Augalų kategorijos

Katarantas (Vincas)
Gėlė katarantas (Catharanthus) – tai visžalis iki 60 cm aukščio augalas stačiais, viršūnėje išsišakojančiais stiebais. Lapai pailgo lanceto formos, tamsiai žali su balta centrine gysla, blizgantys, iki 7 cm ilgio. Žiedą sudaro 5 rausvi vainiklapiai. Sėklos pas mus dažniausiai prinokti nespėja.

KatarantasDabar išvesta daug dekoratyvių tarprūšinių katarantų hibridų ir rausvojo kataranto kultivarų, ypač daug laurų tarptautinėse parodose pelnė hibridinių katarantų serija ‘First Kiss’, kurią sukūrė vokiečių firmos ‘Benary’ selekcininkai. Augalai 30-40 cm aukščio, įvairių, labai švarių atspalvių, iki 5 cm skersmens žiedais. Labai gražūs ir ‘Vitesse’, ‘Viper’, ‘Jaio’ serijos katarantai. Kabančiuose krepšeliuose tinka auginti svyrančius – ‘Mediterranean’ bei ‘Cascade lossom’ – jų ūgliai žemyn svyra 1,5 m.

Šie augalai puikiai jaučiasi vazonuose ar balkonų loveliuose, jiems patinka šiltos, saulėtos, nuo vėjų apsaugotos vietos. Gėlynuose sodinama rečiau, nes per tankiai pasodinti po lietaus greitai sušunta, pradeda pūti. Gerai auga rūgštokoje (5,5-5,8 pH), derlingoje ir drėgnoje žemėje. Loveliuose tinka tinka velėninės ar lapinės žemės, komposto, durpių ir smėlio mišinys (lygiomis dalimis).

Dauginama sėklomis ir auginiais. Sėjama anksti pavasarį į dėžutes 1-2 cm gyliu. Laikoma šiltai ir tamsiai, nes šviesoje katarantai dygsta prastai. 24°C šilumoje sudygsta per 7-10 dienų. Kai pasirodo daigai, temperatūra sumažinama ir pernešama į šviesą. Pikiuojama, kai augalai užauga 5-8 cm ir turi 4 tikrus lapus. Katarantus lengva dauginti auginiais. Jie įsišaknija vandenyje arba drėgname smėlyje.

Gėlė katarantas vazoneJaunų augalų viršūnes, jeigu reikia, galima 1-2 kartus patrumpinti, kad geriau šakotųsi. Naujų hibridinių augalų kerai tankūs, žemi ir kompaktiški, jų karpyti nereikia.

Katarantus galima auginti ant palangės kaip kambarinį augalą. Jiems tinka rytinės ir vakarinės palangės, o pietų pusėje reikia laikyti už užuolaidos, kad nenudegintų saulė. Labai patinka kai dažnai purškiama, kas 2-3 savaitės tręšiama mineralinėmis trąšomis. Vasarą galima laikyti lauke arba balkone, geriau po stogeliu. Žiemoja geriausiai 10-15°C šilumoje. Pavasarį peržiemoję augalai išgenimi, šakelės nukerpamos 2/3.

Rausvasis katarantas arba rausvoji žiemė (Catharanthus roseus sin. Vinca rosea) turi dešimtis liaudiškų vardų. Lotyniškas augalo pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių catharos – ryškus, aiškus, ir anthos – žiedelis, ir beveik tiksliai apibūdina augalą, nes jo žiedai labai ryškūs, gražių ir skaisčių atspalvių. Kai mokslininkai pirmą kartą pamatė šį augalą, jie net nesuabejoję priskyrė jį žiemių (Vinca) genčiai ir pavadino rausvąja arba Madagaskaro žieme. Vėliau paaiškėjo, kad rausvoji žiemė – tik žiemių pusseserė, todėl ją išskyrė į Lochnera , vėliau – į Ammocallis, ir galiausiai – į Catharanthus gentį.

Rausvasis katarantas savaime auga Indijoje, Indokinijoje, Javos salose, Madagaskare, Filipinuose, Kubos ir kitur. Auginama Vakarų Užkaukazėje, Kubanėje ir Pietų Kazachstane. Šiauriniuose rajonuose auginama kaip daugiametis kambarinis augalas arba lauko gėlynuose kaip vienmetis augalas.

Didysis katarantas arba rausvoji žiemė Vinca major (nuoroda į aprašyma).
Ampelinis augalas katarantas
Katarantas (Balti žiedai)