Augalų kategorijos

Orchidėjų priežiūra

Naturaliomis gamtos sąlygomis orchidėjos dažniausiai auga ant aukštų medžių šakų. Šitos karališkos gėlės nemėgsta įprastos žemės, todėl namų sąlygomis orchidėjas reikia auginti specialiuose orchidėjų substratuose, kuriuos galite įsigyti daugumoje gėlių parduotuvių.

Orchidėjų substrato sudėtyje yra pušų kankorėžių dalelių, perlito, durpių pluošto dalelių, kad šaknys gautų pakankamai oro ir vanduo nesuklijuotų žemės. Substratas šaknų srityje veikia kaip drenažas.

Nesusidaro drėgmės perteklius ir šaknys apsaugomos nuo puvimo. Substrate esančios ilgo poveikio trąšos net kelioms savaitėms orchidėjai teikia naudingas maisto medžiagas.

Laistymas ir tręšimas

Orchidėjoms netinka kietas vandentiekio vanduo, todėl prieš gėlių laistymą vandenį reikėtų suminkštinti. Tręšti šias gėles patartume specialiomis orchidėjų trąšomis. Tai specialios skystos mineralinės trąšos, kurių sudėtyje esantys guano ir jūrų dumblių ekstraktai, mikroelementai bei stimuliuojamosios medžiagos užtikrina žiedyno susiformavimą ir skatina ilgalaikį orchidėjų žydėjimą.

Orchidėjų lapų priežiūra

Orchidėjoms patinka drėgnas oras, todėl gėlių lapus reikėtų drėkinti specialiomis priemonėmis, kurios orchidėjoms suteikia idealią išvaizdą, o ant lapų nepalieka kalkių nuosėdų. Labai sušvelnintai šiuose purškaluose veikia sudėtyje esantis azotas. Šių purškiamų priemonių ieškokite visose gėlių ir augalų priežiūros parduotuvėse

Orchidėjų laikymo vieta

Orchidėjoms reikia daug šviežio oro, tačiau skersvėjai joms nepatinka. Ideali vieta – palangė. Vasarą jos nepakenčia tiesioginių saulės spindulių. Tinkamiausia temperatūra -18-22 °C.

Orchidėjų persodinimas

Orchidėjas persodinti rekomenduojame tik pavasarį. Gėlės persodinimą geriausiai toleruoja kai pradeda leisti naujus ūglius ir išleidžia naujas šaknis. Žydinčią gėlę persodinti galima tik kritiniu atveju.

Norėdami persodinti orchidėją atlikite šiuos veiksmus:

1. Gėlės vazonėlį lengvai pamaigykite, kad orchidėjos šaknys atliptų nuo sienelių.

2. Orchidėją išimkite iš vazono, pašalinkite seną žemę. palikite tik tą, kuri gerai prilipusi prie šaknų.

3. Sudžiūvusias arba supuvusias šaknis nukirpkite.

4. Pasirinkite didesnį vazoną, kad tilptų visos šaknys ir jos nebūtų suspaustos. Pirmiausia vazono apačią pripildykite keramzito, o tada pripilkite specialaus orchidėjų substrato (truputėlį mažiau nei pusę) ir atsargiai įsukite šaknis. Kitą dalį substrato berkite taip, kad užpildytumėte vietas tarp šaknų (jeigu reikia, truputį lengvai papurtykite).

Persodinę 1 ar 2 dienas nelaistykite. Substrate yra svarbių mineralinių medžiagų, tad persodinus 6 savaites gėlės nereikia tręšti.

Namie orchidėjas galima statyti bet kur: ant palangės, stalo, lentynos ar kitų baldų. Tik nereikia pamiršti, kad gėlės gerai jausis tada, kai sąlygos bus panašios į esančias gimtosiose vietose. Svarbiausia orchidėjoms – oro drėgmė. Ji turi būti 60-70 procentų. Jei bus per didelė, gėlės gali pradėti sirgti grybelinėmis ligomis. Paprastai kambariuose per sausa. Vienas būdų padidinti drėgmę – purkšti augalus.

Tam naudojamas vanduo be druskų, kad nepapilkėtų lapai. Taip pat orchidėjas galima statyti į plačius indus su vandeniu, pripylus į juos smėlio, pridėjus gražių ak­menėlių. Lengviau orchidėjas auginti šalia kitų kambarinių gėlių. Ypač pastačius šalia tų, kurios garina daug vandens, – viksvuolių, paparčių.

