Augalų kategorijos

Trumpakotis vytenis (Vijoklinis augalas)

Trumpakotis vytenis (Ampelopsis brevipedunculata (Maxim.) Trautv.) savaime auga Korėjoje, Kinijoje ir Primorės krašte. Tai aukštas ir stiprus vijoklinis augalas, užauga iki 15 m. Jo stiebas šviesiai pilkas arba truputį rusvas, jauni ūgliai gelsvai raudoni. Lapai stambūs (apie 13 cm), odiški, iš viršaus tamsiai žali, truputį raukšlėti, apačioje šviesesni. Jie apaugę šiurkščiais plaukeliais ir 3-5 kartus giliai karpyti.

Skirtalyčiai vienanamiai žalsvai balti žiedai sutelkti plačiuose šluotelės formos žiedynuose. Žydi birželio-rugpjūčio mėn. Uogos noksta ne vienu metu (rugsėjo – spalio mėn.) ir būna įvairių spalvų – nuo baltų ir kreminiai geltonų iki rausvų ir purpurinių, todėl rudenį krūmas atrodo žaismingai, nors lapai išlieka žali. Prinokusios uogos apvalios kaip pipirai, ryškiai mėlynos ir spindi kaip porcelianas. Ne veltui vyteniai vadinami liana su porceliano uogomis arba pipirų vynmedžiu.

Šalčiui augalas vidutiniškai atsparus, žiemai pašaknes patartina storai mulčiuoti, o kerą nuimti nuo atramos ir uždengti eglišakėmis. Per sausras būtina laistyti, vyteniai nepakenčia sauso oro. Dauginama sėklomis, sumedėjusiais ir žaliaisiais auginiais, atlankomis. Labai gražūs var. maximowiczii ‘Elegens’ formos trumpakočiai vyteniai baltai arba rausvai dėmėtais (arba su baltu apvadu) lapais ir purpuriniais ūgliais. Jiems reikia labai šviesios vietos.

Dirvai vyteniai nereiklūs, bet geriau auga vandeniui ir orui laidžioje ir purioje žemėje. Saulėje kartais nusvyla lapai, todėl geriausiai sodinti pusiau pavėsyje. Sausą vasarą reikia laistyti, o anksti pavasarį – stipriai išgenėti. Išpjautas šakas galima supjaustyti gabalėliais ir padauginti. Įsišaknijusių vytenių viršūnės nugnybiamos, kad augalai išsišakotų. Nesunkiai įsišaknija ir atlankos. Nemėgsta persodinimo.

Trumpakotis vytenis labai dažnai auginamas vazonuose kaip kambarinis augalas, iš jo formuojami bonsai. Vasarą laikoma balkone, žiemą – šviesiai ir vėsiai (12-14°C šilumoje). Jeigu iki vėlyvo rudens paliekama lauke, numeta lapus ir gali žiemoti tamsiame rūsyje. Trumpakočiai vyteniai labai tinka šviesiems ir šaltiems žiemos sodams. Ankštuose vazonuose jie dera ypač gausiai. Žiemą laistoma saikingai. Perlaistyti arba perdžiūvę numeta lapus.

Trumpakotis vytenis (Ampelopsis brevipedunculata)
Trumpakotis vytenis (Ampelopsis brevipedunculata) Uogos