Augalų kategorijos

Radastas
Krūmas Radasta yra labai panašus į jazminus, ypač žiedų forma ir spalva. Bet žydinčius jazminus galima užuosti iš toli, o radastų žiedai – bekvapiai.

Krūmas radastasŠiurkščioji radasta (Deutzia scabra) natūraliai auga Japonijoje ir Kinijoje. Šiurkščiuoju pavadintas dėl šiurkščių, plaukeliais apaugusių lapų. Užauga iki 2.5 m aukščio, žydi vėliau už kitus radastus. Šakelių žievė raudonai arba pilkai ruda, vėliau atšoka. Lapai pailgai kiaušiniški, 3-8 cm ilgio, matiniai žali, rudenį – geltonai rudi. Žiedeliai balti arba švelniai rausvi, sutelkti stačiuose, iki 12 cm ilgio žiedynuose. Žydi 2-3 savaites, gegužės – birželio mėn (nelygu pavasaris).

Labai gražūs sodinių formų šiurkštieji radastai.
‘Plena’ (f. plena) žydi pilnaviduriais baltai rausvais žiedeliais, ‘Candidissima’ (f. candidissima) — pilnaviduriais baltais, ‘Roseo — plena’ (f. roseo-plena) — pilnaviduriais rausvais žiedais. ‘Punctata’ (f. punctata) radastų lapai baltai margi. ‘Plena’ bei ‘Roseo-plena’ šiurkštieji radastai yra vieni iš atspariausių šalčiui ir dažniausiai auginami Lietuvoje.
‘Marmorata’ radastų lapai išmarginti baltai geltonomis dėmėmis. Jie nežydi. Būdingu raštu nusispalvina tik peržiemojusių šakučių lapai, pirmamečiai ūgliai augina žalius lapus.

Krūmas radastas deutzia (žydintis baltai)Paprastai žydi antramečiai radastų ūgliai. Jie nereiklūs dirvai ir vietai, bet šaltą besniegę žiemą gali apšąlti šakos su žiediniais pumpurais. Įdomu, kad labai stipriai apšalę krūmai greitai atauga ir žydi tais pačiais metais, o truputį apšalę – tik antraisiais.

Augalas Radasta mėgsta saulę ir pakenčia sausrą. Nereiklūs, bet geriausiai auga derlingoje, vidutiniškai drėgnoje dirvoje. Daigams auginti tinka komposto, durpinės žemės ir smėlio (2:1:2) mišinys. Rūgščią žemę reikia pakalkinti (300 g gesintų kalkių arba 200 g medžio anglies/kerui). Sodinama eilėmis 2,5 m atstumu ir 40-50 cm gyliu. Radastų šaknyną sudaro keletas pagrindinių šaknų ir daug smulkių šaknelių, todėl jie greitai prigyja. Labai šlapioje žemėje reikia įrengti drenažą.

Krūmas Deucija (radasta)Mūsų krašte radastus geriau tręšti pavasarį ir pirmą vasaros pusę, kad spėtų pasiruošti žiemai. Tinka universalios ‘Kemira GrowHow’ trąšos, galima tręšti raugintu mėšlu (skiedžiama 1:10, kerui reikia 5-6 l).
Labai sausą vasarą jaunus krūmus reikia laistyti 2-3 kartus per mėnesį.

Radastus nesunku genėti. Rudenį išpjaunamos peržydėjusios, o birželio pradžioje – žiemą apšąlusios šakos. Žiemai jauni krūmeliai prilenkiami prie žemės ir uždengiami sausais lapais arba eglišakėmis. Senus krūmus galima aprišti maišine medžiaga. Iki šalnų nespėję nukristi lapai nuskabomi, gausiai palaistoma.

Radasta - Baltai žydintis krūmas
Radosta's (Deucija) krūmas