Labai svarbu, kad tarp gėlių judėtų oras. Gerai, jei ventiliatorius vieną valandą per parą pučia orą iš lauko. Taip galima reguliuoti ir temperatūrą.

Kitas labai svarbus veiksnys – šviesa. Nestatykite orchidėjų ant pietinių palan­gių – nudegs lapai. Raibuolės sėkmingai auga ir ant šiaurinių palangių. Nuolat stebėkite, ar nesikeičia lapų spalva, ar neil­gėja tarpubambliai, ar ant lapų neatsiranda rudų nudegimo dėmių. Pastatytoms toliau nuo lango orchidėjoms gali trūkti šviesos. Tada reikia įrengti dirbtini apšvietimą. Tinkamiausi specialūs gėlėms skirti šviestuvai. Orchidėjoms apšviesti tinka ir akvariumuose naudojamos lempos. Jei naudosite kitus šviestuvus, atkreipkite dėmesį, jei jie šildo. Tuomet atstumas nuo augalo iki šviestuvo turi būti 60 cm, kad nenudegtų lapai. Kad orchidėjos augtų, šviesos reikia 12-16 val. (nelabai svarbu, natūralios ar dirbtinės).

Orchidėjos mėgstančios šviesą:vandos (Vanda), kai kurie dendrobių (Dendrobium) hibridai, cimbidžiai (Cyinbidiuni). Augalų lapai odiški. Statyti reikia saulėtoje vietoje.

Orchidėjos, kurioms reikia mažiau šviesos: katlėjos (Cattleya), ertmenės (Coelogyne), miltoniopsiai (Miltoniopsis), prasijos (Brassia).

Šešėlyje gali augti orchidėjos: falenopsai (Phalaenopsis), raibuolės (Paphiopedilum), liudizijos (Ludisia), masdevalijos (Masdevallia).

Orchidėjas rinkitės atsižvelgdami į patalpų temperatūrą. Pagal šilumos naktį poreikį jas galima suskirstyti į tris grupes: šalto klimato (10-13 °C), vėsaus (13-16 °C) ir šilto (20-23 °C). Reikia stengtis, kad tem­peratūra naktį būtų 3 °C žemesnė nei dieną. Nė vienos rūšies orchidėjos neištveria daugiau kaip 30-32 °C karščio. Karštuose kraštuose gyvenantys gegužraibinių šeimos atstovai auga vėsiuoju periodu, o karštuoju yra apmirę. Šaltame klimate viskas vyksta atvirkščiai.

Šaltokame ore auga: masdevalijos (Masdevallia), Miltoniosiai (Miltoniopsis), liežuvės (Odontoglossum), ertmenės (Coelogyne), cimbidžiai (Cymbidium). Nuo spalio iki gegužės pabaigos patalpos tem­peratūra turi būti apie 10-13 °C. Tokiomis sąlygomis svarbu augalų neperlaistyti.

Vėsiose patalpose auga katlėjos (Cattleya), liežuvės (Odontoglossum), raibuolės (Paphiopedihtm), enciklijos (Encyclia), ėpidendrai (Epidendrum), zigopetalai (Zygopelalum). Kai kurios iš čia išvardytų rūšių gali augti ir šiltesnėse ar šaltesnėse patalpose.

Šilumą mėgstančioms orchidėjoms reikia, kad temperatūra nenukristų žemiau 16 °C. Tai vandos (Vanda), falenopsiai (Plmlaenopsis), angrekai (Angraecum).

Jei auginate daug orchidėjų, ant pa­langių ir baldų jos netilps. Reikia tam skirti atskirą patalpą, įrengti oranžeriją arba orchidariumą. Oranžerijoms gėlės taip pat parenkami pagal šilumos poreikį.

Šaltoje oranžerijoje žiemą tempera­tūra nukrenta iki 5 °C (minusinė negali būti niekada). Čia auginamos plejonės (Pleione), kalantos (Calanthe), masdevali­jos (Masdevallia), ruožuotosios kryputės (Bletilla striata).

Vėsioje oranžerijoje žiemos temperatūra ne žemesnė nei 10 °C. Auginami cimbidžiai (Cymbidium), liežuvės (Odontoglossum), dendrobiai (Dendrobium) minkštais stiebais, masdevalijos (Masdevallia).

