Augalų kategorijos

Ardizija
Gėlė Ardizija – mirsininių (Myrsinaceae) šeimos augalas, kilęs iš Pietinės Azijos ir Pietų Amerikos. Gentyje yra 250 rūšių nedidelių visžalių medelių ir krūmų. Genties pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio ardis – strėlė.

Pa­vasarį augimo periodas. Kovo—balan­džio mėn. persodinti į viržinę žemę. Pastatyti šviesioje, šiltoje vietoje; gau­siai purkšti. Šaknims pradėjus ataugti, gausiai laistyti, šiek tiek patręšti.

Pra­deda žydėti trečiaisiais metais. Gėlės žiedai neryškūs.

Rudenį ir žiemą augalą puo­šia uogos. Vieta turi būti šviesi, netgi saulėta, apie 20 °C temperatūros, oras ne per sausas. Purkšti, gausiai laistyti. Saugoti nuo miltuotųjų ir tikrųjų skydamarių.

Gumbiškai sustorėję lapų kraš­tai nėra ligos požymis. Dauginama ūg­liais pavasarį ir vasarą; laikyti 20— 25 °C temperatūroje.

gėlė ardizija
Dažniausia auginama Ardisia crenata Sims . sin. A . crenulata Lodd ., kilusi iš Pietryčių Azijos. Tai visžalis medelis, užauga iki 150 cm. Lapai 6-12 cm ilgio, trumpakočiai, žali, lancetiški, banguotu pakraščiu ir smailia viršūne. Žiedai menki, balti arba rausvi, iš jų išauga ryškiai raudonos uogos.

Rečiau auginama Ardisia crispa (Thunb.) DC , kilusi iš Indonezijos ir Filipinų, Indijos, Šiaurės Kinijos ir Japonijos. Lapai tamsiai žali, odiški, ilgi,nusmailėjusia viršūne ir banguotu pakraščiu. Žiedai balti, kvepiantys, sutelkti į šluoteles, iš jų išauga blizgančios raudonos uogos. ‘Alba‘ ardizijos su baltomis uogomis, ‘Variegata‘ – margais lapais.

Ardisia solanace Roxb. kilusi iš Indijos, Kinijos ir Pietryčių Azijos. Lapai 10-15 cm ilgio, šviesiai žali, siauri ir odiški. Žiedai neišvaizdūs, raudoni arba violetiniai. Uogos iš pradžių rausvos, o subrendusios pasidaro visai juodos.

Ardizijos mėgsta drėgnas, šviesias ir šiltas vietas (20-22°C), bet jas reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Geriausiai tinka rytinis ir vakarinis langas. Žiemą vazoną reikia statyti ant medinio padėklo, nes šaknys labai jautrios šalčiui. Vasarą laistoma gausiai, žemė nuolat turi būti drėgna, bet ne šlapia. Dažnai purškiama vandeniu. Nuo pavasario iki rudens tręšiama kas 14 dienų mineralinėmis trąšomis. Labai naudinga prieš žydėjimą 1-2 kartus patręšti organinėmis trąšomis.

Jeigu kambaryje oras labai sausas, augalas gali nežydėti, arba žydi prastai ir nesubrandina uogų. Oras drėkinamas įvairiomis priemonėmis — purškiama, drėkinama drėkintuvu, vazonas laikomas ant drėgnų (šiltų) samanų, akmenukų ir pan. Žiemoja vėsiau, bet ne mažiau kaip 15°C šilumoje. Laistoma saikingai, žemė retkarčiais gali truputį išdžiūti. Pavasarį ardizijas reikia persodinti. Senesni augalai persodinami kas 2-3 metai, o jauni kasmet. Tinka kompostinės, durpinės žemės, molio gabalėlių ir smėlio (1:1:0,3:0,5) mišinys. Vazonai neturi būti labai dideli. Dauginama sėklomis, kurios išdygsta 25°C temperatūroje. Galima dauginti ir auginiais, bet jie labai sunkiai šaknijasi.
Dažniausiai jaunus ūglius puola amarai, o senesnius lapus ir kitas augalo dalis – skydamariai. Kenkėjai gerai nuvalomi ir nupurškiami insekticidais.