Augalų kategorijos

Gėlė citrinmirtė

Gėlė Citrinmirtė (chamelaucium) arba Siauralapis Žėruonis turi daugiau nei vieną vardą, todėl jeigu ieškojote vaškagėlės ar chameliaučiaus, esate tinkamoje vietoje. Augalas Citrinmirtė, kaip ir Mirta yra visžalis, bei priklauso tai pačiai – mirtinių (Myrtaceae) šeimai. Tai augalai giminingi arbatmedžiams bei gvazdikėliams, jie yra išvaizdūs, gerai auga namų sąlygomis ir yra plačiai naudojami floristikoje.

Rausvi žiedai (citrinmirtė, vaškagėlė)Citrinmirtė yra kilusi iš Australijos, gamtoje ji sutinkama kaip žemaūgis krūmelis ar nedidėlis medelis. Priklausomai nuo rūšies atmainos jų maksimalus aukštis varijuoja nuo 30 cm iki 3 metrų. Jų lapeliai siauri, ryškiai žalios spalvos, todėl iš pažiūros primena spygliuočius. Lapai išsiskiria vaškingu apvalkalu, matyt dėl to šis augalas dar vadinamas vaškagėle.

Peržydėjusią citrinmirtę iš tiesų galima supainioti su jauna eglaite, tačiau atėjus žydėjimo periodui šis augalas pasidabina mažais, tačiau labai kvapniais žiedeliais kurių spalvos būna nuo baltų iki rožinių, rausvų ar violetinių atspalvių.

Citrinmirtė baltais žiedaisSakoma, jog namuose auginamos citrinmirtės valo orą, kadangi šis augalas gausus eterinių aliejų, kurie naikina bakterijas.

Pastaruoju metu vis dažniau sutinkame šios gėlės šakeles įvairių puokščių kompozicijose. Floristai iš tiesų pamėgo šį augalą, kadangi jo smulkius, grakščius žiedelius lengva pritaikyti įvairių žiedų deriniuose, o nuskintos šakelės laisvai išsilaiko iki 10 dienų.

Skaičiuojama 14 pagrindinių citrinmirtės rūšies atmainų. Dažniausiai pasitaikančios rūšys:

Citrinmirtės šakelės• Snowflake (snaigė) – žemaūgis krūmelis žydintis baltais ar rožiniais žiedais;
• White (baltoji) – žiedų forma šiek tiek labiau varpelio formos, o lapai ilgesni negu kitų atmainų;
• Strawberry Surprise – Populiari vazininė gėlė, gausiai žydi rausvais žiedais;
• Sarah’s Delight – žiedai švelniai rausvos spalvos;
• Citrinmirtė Ofir – žiedai balti ar gelsvi;

Renkantis augalą svarbu atkreipti dėmesį į jo būklę. Sveiko citrinmirtės krūmelio lapai neturi dėmių, žiedlapiai lygūs, be susiraukšlėjimų.

Citrinmirtė (džiūsta lapai)Augalui parinkite šviesią vietą – juk tai Pietų Australijos gėle megstanti gausius saulės spindulius ir atviras vietas. Todėl namuose turite užtikrinti, kad augalas gautų pakankamai saulės ir šviesos. Pietinė pusė ir tiesioginė saulė šiam augalui sudaro puikias sąlygas augti. Jis nebijo sausesnio oro, svarbu, kad kambaryje būtų užtikrinta tinkama ventiliacija, tačiau radiatoriai ar centrinis šildymas šio augalo tikrai nesužlugdys.

Sodinkite citrinmirtes į lengvą, birią dirvą kurioje pernelyg ilgai neužsilaiko drėgmė. Geras drenažas šiam augalui toks pat svarbus kaip ir tinkama saulėkaita. Dirvožemio mišinyje gali būti durpių, smėlio, lapų žemės, humuso, samanų, tačiau ruošdami mišinį nepamirškite, jog tai Australijos stepių augalas ir dirvožemis turėtų išlikti panašus į natūralias gamtos sąlygas. Persodinant citrinmirtę pasirinkite šiek tiek didesnį vazoną negu anksčiau naudotas.

Citrinmirtės dauginimas

Nupjautos šakelės prastai įsišaknija todėl dauginimu dažniau užsiima profesionalai. Tam gali prireikti specialių, šaknis skatinančių mišinių ir nemažai pastangų. Bandymas dauginti sėklomis taip pat retai duoda norimą rezultatą ir yra gana sudėtingas. Net iš sudygę daigeliai prastai leidžia šaknis, o hibridinio augalo išvaizda prarandama išauginus gėlę iš sėklų.

Plačiau apie gėlių dauginimą skaitykite augalų dauginimo skiltyje.

Vaškagėlė (medelis)Augalas nemėgsta pokyčių ir yra gana jautrus. Rezultate gali prastai žydėti ar imti byrėti lapeliai. Citrinmirtės laistomos gausiai, tačiau svarbu, kad vanduo neužsistovėtų. Pernelyg drėgna dirva greitai supūdo šaknis, todėl augalas lengviau perneša sausros periodus nei užsilaikiusę drėgmę.

Žiemą citrinmirtės ramybės periodas. Šiuo tarpsniu geriausiai išlaikyti šiek tiek žemesnę, stabilia temperatūra (apie 10-15°C) tačiau patalpa turi išlikti gana šviesi. Šviesos faktorius žiemos periodu yra itin svarbus. Skurstančius augalus būtina papildomai apšviesti naudojant dirbtinius šviesos šaltinius. Laistomas rečiau.

Laistant vandenį galima praturtinti įpilant citrinos sulčių ar šiek tiek acto. Rūgštus vanduo naudojamas retkarčiais pagerina šios gėlės augimą ir žydėjimą. Žydėjimo metu pakanka citrinmirtę patręšti kartą per mėnesį naudojant universalias trąšas.

Pasibaigus žydėjimo periodui krūmelį galima formuoti karpant. Šakelių galų nukirpimas skatina naujų atžalų formavimą ir krūmelio tankėjimą.

Citrinmirtė (kambarinė gėlė)
Gėlė vaškagėlė (chamelaucium)
Citrinmirtė
Vaškagėlės žiedai
Violetinė citrinmirtė
Gėlė Chameliaučius (Žėruonis – Chamelaucium)
Citrinmirtė rausvais žiedais
Vaškagėlė (rausva)