Augalų kategorijos

Strelicija

Strelicija – visžalis, žolinis daugiametis augalas su neįprastais žiedais ir ne mažiau egzotiškais lapais, kuri savo natūralioje aplinkoje gali pasiekti iki dešimties metrų aukštį. Labiausiai neįprastas ir išskirtinis strelicijos bruožas – žiedynas su geltonos ir mėlynos spalvos žiedais, kurie primena paukščio galvą su aštriu snapeliu, esančiu ant aukšto ir tvirto žiedkočio. Šis Afrikos žemyno augalas europiečiams tapo žinomas XVIII a. pab. Škotijos gamtininko Francio Massono dėka. Į Europą streliciją atvežė anglai ir nusprendė, kad karališkai atrodanti gėlė nusipelno ir karališko vardo. Augalas pavadintas Anglijos karaliaus

Georgo III žmonos garbei pagal jos mergautinę pavardę (Charlotte of Mecklenburg-Strelitz).

Strelicijų rūšys

Šiuo metu žinomos penkios strelicijų rūšys. Penktoji buvo aprašyta tik 2016 m.:

Strelicija namuose

1. Karališkoji strelicija arba rojaus paukštė (Strelitzia reginae) – auga Pietų Afrikos kalnų šlaituose. Gali pasiekti 2 metrų aukštį. strelicijos lapai yra visžaliai, pailgos ovalo formos. Pačio lapo ilgis be koto 15-40 cm, plotis – 10-30 cm. Stiebas, gali pasiekti 50-70 cm. Karališkosios strelicijos žydėjimas tęsiasi labai ilgai (iki 6 mėnesių). Augalo žiedai yra geltonos, violetinės, žydros ir oranžinės spalvos. Būtent ši strelicijos rūšis ir auginama namų sąlygomis, kaip kambarinė gėlė. Namuose užauga iki 1,8 metro (vidutiniškai iki 1 m). Tinkamai prižiūrint, karališkoji strelicija namų sąlygomis gali žydėti kelis kartus per metus.

2. strelicija Nikolas (Strelitzia nicolai) – jos pavadinimas suteiktas Rusijos didžiojo kunigaikščio Nikolajaus Nikolajavičiaus garbei. Gamtoje ši strelicija gali užaugti iki 10-12 m aukščio ir 3-4 metro pločio. Lyginant su Karališkąja strelicija, ji skiriasi žiedlapių spalvomis, kurios yra mėlynos ir baltos spalvos.

Lapai yra tamsiai žalios spalvos. Nors šis augalas žydi ištisus metus, žydėjimo pikas – pavasarį ir vasaros pradžioje.

3. Nendrinė strelicija (Strelitzia juncea) – savo žiedų spalva šis augalas labai primena Karališkąją streliciją. Tačiau skiriasi savo adatos formos lapais. Nendrinės strelicijos paplitusios rytinėje Pietų Afrikos dalyje. Dėl ganėtinai atšiauraus klimato, šis augalas prisitaikęs prie ilgos sausros ir staigaus atšalimo, toleruoja temperatūros sumažėjimą iki minusinės temperatūros.

4. Baltoji strelicija (Strelitzia alba) – tai daugiametis augalas su šviesiai žaliais, pailgais elipsės formos lapais. Lapų ilgis gali būti iki 1 m ilgio. Žiedai baltos spalvos su violetine danga. Žydi nuo sausio iki kovo mėnesio. Dauginama sėklomis arba kero dalijimu. Gali būti auginama oranžerijose.

5. Kalnų strelicija (Strelitzia caudata) – sumedėjęs augalas, kuris gamtoje gali pasiekti 10 metrų aukštį. Kalnų strelicija pasižymi dideliu lapų ir žiedų dydžiu. Žiedai baltos spalvos.

Strelicijų dauginimas ir priežiūra

Strelicijos dauginamos sėklomis ir krūmo dalijimu. Norint, kad strelicija gausiai žydėtų ir nesirgtų, jai reikia tam tikros priežiūros, ypač jei auginimas vyksta namų sąlygomis.

Strelicijos sėklos sodinimuiStrelicija nėra pretenzinga priežiūros požiūriu, bet tam, kad ji žydėtų, reikia daug vietos ir šviesos. Jei augalas dar mažas, jį galima padėti ant palangės į rytus ar vakarus, užtikrinant apsaugą nuo tiesioginių saulės spindulių. Kai augalas „išaugs“ palangę, jį reikės padėti ant grindų.

