Augalų kategorijos

Gėlė narcizas

Gėlė narcizas labai išpopuliarėjo, nes yra kompaktiška ir iš vieno svogūno išaugina keletą žiedų. Vazonėliai su narcizais pardavinėjami vasario, kovo ir balandžio mėnesiais. Vėsioje ir šviesioje vietoje jie žydi gan ilgai. Laistykite kartkartėmis. Kuo gi pranašesnis toks pirkinys už žiedų puokštę? Peržydėjusios gėlės nereikia išmesti. Išimkite svogūną iš vazono ir pasodinkite jį kurioje nors gėlyno ar sodo vietelėje. Šis narcizas puikiai prisitaikęs augti gėlyne, todėl pavasarį vėl ims žydėti.

Narcizai

Narcizų auginimas

Švelnios pavasario žalumos fone pavienės narcizų grupės arba jų deriniai su kitomis ankstyvomis gėlėmis gražiai įsipina į parkų ar skverų landšaftą, ypač kur yra vandens telkinių.

Narcizai sodinami atokiau nuo takų pavienėmis keleto veislių grupėmis arba įvairių krūmų grupių pirmame plane. Kaip kontrastiniai akcentai čia labai tiktų piramidinis ir šliaužiantysis kadagiai, o atokiau — beržas ar kitas medis, vienas kitas spygliuotis.

Mišriose daugiamečių gėlių grupėse narcizai sodinami po nedaug (10—20 svogūnų) už tų aukštesnių gėlių, kurios vėliau pradeda vegetuoti, pavyzdžiui, flioksų, astilbių, paparčių ir kt. Narcizai gali augti ir gėlyno pakraštyje, nes jų lapai ilgai žaliuoja, o jiems nudžiūvus, nuvalyti juodos žemės lopeliai išryškina kitas gėles. Šiuos plotelius galima užsodinti laibeniais, serenčiais.

Narcizus galima sodinti palei takus darželyje ar sode, gamyklų ar įstaigų želdynuose. Čia irgi pakaitomis nedidelėmis grupėmis gali augti žydrės, sniegžydrės, tulpės.

Narcizai gerai auga ir alpinariumuose, ypač miniatiūriniai. Sodinami žemutinėse alpinariumų terasose nedidelėmis grupelėmis (po 5—10 svogūnų).

Želdynuose geriausia sodinti apvalius svogūnus arba net vaikučius, nors iš šių išaugę narcizai gausiai žydės tik po dvejų metų. Jie ne taip greit sensta, kai sodinami giliau (17—20 cm) į gerai paruoštą dirvą, kasmet tręšiami kaulamilčiais ir kalio sulfatu.

Gėlynų dekoratyvumo trukmė priklauso nuo narcizų veislės, dirvos priežiūros. Vienas veisles reikia persodinti po 5, kitas tiktai po 10 ar daugiau metų. Vietomis nepersodinti narcizai auga 40—50 metų, jie sulaukėja. Ilgaamžiai mezga daug sėklų (pvz., “Brunswick “Golden Harvest”, “King Alfred”). Lietuvoje sulaukėjusių narcizų neteko matyti, bet Estijos parkuose esti sulaukėjusių vamzdelinių. Anglijoje sulaukėjusių narcizų auga didžiuliai masyvai ne tik parkuose, bet ir pievose.

Želdynams netinka tos veislės, kurių stiebai silpni (daugelis pilnavidurių narcizų), žiedai palinkę žemyn ir matyti tiktai išorinė jų pusė ( “Hyperion”, “Roseate Hues” ir kt ), žiedlapiai liauni (“Mother Catherine”, “Grullemans”, “Canasta”, “Matapan”, “La Riante”, “Modesta”, “Split” ir kt.), lapai gležni ( “Flower Record”, “Grullemans Giant”, “Roulette”, “Vogue”, “Evangeline” ir kt.), taip pat negausiai žydinčios.

Želdynams tinka šios veislės: “Cromarty”, “Dutch Master”, “Golden Harvest”, “Beersheba”, “Mount Hood”, “Carbineer”, “Carlton”, “Cavaliero”, “Fortune”, “Havelock”, “Kiligrew”, “Porthilly”, “Sempre Avanti”, “Firetail”, “Polar Ice”, “Trevithian”, “Actaea”.