Vidutiniškai šiltose oranžerijose ma­žiausia žiemos temperatūra naktį sie­kia 13 °C. Auga katlėjos (Cattleya), vandos (Vanda), ertmenės (Coelogyne), raibuolės (Paphiopedilum).

Šiltose – ne žemesnę nei 18 °C tempe­ratūrą naktį išlaikančiose – oranžerijose auga falenopsiai (Phalaenopsis), katlėjos (Cattleya), vandos (Vanda). Falenopsiai gali augti ir šešėlyje.

Į Europą pirmos atogrąžų orchidėjos buvo atvežtos XIV-XV amžiuje. Kadangi niekas nežinojo, kaip jas auginti ir dauginti, šitos gėlės plito labai lėtai. Iš Amerikos orchidėjos laivais buvo plukdo­mos į Angliją ir auginamos šiltnamiuose, paskui aukcionuose parduodamos kolek­cionieriams ir botanikos sodams. Tuo metu už jas mokėta brangiai, taigi iš natūralių augaviečių orchidėjos buvo tiesiog plėšiamos ir vežamos į Europą arba sunaikinamos, kad neatitektų konkurentams.

Keliautojai ir mokslininkai bendromis jėgomis išsiaiškino, kaip jas dera auginti. 1850 m. prasidėjo ir pusę amžiaus tęsėsi orchidėjų karštligė. Anglijoje kiekvieno tur­tingo žmogaus garbės reikalas buvo turėti orchidėjų oranžeriją. Vandos, raibuolės, falenopsiai kainavo tiek pat, kiek namas. 1856 m. buvo išvestas pirmas hibridas Calanthe dominyi, suloyžminus C. masuka ir C. triplicate. 1899-aisiais pagaliau buvo išsi­aiškinta: kad sėklos dygtų, būtina simbiozė su mikromicetais.

Tuomet baigėsi orchidėjų plėšimas iš gamtos. XX a. pradžioje jau buvo parda­vinėjamos pigesnės ūkiuose padaugintos ir išaugintos įvairių rūšių orchidėjos bei jų hibridai.

1966 m. pradėtos dauginti meristemomis, orchidėjos užplūdo prekybos tinklus ir tapo prieinamos visiems pirkėjams. Dabar mėgėjai dažniausiai augina tarpgentinius ir taprūšinius hibridus. Jų labai daug ir kasmet atrandama vis naujų, taigi kolek­cionieriai tikrai turi ką veikti.

Drėkinti aplinkos orą galima pastačius orchi­dėjas j padėklus su akmenėliais ir vandeniu (taip, kad vanduo nesiektų vazono dugno) arba drėgnomis samanomis.

Žiedynkočiarns prie lazdelių pritvirtinti gali būti naudojami minkšti raišteliai, izoliuotos vielutės arba žaismingi segtukai. Svarbu, kad jie nepažeistų žiedynkočio.

Žiedynams pririšti naudojamos plonos medinės arba bambukinės lazdelės.

Orchidėjos gerai auga kartu su paparčiais. Visiems šiems augalams patinka išsklaidyta šviesa, drėgnas oras. Augdami kartu augalai sukuria savo mikrokli­matą ir augintojui tenka mažiau rūpesčių.

Namie orchidėjas galima statyti bet kur: ant palangės, stalo, lentynos ar kitų baldų. Tik nereikia pamiršti, kad gėlės gerai jausis tada, kai sąlygos bus panašios į esančias gimtosiose vietose. Svarbiausia orchidėjoms – oro drėgmė. Ji turi būti 60-70 procentų. Jei bus per didelė, gėlės gali pradėti sirgti grybelinėmis ligomis. Paprastai kambariuose per sausa. Vienas būdų padidinti drėgmę – purkšti augalus.

Tam naudojamas vanduo be druskų, kad nepapilkėtų lapai. Taip pat orchidėjas galima statyti į plačius indus su vandeniu, pripylus į juos smėlio, pridėjus gražių ak­menėlių. Lengviau orchidėjas auginti šalia kitų kambarinių gėlių. Ypač pastačius šalia tų, kurios garina daug vandens, – viksvuolių, paparčių.

Labai svarbu, kad tarp gėlių judėtų oras. Gerai, jei ventiliatorius vieną valandą per parą pučia orą iš lauko. Taip galima reguliuoti ir temperatūrą.

