Augalų kategorijos

Vienmetis jurginas

Vienmečiai jurginai, žmonių dar vadi­nami „linksmaisiais vyrukais“, dažniausiai auginami iš sėklų (tiksliau – lukštavaisių). Jurginus dauginant sėklomis, veislės ypa­tybės naujiems augalams neperduodamos, todėl iš to paties augalo sėklų išauga labai skirtingų spalvų ir formų jurginai.

Vasarinių jurginų ypatumas – labai ankstyvas žydėjimas, žemas ūgis ir nepro­gnozuojamos spalvos bei formos. Vasarinių jurginų sėklos daigios tik 1-2 metus, trečiais metais jų daigumas sumažėja iki 20 procentų. Sėklos sėjamos kovą-balandį. Prieš sėją rekomenduojama 5-10 minučių sėklas dezinfekuoti kalio permanganato tirpale, tada apdžiovinti ir iš karto sėti į dėžutes ar kitus sėjai tinkamus indelius. Išdėstyti 1 cm atstumu ir užpilti 0,5 cm vidutinio drėgnumo substrato sluoksniu. Laikomos 18-20 °C temperatū­roje, daigios sėklos dažniausiai sudygsta per 5-7 dienas. Prasikalus daigams, daigyklos pastatomos šviesiai ir vėsiai, kitaip daigeliai labai ištįs. Po kokių 10-15 dienų, užaugus pirmiems tikriesiems lapeliams, jurginų sėjinukai išpikuojami 7×7 cm at­stumu. Laistoma reguliariai ir saikingai, laikoma šviesioje ir vėdinamoje vietoje. Likus savaitei iki sodinant į lauką, jurginus reikia pradėti grūdinti – pratinti prie lauko sąlygų. Šie jurginai į lauką pasodinami praėjus šalnų pavojui – birželio pradžioje.Neturint galimybės pasėti anksti, balandį jurginus galima sėkmingai sėti į šiltnamį ar inspektą. Jie taip pat greitai sudygsta ir, jeigu gauna daug šviesos, už­auga tvirti bei kuplūs. Pasėjus tiesiai į dir­vą, reikia neužmiršti išretinti, kai jurginai išaugina 2-3 tikrųjų lapelių poras.

Vasarinių jurginų sėjinukai pražysta maždaug po mėnesio. Jie žydi labai gau­siai, subrandina sėklas ir visai neblogus šakniagumbius. Ypatingą vasarinį jurginą su jam bū­dingomis ypatybėmis galima išsaugoti: rudenį reikia iškasti gumbus ir juos lai­kyti iki kitų metų. Padalijus tokio jurgino šakniastiebius į tiek dalių, kiek galima, iš kiekvieno gumbo su ūgleliu išaugs lvgiai toks pats kaip pernykštis jurginas.

Tiesa, manoma, kad taip padauginti vasariniai jurginai pradeda žvdėti vėliau ir žydi ne taip gausiai, kaip išauginti iš sėklų.