Rugiagėlė

Rugiagėlės – astrinių, graižažiedžių (Asferaceae) šeimos augalai, paplitę Euro­poje, Azijoje, Siaurės Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje. Lietu­voje laisvai auga 9 rūšys, tačiau darželiuose auginamos iš kitų kraštų introdukuotos dekoratyvinės rūšys. Bajorių žie­dynai sudaryti iš dvejopų žiedų. Kraštiniai žiedai belyčiai, stambesni už vidurinius, dažniausiai ryškesnių spalvų, vidu­riniai dvilyčiai, vamzdiški ar piltuviški.

Bajorės – gentis kuriai priklauso Paprastoji rugiagėlė (Centaurea cyanus L.)

Kalninė bajorė (C. montana L.). Savaime auga Europoje ir Mažojoje Azijoje. Stiebas nešakotas, 40—60 cm aukščio, su 1—2 graižais. Lapai sveiki, lancetiški, plaukuoti. Graižai iki 6 cm pločio. Kraštinių žiedų vainiklapiai mėlyni, vidurinių mėlynai violetiniai. Žydi gegužės—birželio mėn. Žiedams per­žydėjus, stiebai išgula, lapai paruduoja, tačiau greitai iš kero išauga nauji lapai, kurie išlieka žali iki šalčių. Rudenį pražysta antrą kartą, tik ne taip gausiai. Paminėtina kalninės bajorės baltažiedė forma (C. montana L. f. albida DC.).

Puošnioji bajorė (C. pulcherrima Willd., sin. Aetheopappus pulcherrimus (Willd.) Cass.). Tai viena iš gražiausių bajorių su dideliais, iki 6 cm pločio, šviesiai violetiniais graižais. Stie­bas mažai šakotas, 60—80 cm aukščio. Lapai plunksniškai karpyti, jų viršutinė pusė pilkai žalia, apatinė — pilka. Žydi birželio—liepos mėn. ir pakartotinai, tačiau negausiai — rug­sėjo mėn.

Rugagėlė – šviesamėgis augalas, tačiau gali augti ir dalinėje paunksmėje. Gerai tinka sukultūrinta, puvenų turinti, nešlapia priemolio ar priesmėlio žemė. Priežiūra tokia pat, kaip ir kitų daugiamečių gėlių.

Dekoratyvinės rugiagėlės dauginamos sėklomis ir kerelių dalijimu. Sėklas geriausia sėti vėlai rudenį tiesiog į lysves ir užberti lengva, smėlinga, puveninga žeme. Žiemą galima sėti į dėžutes. Po 2—3 dienų, gerai palaisčius, dėžutės išnešamos į lauką ir laikomos po snie­gu iki pavasario. Išdygę daigai pikuojami į daigynines lysves, o rudenį persodinami į nuolatinę vietą. Sėjant sėklas pavasari į gruntą, reikia prižiūrėti, kad neperdžiūtų dirva, saugoti nuo piktžolių. Sėklos būna daigios iki 3 metų.

Kereliai dalijami 3—5 metų amžiaus. Geriausia persodinti ir dalyti anksti pavasarį. Sodinama 30—40 cm atstumu.

Daugiametės rugagėlės gali būti auginamos parkuose prie krūmų, sodinamos atskiromis grupėmis gazone ar kartu su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Žiedai tinka puokštėms, van­denyje ilgai išsilaiko.