Augalų kategorijos

Dygminas
Gėlė Dygminas (Carthamus) turi daug pigmento. Iš to kilęs ir jos pavadinimas (iš arabiško žodžio karthom arba karthum – dažyti) nes jų vainiklapiuose daug kartamino, kuris vandenį nudažo geltonai, o spiritą – raudonai.

Dygminai kilę iš Azijos ir Viduržemio jūros pakrančių. Tradicinės kinų medicinos veikaluose jie aprašyti jau 1061 m. Šių augalų preparatais kinai gydo širdies ir kraujagyslių ligas, o sėklų aliejus mažina cholesteriną. Žiedais budistai dažo savo rūbus ir maistą. Dygminus vertino ir senovės Egipte, kur jau prieš 3,5 tūkst. metų jais dažė skraistes ir mumifikuodavo negyvėlius.

Į Europą dygminai atkeliavo iš Egipto 1551 metais, dabar auginami daugelyje šalių kaip aliejiniai augalai. Kai kuriose šalyse tai mylimiausios gėlės, kaip pas mus bijūnai ar jurginai. Dygminų žiedynus labai vertina floristai.

Dažinis dygminasLabiausiai paplitę dažiniai dygminai (Carthamus tinctorius), kurie kilę iš Etiopijos ir Afganistano. Dabar plačiai auginami Europoje, Indijoje, Artimuosiuose Rytuose, Kinijoje ir JAV.

Tai vienmetis, iki 1 m aukščio ir 30-35 cm pločio augalas. Stiebas šakotas, balsvai blizgantis. Lapai plokšti, bekočiai, pailgai lancetiniai ir dantyti. Jie panašūs į artišokų lapus ir taip pat turi aštrius dyglius. Kultūrinių dygminų, išvestų specialiai dėl gražių žiedų, lapai nedygliuoti arba dygliai gerokai mažesni. Žydi nuo birželio iki rugsėjo mėn. Rūšinių dygminų žiedai 3,5 cm skersmens, geltonai oranžiniai arba oranžiniai raudoni.

Išvesta labai daug sodinių formų ir veislių dygminų didesniais ir įvairesnių atspalvių žiedais. Štai ‘Orange Grenade’ dygminai žydėdami maino spalvą nuo oranžinės iki skaisčiai raudonos. ‘White Grenade’ išsiskiria gelsvais žiedais su ryškiai citrininiais brūkšneliais.

Gėlė dygminasDygminai mėgsta saulę ir šilumą, žemei nereiklūs, bet nepakenčia stovinčio vandens. Sausą vasarą reikia laistyti, tuomet žydi ilgiau ir puošniau atrodo. Kas dvi savaitės tręšiama silpnu mineralinių trąšų tirpalu. Sėjama anksti pavasarį į vazonėlius arba gegužės mėnesį tiesiai į lysvę, nes dygminai nemėgsta persodinimo, sunkiai prigyja ir paskui ilgai tupi vietoje, neauga.

Žiedynai puokštėms pjaunami tuomet, kai išsiskleidžia pirmieji žiedeliai. jeigu žiedus džiovinsite, skinkite tik pilnai išsiskleidusius. Džiovinama specialioje krosnelėje arba labai šiltoje ir gerai vėdinamoje vietoje, nes didžiuliai dygminų lapai bei žiedai greičiau supūva ar supelyja, negu išdžiūva.

Augalas dygminas
Gėlė Dažinis dygminas