Augalų kategorijos

Gėlė Amorfofalas (amorphophallus)

Tropinė gėlė Amorfofalas (Amorphophallus) dar žinoma kaip lavongėlė priskiriama šeimai, kuriai priklauso daugiau kaip 170 rūšių tropinio klimato augalų.

Jie paplitę Afrikoje, Madagaskare, Indijoje, Tailande, Vietname, Kinijoje, Malaizijoje, Naujojoje Gvinėjoje, Australijoje, Borneo saloje ir Filipinuose. Vietiniai žmonės juos vadina lavonų gėlėmis arba velnio liežuviais, nes didžiuliai žiedai dvokia pašvinkusia mėsa. Iš tikrųjų bjaurus kvapas būna vos 1-3 dienas, o augalas vertas, kad pakentėtumėte.

Amorfofalo šaknisAmorfofalų šakniagumbiai auga labai greitai, per metus beveik dvigubai. Pavyzdžiui, suaugę Amorphophallus konjac šakniagumbiai būna žmogaus galvos dydžio, o gigantiškųjų amorfofalų (A.titanum) – net 45 cm skersmens. Gigantiškieji amorfofaliai dažniausiai auginami tik botanikos soduose, jų žiedkotis siekia 3 – 4.8, apyžiedis – 1 -1.2, o burbuolė – beveik 1.8 metrus.

Amorfofalų šakniagumbiai paprastai užaugina po vieną lapą ant aukšto lapkočio. Lapai ir lapkočiai būna įvairiai išmarginti. Rudenį lapas sunyksta ir augalas keletą mėnesių ilsisi. Tuomet šakniagumbį galima išimti iš vazono. Pavasarį jis (net nepasodintas) užaugina aukštą pliką žiedkotį su didžiuliu žiedu, kuris panašus į papėdlapių arba kalijų žiedus. Jo didžiulę spalvotą burbuolę dengia neišvaizdus, arba atvirkščiai (nelygu rūšis) – labai ryškus ir puošnus apyžiedis. Burbuolėje atskirai išsidėstę vyriški ir moteriški žiedai.

Kaip jau minėjome, amorfofalių žiedai skleidžia nemalonų kvapą. Jiems peržydėjus, užauga lapai. Įdomu, kad subrendusių lapų išsišakojime, kur baigiasi lapkotis, rudenį susiformuoja nauji svogūnėliai. Per žiemą jie miega, o pavasarį pasodinami į puveningą, drėgną žemę. Jauni šakniagumbiai auga ypač greitai, kasmet jiems reikia dvigubai didesnio vazono. Amorfofaliai mėgsta drėgmę ir pavėsį.

Amorfofalas - tropinė dvokianti gėlė (lavongėlė)
amorfofalas