Kitas labai svarbus veiksnys – šviesa. Nestatykite orchidėjų ant pietinių palan­gių – nudegs lapai. Raibuolės sėkmingai auga ir ant šiaurinių palangių. Nuolat stebėkite, ar nesikeičia lapų spalva, ar neil­gėja tarpubambliai, ar ant lapų neatsiranda rudų nudegimo dėmių. Pastatytoms toliau nuo lango orchidėjoms gali trūkti šviesos. Tada reikia įrengti dirbtini apšvietimą. Tinkamiausi specialūs gėlėms skirti šviestuvai. Orchidėjoms apšviesti tinka ir akvariumuose naudojamos lempos. Jei naudosite kitus šviestuvus, atkreipkite dėmesį, jei jie šildo. Tuomet atstumas nuo augalo iki šviestuvo turi būti 60 cm, kad nenudegtų lapai. Kad orchidėjos augtų, šviesos reikia 12-16 val. (nelabai svarbu, natūralios ar dirbtinės).

Orchidėjos mėgstančios šviesą:vandos (Vanda), kai kurie dendrobių (Dendrobium) hibridai, cimbidžiai (Cyinbidiuni). Augalų lapai odiški. Statyti reikia saulėtoje vietoje.

Orchidėjos, kurioms reikia mažiau šviesos: katlėjos (Cattleya), ertmenės (Coelogyne), miltoniopsiai (Miltoniopsis), prasijos (Brassia).

Šešėlyje gali augti orchidėjos: falenopsai (Phalaenopsis), raibuolės (Paphiopedilum), liudizijos (Ludisia), masdevalijos (Masdevallia).

Orchidėjas rinkitės atsižvelgdami į patalpų temperatūrą. Pagal šilumos naktį poreikį jas galima suskirstyti į tris grupes: šalto klimato (10-13 °C), vėsaus (13-16 °C) ir šilto (20-23 °C). Reikia stengtis, kad tem­peratūra naktį būtų 3 °C žemesnė nei dieną. Nė vienos rūšies orchidėjos neištveria daugiau kaip 30-32 °C karščio. Karštuose kraštuose gyvenantys gegužraibinių šeimos atstovai auga vėsiuoju periodu, o karštuoju yra apmirę. Šaltame klimate viskas vyksta atvirkščiai.

Šaltokame ore auga: masdevalijos (Masdevallia), Miltoniosiai (Miltoniopsis), liežuvės (Odontoglossum), ertmenės (Coelogyne), cimbidžiai (Cymbidium). Nuo spalio iki gegužės pabaigos patalpos tem­peratūra turi būti apie 10-13 °C. Tokiomis sąlygomis svarbu augalų neperlaistyti.

Vėsiose patalpose auga katlėjos (Cattleya), liežuvės (Odontoglossum), raibuolės (Paphiopedihtm), enciklijos (Encyclia), ėpidendrai (Epidendrum), zigopetalai (Zygopelalum). Kai kurios iš čia išvardytų rūšių gali augti ir šiltesnėse ar šaltesnėse patalpose.

Šilumą mėgstančioms orchidėjoms reikia, kad temperatūra nenukristų žemiau 16 °C. Tai vandos (Vanda), falenopsiai (Plmlaenopsis), angrekai (Angraecum).

Jei auginate daug orchidėjų, ant pa­langių ir baldų jos netilps. Reikia tam skirti atskirą patalpą, įrengti oranžeriją arba orchidariumą. Oranžerijoms gėlės taip pat parenkami pagal šilumos poreikį.

Šaltoje oranžerijoje žiemą tempera­tūra nukrenta iki 5 °C (minusinė negali būti niekada). Čia auginamos plejonės (Pleione), kalantos (Calanthe), masdevali­jos (Masdevallia), ruožuotosios kryputės (Bletilla striata).

Vėsioje oranžerijoje žiemos temperatūra ne žemesnė nei 10 °C. Auginami cimbidžiai (Cymbidium), liežuvės (Odontoglossum), dendrobiai (Dendrobium) minkštais stiebais, masdevalijos (Masdevallia).

Vidutiniškai šiltose oranžerijose ma­žiausia žiemos temperatūra naktį sie­kia 13 °C. Auga katlėjos (Cattleya), vandos (Vanda), ertmenės (Coelogyne), raibuolės (Paphiopedilum).

Šiltose – ne žemesnę nei 18 °C tempe­ratūrą naktį išlaikančiose – oranžerijose auga falenopsiai (Phalaenopsis), katlėjos (Cattleya), vandos (Vanda). Falenopsiai gali augti ir šešėlyje.