelio palanges. Naujiems metams galima pražydinti ankstyvųjų veislių jvairiais žiedais, pavyzdžiui: L’Innocence — baltais, Pink Perle ir Anne Marie — rožiniais, Jan Bos — raudonais, Bismarck — mėlynais, Dr. Lieber — žydrais. Preparuojami 19— 20 cm apimties svogūnai. Jau rugsėjo pabaigoje pradeda kaltis šaknelės, vėliau žiemą žydinčių — spalio mėn. Gerai žydi tik daug šaknų išleidę svogūnai. Mažiausiai aštuonias savaites juos reikia laikyti patamsyje, maždaug 9°C temperatūroje. Per tą laiką išauga šaknys ir apie 5 cm stiebas. Tada jau statyti ant palangės, stiebą dar pritemdyti, kol išauga pakankamai aukštas. Pamažu pratinti prie aukštesnės temperatūros (12—15°C). Preparuoti svogūnai pakenčia iki 18°C temperatūrą, bet žemesnėje ilgiau išsilaiko žiedai.

Auginimas stiklinėje: Svogūno dugnelis nuvalomas minkštu šepetėliu. Prieš įsišaknijant dedamas vienai savaitei į lėkštę su drėgnomis durpėmis ir laikomas vėsiai tamsoje. Kai prasikala pirmosios šaknelės, jį reikia perdėti i švarią stiklinaitę (dubenėlį), pripiltą virinto vandens. Vandens paviršius 2—3 mm žemiau svogūno. Įdėti truputį medžio anglies ir trąšų mišinio (0,5 g/l), kad nepradėtų pūti svogūnas ir nesiveistų dumbliai. Stiklinę su svogūnu laikyti vėsiai ir tamsiai tol, kol šaknys pasieks stiklinės dugną. Tada pastatyti ant palangės ir auginti, pamažu keliant temperatūrą. Kai stiebas išauga pakankamo aukščio, nuo jo nuimamas tamsus popierius. Nugaravusį vandenį papildyti, nešvarų — pakeist.

Auginimas vazone: Po 1—3 svogūnus sodinti j 9—14 cm skersmens vazonus. Ant dugno padėti šukių, po to priberti purios, trąšios žemės tiek, kad įdėtų svogūnų viršūnėlės būtų viename lygyje su kraštu. Priberti žemių iš šonų, viršuje palikti 2—3 cm kraštą vandeniui. Vazonai aštuonias savaites laikomi vėsiai, drėgnai, tamsiai. Juos galima statyti į duobutę sode ir pridengti 20 cm sluoksniu žemių. Kai išauga šaknys, vazonus reikia iškelti, nuvalyti ir pastatyti kambaryje ant palangės. Augantį stiebą uždengti tamsiu popieriumi. Toliau auginti kaip ir stiklinėje. Gėles žydinčias ir peržydėjusias iki nugelstant lapams kas savaitė tręšti (2—3 g/l), ypač kai pavasarį norima svogūnus su visu gniužulu pasodinti lauke. Antrą kartą iš to paties svogūno pražydintys jacintai žydi menkai ar visai nežydi.