Augalų kategorijos

Visadžydės begonijos

Visadžydė begonija (Begonia semperflorens) iš Brazilijos į Berlyno botanikos sodą buvo atvežtos 1821 m. Jas daugino sėklomis ir sodindavo apvaduose. Gėlininkų dėmesį šios begonijos atkreipė dėl puikios savybės nuolat žydėti. Šiltuose kraštuose jos žydi visus metus.

Visažydė begonijaPirmą rausvą visžydę begoniją išvedė (o tiksliau – atrinko iš sėjinukų) vokiečių sodininkas Russelis 1879 m. Po metų iš Brazilijos buvo atvežtos Šmidto begonijos baltais žiedais. O puošnūs Šmidto ir visžydžių begonijų hibridai užkariavo pasaulį. Lietuvoje šios gėlės vadinamos ledinukėmis.

Visadžydės begonijos ypač populiarios Danijoje ir Prancūzijoje, ten daug jų mylėtojų ir selekcininkų. Šiuo metu užregistruota apie 600 veislių visžydžių begonijų, kurios skirstomos į dvi pagrindines grupes: tipines visžydes begonijas stambiais blizgančiais, žaliais arba rudais lapais ir tvirtais stiebais, ir grakščiąsias (Gracilis) begonijas smulkiais truputį nusvirusiais lapais, švelniais stiebais ir stambesniais žiedais.

Jų lapai būna žali, žali su apvadu arba rudi (kartais murzinai žali). Pagal aukštį visadžydės begonijos skirstomos į aukštaūges (26-35 cm), vidutinio aukščio (21-25 cm) ir žemaūges (8-20 cm). Žiedai įvairių spalvų – nuo baltų iki tamsiai raudonų, nėra geltonų.

Visžydėms begonijoms reikia saulės, pavėsyje jos ištįsta. Tinka lengvos, derlingos, silpnai rūgščios dirvos (6.2 pH). Šarminėje žemėje auga prastai, serga chloroze, būna silpnos, jas dažniau puola kenkėjai. Žemę reikia įdirbti 15-20 cm gyliu, nes šaknys tankios, bet paviršinės.

Begonijų sodinimasPrastą žemę galima pagerinti durpėmis, kompostu, perpuvusiu mėšlu arba lapine žeme (20-25 kg/kvad.m), Į sunkią žemę įterpiamas smėlis (2-3 kg/kvad.m). Prieš ruošiant žemę išbarstomos mineralinės trąšos (100-200 g amonio salietros, 250 g superfosfato ir 100 g kalio druskos/kvad., arba kompleksinės, kaip nurodyta ant pakuotės). Loveliuose begonijos sodinamos į derlingą universalų kompostą. Joms ypač patinka mikroelementai boras ir manganas. 2g boro ir 1 g kalio permanganato ištirpinkite 10 l vandens ir retkarčiais palaistykite.

Į lysvę arba lauko vazas visadžydės begonijos persodinamos gegužės pabaigoje – birželio pradžioje, po šalnų. Šaknies kaklelis turi būti lygus su žemės paviršiumi. Apvaduose sodinama 2-3 eilėmis. Tarp eilių paliekami 13-15 cm, tarp augalų – 10 cm atstumai. Figūrinėse klombose begonijos sodinamos grupėmis. Tarp aukštaūgių paliekama 10-12, tarp žemaūgių – 8-10 cm.

Laistoma ryte arba vakare drungnu vandeniu. Kad geriau sulaikytų drėgmę, galima mulčiuoti durpėmis. Kas 10 dienų papildomai tręšiama mineralinėms trąšomis žydinčioms balkonų arba lauko gėlėms.

Prieš šalnas visžydes begonijas galima persodinti į vazonėlius ir pernešti į kambarį. Keletą dienų jos skurs, nukris keletas žiedų, bet paskui atsigaus ir dar ilgai žydės. Jas galima auginti kaip kambarines gėles – nuolat tręšiamos (šaukštas trąšų/10 l vandens) visadžydės begonijos žydi visus metus, tik žiemą, kai trūksta šviesos, truputį ištįsta. Persodinama kovo – balandžio mėn., kartu nupjaunami ištįsę ūgliai.

Visažydės begonijos
Visžydės begonijos