Augalų kategorijos

Nemezija

Gėlė Nemezija (Nemesia) turi vienmečių bei daugiamečių atmainų. Gamtoje sutinkamos Pietų Afrikos regionuose kur auga kaip nedidėli krūmeliai.

Nemezija vazoneVietoje anksčiau labai populiarių gurklinių nemezijų dabar dažnai sėjamos hibridinės nemezijos (Nemesia x hybrida). Jos dažnai vadinamos prekiniu Sunsatia vardu. Hibridinės nemezijos neaukštos (15-60 cm aukščio), šakojasi prie pat žemės. Lapai siauri, beveik lanceto formos. Keras tankus, kompaktiškas. Žiedai netaisyklingos formos, su dvilūpiu vainikėliu, stamboki (iki 2 cm), įvairių sodrių spalvų ir atspalvių, dažnai dvispalviai ar trispalviai, karpytais pakraščiais, paprasti, pusiau pilnaviduriai ar pilnaviduriai. Žydi labai gausiai nuo birželio iki rugpjūčio. Per žiedus nesimato net lapų.

‘Mango’ nemezijų žiedeliai geltoni, su oranžiniu ir rausvu viduriuku, karpytais ir suktais žiedlapiais. ‘Banana’ – sodriai geltoni su oranžiniu viduriuku. ‘Guave’ – geltonu plačiu apatiniu vainiklapiu ir rausvais viršutiniais, oranžiniu, šiek tiek šlakuotu viduriuku. ‘Cranberry’ – sodriai raudoni žiedai, ‘Kumquat’ – oranžiniai, kaip apelsinai, ‘Lemon’ – skaisčiai geltoni.

Thumbelina serijos nemezijos užauga vos 15-30 cm aukščio. Stiebai truputį svyra, todėl šiuos augalus tinka sodinti vazonuose ar kabančiuose krepšiuose. Žydi visą vasarą be pertraukos, genėti nereikia.Nemezijų rūšysNemezijos mėgsta saulę, bet pakenčia pusiau pavėsį. Labai karštu ir sausu oru gali nudegti, apvysti lapai ir žiedai. Nepakenčia perdžiūvimo. Gerai auga lengvoje, purioje, vidurtiniškai derlingoje ir nekalkingoje žemėje. Vasarą 2-3 kartus patręšiama, viršūnės nuskabomos, kad geriau šakotųsi. Peržydėjusius žiedus rekomenduojama išskinti.

Sėklos sėjamos vasario — kovo mėn. į dėžutes arba mažus vazonėlius, labai plonai užberiama ir laikoma šviesiai 20°C šilumoje. Išdygsta po savaitės. Į dėžutę padrikai pasėtos nemezijos išpikiuojamos kuo anksčiau kas 5 cm, nes paaugę daigeliai nepakenčia persodinimo. Į gėlyną ar lovelius persodinama gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, kas 15-20 cm.

Nemezijos vazone
Nemezijų žiedai