Augalų kategorijos

Gėlė Geogenantas

Gėlė Geogenantas (Geogenanthus) – augalas kurio genties pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio ‘geo ‘ — žemė ir ‘anthos ‘ – žiedas, nes žiedynas auga ant stiebo prie pat žemės. Genčiai priklauso 4 rūšys daugiamečių šakniastiebinių augalų, kurie paplitę Pietų Amerikos atogrąžose — Brazilijoje ir Peru.

geogenantas (auginimas vazone)Geriausiai žinomas ir dažniausiai auginamas yra Banguotasis Geogenantas (Geogenanthus undatus Mildbr. Et Strauss). Anksčiau jis piklausė Dichorisandra genčiai, o dabar priskirtas Geogenanthus ir pavadintas Geogenanthus poeppigi i (Miq.) Faden. Tai daugiametis žolinis augalas trumpais rausvais stiebais ir 2-3 susiglaudusiais lapais viršūnėje. Mėgiamas ir auginamas dėl neįprastų lapų su išilginėmis klostėmis nuo lapkočio iki lapo galiuko. Lapai trumpakočiai su vamzdiškomis lapamakštėmis, jos plačiai kiaušiniškos, iki 5-8 cm ilgio ir 4-7 cm pločio. Lapas banguotas, viršus tamsiai žalias su 5-7 išilginėmis sidabrinėmis juostomis prie gyslų, o apačia violetinė. Žydi vasarą rausvai violetiniais žiedais banguotais vainiklapiais. Jie sutelkti į šluotelę, kuri užauga apatinių lapų lapamakštėse. Žiedai greitai nuvysta.

Augalą nelengva auginti, jam reikia daug šilumos ir drėgno oro. Šviesiamėgis, bet nepakenčia tiesioginės saulės. Kai šviesos trūksta, lapai pažaliuoja, o per kaitri saulė gali juos nudeginti. Reikia saugoti nuo skersvėjų. Geriausia geogenantą auginti terariume, kur žiemą vasarą ne mažiau kaip 18-20°C šilumos ir visuomet drėgnas oras.

Žemė vazone turi būti visuomet truputį drėgna. Laistoma saikingai, geriau dažniau nupurkšti drungnu vandeniu. Svarbu neperlaistyti, nes lapai išblunka, o šaknys ir stiebai pradeda pūti. Nepalikti vandens padėkle, nes ima pūti šaknys. Tręšiama silpnu trąšų tirpalu nuo pavasario iki rudens. Persodinama pavasarį į derlingą žemę, tinka kompostinės, durpinės (lapinės) žemės ir smėlio mišinys su medžio anglies gabaliukais.

Dauginama auginiais ir kero dalijimis, prigyja labai gerai. Jaunus lapus puola amarai, o sausoje patalpoje – ir voratinklinėa erkės.

Tropinė lapinė gėlė geogenantas
Lauko gėlė pipirlapė (lapinis augalas)