Augalų kategorijos

Frezijos iš arti

Tamsiais metų mėnesiais frezijos maloniai stebina gardžiai kvepiančiais žiedais, kurie būna įvairiausių spalvų – balti, geltoni, rausvi, melsvi. Geltonieji kvepia stipriausiai. Žiemą ir pavasarį frezijos siūlomos kaip skintos gėlės, bet galima nusipirkti ir vazoną su žydinčiu augalu. Frezija natūraliai auga Pietų Afrikoje, kur susiformavęs gumbasvogūnis ištveria sausąjį sezoną, nors lapai ir žūva. Taip atsitinka ir su vazone auginama gėle. Teoriškai įmanoma išsaugoti gumbasvogūnius gyvus iki kitų metų žydėjimo, pradėjus juos auginti vėlyvą vasarą lauke, kai temperatūra darosi žemesnė. Dideli aistruoliai gali pamėginti, bet kiti peržydėjusią gėlę tiesiog išmeta lauk. Kartais vazone žydinčių frezijų galima įsigyti ir vasarą. Jos išauginamos iš specialiai apdorotų gumbasvogūnių, iš kurių auga vadinamosios sodinės frezijos. Neverta mėginti išsaugoti gyvų tokių šakniagumbių.

Tamsiaisiais mėnesiais frezijas galima laikyti šviesioje vietoje, toliau nuo tiesioginės saulės. Žydėjimas trunka ilgiau, jei aplinkos temperatūra žemesnė (labai tinka 16 °C). Laistykite vidutiniškai.

Frezijų sodinimas

Lauke frezijos sodinamos gegužes pradžioje (jos jautrios šalnoms) į purią ir derlingą žemę 3-6 cm gyliu. Rugpjūčio pabaigoje (kartais anksčiau) kiekvienas svogunėlis užaugina po 2-3 žiedkočius su žiedais. Jeigu nebūna šalnų, tai žydi iki spalio. Galima sodinti į vazoną, tuomet rudenį galima įnešti į kambarį, kur žydi toliau. Iškasti svogunėliai iš pradžių mėnesį laikomi šiltai (20-25°C), paskui iki pavasario – 10°C temperatūroje.