Augalų kategorijos

Maumedžio kankorėžiai

Lotyniškas maumedžių pavadinimas Larix atsirado gerokai anksčiau, negu Karlas Linėjas pradėjo savo garsiuosius darbus. Manoma, kad šis vardas kilęs dėl smalos (lotyniškai laridum – riebalai), nes maumedžiai labai sakingi, smalingi medžiai.

Medis maumedisGenčiai priklauso daugiau kaip 20 rūšių medžių, kurie paplitę Šiaurės pusrutulyje. Tai aukšti, gražūs ir greitai augantys vienanamiai, spyglius metantantys medžiai. Jaunų augalų laja konuso formos, suaugusių – plačiai kūgiška. Šakos horizontalios, truputį svyrančios. Spygliai minkšti, ploni, ilguose ūgliuose auga pavieniui, ant trumpų – pluošteliais (po 20 ir daugiau). Pavasarį spygliai šviesiai žali, rudenį – auksiniai geltoni. Kankorėžiai apvalūs, kiaušinio formos ar beveik cilindriniai. Žydi kasmet anksti pavasarį, sėklos prinoksta tais pačiais metais, bet išbyra kitų metų ankstyvą pavasarį arba vasarą, o tušti kankorėžiai dar ilgai kybo šakose.

Maumedžiai auga greitai, gyvena ilgai, nebijo užterštumo, todėl gali augti miestuose. Šaknys įsikverbia giliai į žemę, todėl ir sausros maumedžiams nebaisios. Žiemoja puikiai, numeta spyglius, todėl neapdega nuo pavasarinės saulės. Ant maumedžio spyglių pasigamina daug lipčiaus, kuris būna šviesus arba geltonas kaip auksas. Jis greitai cukruojasi ir susicukravęs beveik baltas. Skonis labai malonus, kaip gero medaus.

Svyrantis maumedis
Maumedis