Augalų kategorijos

Jurginai vazonuose

Selekcininkai pasistengė, kad gėlių mėgėjai galėtų gėrėtis jurginais, augančiais induose. Nuo vasaros vidurio iki šalčių jie gali puošti terasas, balkonus, įvairias saulėtas grįstas sodo vietas. Galima auginti vienus ir derinti su kitomis vienmetėmis besidriekiančiomis gėlėmis.

Tam pritaikytos serijos Gallery jur­ginų veislės: ‘Art Deco’, ‘Art Fair’, ‘Art Nouveau’, ‘Bellini’, ‘Cezanne’, ‘Cobra’, ‘Degas’, ‘Leonardo’, ‘Matisse’, ‘Monet’, Tablo’, ‘Rembrant’, ‘Renoir’, ‘Rivera’, ‘Rubens’, ‘Salvador’, ‘Serenade’, ‘Singer’, ‘Sisley’, ‘Vermeer’, ‘Vincent’ (skambiai pavadintos didžiųjų tapytojų vardais) arba kitos žemaūgių jurginų (30-50 cm) veislės. Nemažai tokių veislių turi išvedę kaimynai latviai (‘Agni’, ‘Aphrodite’, ‘Rudacite’, ‘Rudene’, ‘Rudens lapas’, ‘Zinta’, ‘Rudens Ogle’), čekas J. Vaclavikas (‘Baby Balta’, ‘Baby Roza’, ‘Baby Sarkana’, ‘Baby Violeta’). Yra žemaūgių raudonlapių jurginų veislių, pavyzdžiui, ‘Sciura’, ‘Ellen Huston’. Jurginų kataloguose galima rasti žemaūgių pagal kiekvieno skonį: norimos žiedų spalvos, formos ar dydžio. Šių veislių atstovai labai anksti pražysta, žydi nuolat ir taip gausiai, kad beveik nematyti lapų.

Jurginus galima auginti įvairiuose puo­duose, vazonuose, krepšiuose, loviuose – tai priklauso nuo augintojo skonio ir aplinkos stiliaus. Svarbu, kad vienam jurgino gumbui skirtas indas būtų ne mažesnis kaip 30 x 30 centimetrų. Sodinti tinka paprasčiausias daržo žemės ir durpių mišinys (santykiu 2:1). Galima pasidaryti ir kitokius mišinius arba pirkti parduotuvėje. Svarbu, kad žemė būtų derlinga, puri, negreitai perdžiūtų, ne­būtų rūgšti. Paaugusių jurginų nerekomen­duojama perkelti į kitą konteinerį, norint jais pakeisti nužydėjusias ar nebegražias vasarines gėles. Jei vis dėlto nusprendžiama perkelti, tai daryti reikia itin atsargiai.

Į vazonus žemaūgiai jurginai sodinami gana anksti, pradedant nuo vasario vidu­rio, jei tam yra tinkamos sąlygos, t. y. vieta, kurioje juos bus galima auginti iki galimų šalnų periodo pabaigos. Sodinimo gylis toks pat kaip ir kitų jurginų. Kol jurginai nesudygę ir neįsišakniję, dirva neturi būti šlapia, kitaip gumbai gali supūti.

Kai jurginų kereliai pasiekia 30 cm aukštį ir jei jie auga konteineriuose, juos reikia gausiai ir reguliariai laistyti bei tręšti taip skatinant žydėjimą. Paprastai tręšiama silpnu (0,02-0,03 proc.) kompleksinių trąšų (su mažai azoto ir daug kalio) tirpalu kas 7-10 dienų.

Kitaip nei aukštaūgių, šių jurginų stie­bų skaičiaus reguliuoti nereikia. Taip pat nereikia prignybti viršūnių. Žemaūgiai jurginai šakotis pradeda nuo apatinių lapų pažastų ir kyla į viršų. Susiformuoja kom­paktiškas kupolo formos keras su daugybe žiedų ir pumpurų viršūnėse.

Reikia nepamiršti nuskinti baigiančių žydėti žiedynų, stebėti, ar jurginų neuž­puolė kenkėjai ir ligos, ir džiaugtis ne­pertraukiamu žydėjimu. Tačiau rudenį induose nesitikėkite rasti saugoti tinkamų gumbų. Jurginai viską atidavė žiedams, o gumbų derliui žemaūgius augalus tiktų pa­sodinti gėlynų priekyje arba tiesiog darže ir tręšti taip, kad užaugtų stambūs, subrendę, saugoti tinkami šakniagumbiai.

žemaūgiai jurginai
Vasariniai jurginai