Strelicija labai mėgsta šilumą, bet žiemos laikotarpiu pageidautina statyti augalą į vėsią vietą, kur temperatūra neviršys + 15 °C. Taip pat ji su dėkingumu atsakys į gaivaus oro gurkšnį, todėl karštu oru ją galima ir reikia išnešti į balkoną, apsaugant nuo tiesioginių saulės spindulių (kad išvengtų nudegimų ant lapų) ir stiprių vėjo gūsių.

Augalą gausiai laistyti reikia tik šiltuoju metų laiku. Žemė turi būti drėgna, svarbiausia nepilti tiesiai gėlės ir neleisti, kad vanduo užsistovėtų žemėje. Žiemos laikotarpiu laistymas atliekamas kartą per mėnesį. Oro drėgmė kambaryje turi būti šiek tiek aukštesnė už vidutinę, o karštu oru augalas turi būti apipurškiamas.

Žydėjimo ir aktyvaus augimo metu (pavasarį, vasarą) reikia tręšti organinėmis azoto trąšomis – du kartus per mėnesį laistymo metu. Po žydėjimo tręšimą verta nutraukti visai, ne mažiau kaip 11-13 savaičių. Keletą kartų per metus verta maitinti dirvą mineralinėmis kompleksinėmis trąšomis, ypač jau suaugusioms strelicijoms.

Jauni augalai kiekvienais metais persodinami į kitus vazonus, atsižvelgiant į šakninės sistemos plėtrą, kuri auga giliau. Tai daroma siekiant paskatinti augimą. Po to, kai strelicija pasiekia 3 metų amžių, kasmetiniai persodinimai nutraukiami. Suaugę augalai persodinami kas 4 metus, nes jų šakninė sistema labai trapi, gali susilaužyti, ir augalas vėliau susirgs, tuomet teks ilgai laukti žydėjimo. strelicija gerai auga šiek tiek rūgščiame, arčiau neutralaus, dirvožemyje.

Strelicijų auginimas

Kai kurios problemos auginant

Kodėl nežydi strelicija, kai viskas, ką galima padaryti namų sąlygomis, padaryta? Kaip „priversti“ ją žydėti? Paprastai pirmąsyk ji žydi 4-5 savo gyvenimo metais, bet retai pasitaiko, kad augalas nepradžiugina žiedais. Atmetus ligas ir kenkėjus, išvardijome keletą galimų priežasčių:

1. Paskutiniojo persodinimo metu buvo pažeistas šakninės sistemos vientisumas. Tokiu atveju reikia šiek tiek palaukti.

2. Azoto trąšų perdozavimas. Šiuo atveju gausiai vystosi vegetacinė dalis, bet vėluoja žiedas. Kad ir kas tai būtų, reikia sumažinti trąšų kiekį iki minimumo.

3. Šviesos trūkumas. Čia viskas aišku, reikia perkelti gėlę arčiau “saulės”, bet be ilgo buvimo po tiesioginiais spinduliais, kad išvengtume nudegimų. Geriausia yra ryški šviesa.

Augalas puikiai jaučiasi vasarą, kai oro temperatūra +18-24 °C, žiemą +12-16 °C. Kartais tam, kad strelicija sužydėtų, reikia priverstinai pervesti augalą į ramybės režimą – išnešti ją rudenį ar pavasarį į balkoną ir palaikyti ją ten esant oro temperatūrai +12-15 °C (mėnesiui), laistymą sumažinti iki minimumo, kaip žiemos laikotarpiu. Tik neužšaldykite šaknų. Palaikant oro temperatūrą žemiau +10 °C jos pradeda mirti. Taip pat ir gegužę galima sukelti temperatūrinį stresą: dieną – namie, naktį – į balkoną.

“O kodėl strelicija suka lapus?” – taip pat gana paplitęs klausimas ir jis turi keletą atsakymų:

1. Augalui paprasčiausiai per karšta. Komfortinės sąlygos augimui ir žydėjimui +18 °C. Iki +24 °C strelicija jaučiasi gerai, o po to temperatūros padidėjimas verčia “kentėti”.

2. Neteisingas laistymas arba užsistovėjęs vanduo grunte. Persodinkite augalą į didesnį vazoną, patikrinkite šaknis (ar nepūva), nepagailėkite drenažo į dugną ir įtraukite į dirvą stambaus upės smėlio bei smulkaus žvirgždo.

3. Retsykiais valykite lapus šiltu vandeniu.

Apskritai strelicija nekaprizingas augalas, kuris jus džiugins per 10-15 metų savo prabangiais žiedais. Ši gėlė tinka skynimui ir gali išstovėti vandenyje iki mėnesio. Ji graži puokštėse.

Strelicijos žiedas