Augalų kategorijos

Raudonžiedis šalavijas

Raudonžiedis šalavijas – lūpažiedžių (Lamiaceae) šeimos gėlė. Dar vadinamas darželinis šalavijas (Salvia splendens Ker Gawl.). Tai populiariausi šalavijai, kilę iš Brazilijos ir auginami beveik visame pasaulyje. Lietuvoje raudonžiedžiai šalavijai auginami kaip vienmečiai, o tėvynėje tai 1-1.5 m aukščio puskrūmis. Sukurta daug veislių, kurios skiriasi aukščiu ir žiedų spalva.

Raudonžiedžiai šalavijai užauga 15-100 cm. Stiebai statūs, keturbriauniai, gausiau ar mažiau šakoti. Lapai blizgantys, tamsiai žali, priešiniai, plačiai kiaušiniški. Žiedynai – kekės, sudarytos iš žiedų menturių. Žiedai netaisyklingi, dvigubu apyžiedžiu, dvilūpiai, vamzdiški. Yra veislių violetiniais, mėlynais, rausvais ir baltais žiedais. Vaisius – riešutėlis.

Dauginami sėklomis ir ūglių viršūnėlėmis. Šalavijų sėklos subręsta ne vienu laiku, todėl renkamos keletą kartų. Sėklos daigios 4-5 metai. Tai ilgos vegetacijos augalai, pražysta tik 3,5-6 mėn. po sėjos, todėl sėjami jau vasario-kovo mėn. į dėžutes. 20-25° C temperatūroje sudygsta per 8-14 dienų. Daigai pikuojami į lengvą žemių mišinį 3×3 cm atstumais. Į lauką persodinami po šalnų, kurioms jie labai jautrūs, 20-30 cm atstumais tarp eilučių. Nelygu sėjos laikas ir veislė, šalavijai pražysta gegužės pabaigoje-birželio mėn. ir žydi iki šalnų. Raudonžiedžio šalavijo šaknys tvirtos, todėl galima persodinti ir žydinčius augalus. Ūglių viršūnėlės gerai įsišaknija. Kai daigai užauga iki 10-12 cm, formuodami jų kerus nupjaukite viršūnėles (kad šakotųsi) ir įšaknykite.

Šalavijai mėgsta saulėtą, nuo vėjo apsaugotą vietą, lengvą, nepertręštą, gana drėgną ir nerūgščią dirvą. Pavėsyje žydi prastai. Raudonžiedžiai šalavijai tinka įvairiems vienmečių gėlių gėlynams, lysvelėms, dideliems plotams, apvadams, balkonams apželdinti. Galima auginti gėlinėse.
Dažniausiai auginami ‘Alba’, ‘Atropurpurea’, ‘Atrosanguinea’, ‘Bicolor’, ‘Bruantii’, ‘Compacta’, ‘Isanchon’, ‘Nana’, ‘Scarlet Pygmy’, ‘Semperflorens’, ‘Souchetii’, ‘Violacea’ veislių darželiniai šalavijai.

Birželio mėnesį galima sodinti į dėžes ar dubenis ir laikyti saulėtoje vietoje. Žydi nuo birželio iki rugsėjo mėnesio.

Vasario mėnesį sėklos sėjamos pakrikai. Vidutinėje temperatūroje, šviesioje vietoje daigai neištįsta ir išauga stipresni. Maži daigeliai išpikuojami, vėliau sodinami į mažus vazonus. Viršūnes reikia kelis kartus nuskabyti.

Puošnios veislės Salvia splendens Feuersalbei Johannisfeuer (25cm aukščio), Salvia Knirps (15cm).

Šalavijai birželio pradžioje sodinami lauke. Vasarą saikingai laistyti, kas dvi savaites tręšti (3—4 g/l). Nužydėjusius žiedynus šalinti. Vasario mėnesį dauginti ūgliais.

Dar žinomas kaip ugnies šalavijas.

Raudonžiedis šalavijas
Raudonžiedis šalavijas