Augalų kategorijos
Kadagys simbolizavo nemirtingumą, prisikėlimą naujam gyvenimui, viltį ir sveikatą. Jo vantomis stiprindavo sveikatą, uogų pakramtydavo, kai užklupdavo peršalimo ligos.
Virgininiai kadagiai (Juniperus virginiana) – paprastųjų kadagių užjūrio giminaičiai. Jie kilę iš Šiaurės Amerikos, savaime auga nuo Kanados iki Floridos valstijos (JAV). Tai visžaliai vienanamiai, rečiau dvinamai augalai, užauga iki 30 m aukščio. Jauni augalai siaura laja, kuri kasmet tankėja ir platėja. Senų medžių kamieno skersmuo gali siekti 150 cm. Kamieno žievė pilka, tamsiai ruda arba raudona ruda, pailgai suskeldėjusi. Jaunų augalų žievė žalia. Spygliai smulkūs (0,1-0,2 cm), yliški ir žvyniški, tamsiai žali. Vaisiai apvalūs, tamsiai mėlyni su pilkšvu apnašu, iki 0,6 cm skersmens, prinoksta spalį ir ilgai kybo ant medžių.
Virgininiai kadagiai atsparūs ligoms ir kenkėjams. Gerai jaučiasi mieste, anksti pradeda derėti, atsparūs šalčiui ir sausrai. Neaukšti kultivarai po storu sniego sluoksniu kartais iššunta, o aukštus medelius gausus sniegas gali aplaužyti. Žemei ir drėgmei nereiklūs, bet geriausiai jaučiasi šviežiose priemolio arba priesmėlio dirvose, saulėtoje vietoje. Natūraliai auga skurdžiose vietovėse, šlaituose, upių ir upelių pakrantėse. Pakenčia karpymą ir genėjimą, neblogai išlaiko suteiktą formą. Nepakenčia persodinimo, net jauni augalai prastai prigyja, todėl geriausia, kai jie užauginti vazonėliuose. Senų augalų apatinės šakos dažnai išplinka. Dera su tujomis, beržais, pušimis, robinijomis, maumedžiais, puskiparisiais, neaukštais krūmais.
Iš esmės kadagiai nėra labai reiklūs augalai, tačiau kadagio persodinamas gali būti lemtingas. Sodinami tik jauni augalai (kol šaknys dar trumpos, kad būtų galima iškasti nesužalojus) ir būtinai su žemės grumstu (tai įmanoma tik tuomet, kai dirva drėgna). Rekomenduojama išlaikyti tą pačią orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu. Prieš iškasdami augalą ant pietinės (ar šiaurės, rytų…) pusės šakų užriškite juostelę, o kai sodinsite, ši juostelė vėl turi būti toje pačioje pusėje.
Reikėtų nepamiršti, kad visi spygliuočiai, o ypač kadagiai, jautrūs trąšų pertekliui. Jie gali nukentėti, jeigu pasodinsite į gausiai patręštą dirvą, o jeigu patręšta mėšlu – žus tikrai. Tręšti kadagius galima tik kitais metais po pasodinimo, tik mineralinėmis trąšomis ir labai saikingai. O sėkmingai prigiję kadagiai iš tiesų nereiklūs – puikiai jaučiasi sausokose, nelabai derlingose lengvose dirvose, saulės atokaitoje, bet nemėgsta sunkių ir šlapių vietų.
Dažniausiai auginami virgininių kadagių kultivarai:
‘Burkii’ – neaukštas kūgio ar kolonos formos medelis (iki 3 m).
‘Glauca’ kadagiai koloninės formos, tankūs, iki 5-7 m aukščio. Spygliai pilkšvai ar melsvai žali, smulkūs. Auga palyginti greitai, šalčiui ir sausrai atsparūs. Gražiai atrodo vejoje, tinka gyvatvorėms.
‘Grey Owl’ – tankus, nesidriekiantis, iki 2-3 m aukščio ir 5-7 m pločio krūmas, švelniai melsvais ar pilkšvais spygliukais. Tai vienas iš plačiausiai auginamų virgininių kadagių kultivarų. Nepakenčia stovinčio vandens, mėgsta derlingą žemę.
‘Canaertii’ užauga iki 5-7 m aukščio. Vainikas nuo kolonos iki konuso formos, spygliai tamsiai žali visus metus. Vaisiukai su mėlynu atspalviu, gražiai atrodo šakose.
‘Tripartita’ kadagiai užauga iki 2 m aukščio ir trigubai į plotį (kai kuriuose šaltiniuose rašoma, kad plotis gali siekti keliolika metrų). Jų spygliai melsvai žali, duriantys.
Vis dažniau auginami besidriekiantys virgininiai kadagiai ‘Blue mountain’, ‘Hetz’.