Augalas paprastoji mirta

Gėlė Mirta (Myrtus) – visžalė mirtinių šeimos (Myrtaceae) gėlė, kilusi iš Viduržemio pajūrio. Anksčiau buvo labai mėgstama gėlė, bet moderniuose butuose blogai auga, nemėgsta chloruoto ir kalkingo vandens. Žiemą reikia laikyti vėsiai.

Itin gausiai žydi smulkialapė veislė Hamburger Brautmyrte. Netinkamai prižiūrimus gėles užpuola baltasparniai, amarai ir skydamariai. Kas 2—3 metus kovo mėnesį persodinti į durpių, smėlio ir inspek-tinės žemės mišinį. Vazonas turi būti ne per mažas. Šaknų gniužulo nepurenti, gėlės nepasodinti giliau nei augo iki tol. Nugenėti iš apačios numetusius lapus ir išleidusias žieminius ūglius šakas.

Krūmas MirtaGėlę Mirtą galima įvairiai formuoti, bet tada menkai žydi. Dažnai Mirta auginama kaip krūmas. Kai oras gražus, galima išnešti į lauką, vasarą visą laiką laikyti lauke pusiau paunksnėje, užuovėjoje, gausiai laistyti ir purkšti, geriausia lietaus, vandeniu.

Pavasaris ir vasara yra intensyvaus augimo bei žydėjimo periodas.Kas savaitę tręšti (1—2 g/l). Kambaryje laikyti prie atdaro lango, ne per šiltai. Formuojant medelj, ilgesnes šakas liepos mėn. pašalinti (geri ūgliai tinka dauginimuil). Neleisti sėkloms nokti, nes nualina gėlę.

Rudenį ir žiemą ramybės periodas. Prieš pirmąsias šalnas įnešti į patalpą. Laistyti saikingai, bet žiūrėti, kad žemė neišdžiūtų. Lapai pagelsta, jei gėlė nereguliariai laistoma, ypač kalkingu vandeniu, ir laikoma per aukštoje temperatūroje. Lapai džiūsta, kai nepalaistoma laiku. Patalpa šviesi, arba saulėta, vėdinama, 3—6°C temperatūros.

Mirtos dauginamos ūgliais bet kuriuo metu, bet geriausia vasarą; 5—10 cm ilgio nesumedėjusios šakelės sodinamos į smėlio ir durpių mišinį ir apdengiamos stiklu, kasdien purškiamos arba merkiamos į vandenį. Įsišaknija per 6 savaites. Formuojant medelio kamieną, vis šalinamos apatinės šakos.