Augalų kategorijos

Vijutrė (raganė 'ATRAGENE')

Vijutrės – raganių sesės. Jos priklausė atskirai vijutrių (Atragene) genčiai, bet paskui buvo priskirtos raganėms (Clematis) ir dabar dažniausiai aprašomos kaip Atragene raganių grupė.

Balta vijutrėVijutrių laja lengvesnė, elegantiškesnė, lapai dvigubai arba trigubai neporiškai plunksniški. Žiedai maži, bet jų būna daug, be to, šios raganės pražysta beveik mėnesiu anksčiau negu stambiažiedės, o paskui dažnai dar sykį žydi rudenį. Jų vaisynai taip pat dekoratyvūs, pūkuoti. Antragene grupės raganių nereikia genėti. Jos auginamos ne tik kaip vijokliai (pasiekia 2-3 m aukštį), bet ir kaip kiliminiai, besidriekiantys augalai, dažnai sodinamos alpinariumuose. Lietuvoje vijutrės auginamos retokai, ir labai gaila, nes tai puikūs, šalčiui atsparūs augalai. O svarbiausia, kad kai kurios vijutrės pražysta net gegužės mėn!

Antragene grupės raganėms reikia šviesios, nuo vėjų apsaugos vietos, bet jos nepakenčia, kai saulė kepina šaknis. Jeigu pasodinote pietinėje pusėje (geriausia – rytinė ir vakarinė), nuo kaitrių spindulių žemę vasarą pridenkite vazoniniais augalais, šalia pasodinkite vienmečių lauko gėlių arba mulčiuokite nupjauta žole. Labai karštą ir saulėtą vasarą vijutres būtina gausai laistyti, nes jos nepakenčia perdžiūvimo, kaitrioje vidurdienio saulėje lapai ir žiedai greitai nuvysta. Labai gerai, jeigu vidurdienį bent keletą valandų vijutres užstoja medžių šešėlis ar pastatai.

Gėlė vijutrėLabai tinka vijutres sodinti pusiau pavėsyje arba saulėje tarp kitų augalų, sudėtiniame gėlyne – tuomet jų šaknys būna pavėsyje, o laja – saulėje (jos pačios užsiropščia ant atramos arba kaimyninio augalo).
Dirvai vijutrės nereiklios, bet nepakenčia stovinčio vandens. Geriau auga lengvose, laidžiose, neutraliose arba truputį kalkingose, vidutiniškai derlingose žemėse. Šalčiui visai atsparios, pridengti nereikia.

Nuo pastato arba tvoros vijutrės sodinamos ne arčiau kaip per 30 cm. Pavasarį jas geriausiai persodinti gegužę, o rudenį – rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje.

Augios vijutrės sodinamos mažiausiai kas 1.5 m, smulkesnės – kas 0.7-1 m. Geriausiai persodinimą pakenčia dvimečiai augaliukai. Jeigu vijutrės užaugintos vazonuose, galima persodinti visą vasarą ir net didelius augalus. Sodinama taip, kad jaunų augalų šaknies kaklelis būtų 5-10, o suaugusių vijutrių – net 10-12 cm po žeme. Tai apsaugo šaknies kaklelį nuo iššalimo žiemą ir perkaitimo vasarą.

Pasodinus stiebai nupjaunami iki antro pumpuro. Jeigu jūsų sode augalus labai puola grybinės ligos, šaknies kaklelį užpilkite kibiru smėlio su trinta medžio anglimi (250 g). Pasodinti augaliukai paliejami, paskui vėl gausiai palaistoma po 7-10 dienų. Žemė turi sudrėkti 40-50 cm gyliu. Vijutres reikėtų gausiai palieti ir prieš žiemą.

Vijoklinė gėlė VIJUTRĖ
Vijutrės