Augalų kategorijos

Gėlė Kalankė (Kalanchoe)

Kalanchoe gentį sudaro apie 200 rūšių augalų, kurie savaime auga Afrikos tropikuose ir Pietų Kinijoje. Dauguma kalankių yra sukulentai, kai kurias iš jų galima auginti namuose, dar kitos naudojamos vaistams. Laukinių rūšių kalankės savo gimtinėje, Šiaurės Madagaskaro kalnuose, auga 30 cm aukščio puskrūmiais, o geležies rudžių spalvos žiedai išsiskleidžia sausio mėnesį.

Kambarinė gėlė (raudonžiedė kalankė)Kalankę atrado prancūzas Perje de la Bati (Perrier de la Bathie) ir iš Madagaskaro Karatananos kalnyno atsivežė į Paryžių. Ten ji pirmąkart pražydo 1927 metais. Genties pavadinimas kildinamas iš kinų kalbos.

Kilmės šalys: Madagaskaras, Etiopija. K. marmorata lapai su pilkomis juostomis ir rudomis dėmėmis. Žiemą laikyti 8—10 °C. Šilumą labiau mėgsta iš K. blossfeldiana. Išvestos formos (16—18°C), gra­žiais ilgai žydinčiais žiedais. Žemė tokia pat kaip agavai. Dauginti ūgliais. Žiemą visas kalankes lieti saikingai. Mėgsta šviesą.

Gėlė Kalankė (Kalanchoe) priklauso storlapinių (Crassulaceae) šeimai. Tai gražiai žydintys augalai storais mėsingais lapais. Jos mylimos dėl gražių lapų ir ryškių spalvingų – skaisčiai raudonų, rausvų, purpurinių, baltų, oranžinių arba geltonų žiedų. Paprastai kalankės žydi pavasarį, bet specialiai pražydinamos Kalėdoms. Nuskinti ir vazoje pamerkti jų žiedai labai ilgai nenuvysta.

Raudonžiedė kalankėRaudonžiedė Kalankė (Kalanchoe brossfeldiana) pavasarį pražysta ryškiai raudonais žiedais, kurie sutelkti didelėse skėčio formos kekėse. Šių kalankių lapai apie 8 cm ilgio, tamsiai žali, kraštai rinčiuoti, pakraščiai rausvi ir blizgūs.

Žiemą labai populiaru dovanoti miniatiūrines, specialiai pražydintas raudonžiedes kalankes. Dauguma žmonių mano, kad šie augalai “vienkartiniai”, namuose neišgyvena, todėl peržydėjusius išmeta. Iš tikrųjų tinkamai prižiūrimos kalankės peržiemoja ir kitais metais vėl pražysta.

Daigremonto Kalankė (kalanchoe daigremontiana)Daigremonto Kalankė  (Kalanchoe daigremontiana) – sukulentai, auga stačiai ir pasiekia 90-130 cm aukštį. Lapai mėsingi, trikampio formos, jų pakraščiuose užauga jauni augalėliai, kuriuos galima atskirti ir pasodinti. Pas mus ši rūšis plačiau žinoma kaip gėlė paleistuvė. Žydi pilkšvai purpuriniais žiedais žiemą ir pavasarį.

Mažoji Kalankė (kalanchoe pumila)Mažoji Kalankė (Kalanchoe pumila) ūgliai ploni ir nusvirę, o ir žiedynai nulinkę. Lapai mėsingi, pilki, apie 2,5 cm ilgio, su baltu pūku. Žiedai rausvai violetiniai, sutelkti mažose skėčio formos kekėse. Jos puikiai atrodo pakabinamuose vazonuose.

Dėmėtoji Kalankė (kalanchoe marmorata)Dėmėtoji Kalankė (Kalanchoe marmorata) auga stačiai, pasiekia 40 cm aukštį. Lapai mėsingi, tamsiai žali, vėliau pilkšvai purpuriniai. Lapai išmarginti didelėmis rudomis dėmėmis. Kambaryje žydi retai, žiedai balti.

Beharensis Kalankė (kalanchoe beharensis)Kalanchoe beharensis užauga 60-90 cm aukščio. Lapai platūs, trikampio formos, skiautėti, su giliomis išpjovomis, nuo 10 iki 20 cm ilgio, su pilkais pūkais. Namuose žydi retai. Šias kalankes galima genėti, suformuoti norimos formos ir dydžio kerą.

Pūkuotoji Kalankė (kalanchoe tomentosa)Pūkuotoji Kalankė (Kalanchoe tomentosa) užauga iki 45 cm. Balkšvas pūkas dengia lapus ir stiebą, lapai mėsingi.

Rinčiuotoji kalankė (Kalanchoe crenata)Rinčiuotoji Kalankė (Kalanchoe crenata)

Kalankė Pinjata (kalanchoe pinnata)Pinjatos Kalankė (Kalanchoe pinnata)

Kalankės auginimas ir priežiūra

KalankėPeržydėję žiedai nukerpami virš pirmosios lapų poros, kad bręstančios sėklos nesusilpnintų augalo. Peržydėjusias kalankes rekomenduojama persodinti. Tai šviesomėgiai augalai, bet nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Kalankėms tinka purus velėninės, lapinės žemės ir smėlio (1:2:0,5) arba durpinės žemės ir stambaus smėlio (2:1) mišinys, taip pat kaktusams arba sukulentams skirti pirktiniai substratai. Laistoma kambario temperatūros vandeniu. Vasarą – gausiau, rudenį ir žiemą – rečiau ir saikingai. Retkarčiais žemė vazone gali visai išdžiūti, kalankėms tai nekenkia, o greičiau atvirkščiai – patinka.

Dažniausiai joms kenkia miltuotieji skydamariai – tai balti, į vatą panašūs gumulėliai ant augalo lapų ir stiebų. Nuplaukite juos muiluotu vandeniu arba denatūratu, arba nupurkškite specialiais insekticidiniais preparatais. Kalankes mėgsta ir amarai. Jie pirmiausiai puola jaunus lapus.
Perlieti augalai pradeda pūti, pirmiausiai šaknys ir lapai. Sergantį augalą persodinkite, apipuvusias šaknis išpjaustykite, pažeistus lapus išskabykite. Perdžiūvusių kalankių stiebai suminkštėja, lapai susiraito ir nukrinta.

Kalankės dauginimas

Žydinčios kambarinės gėlės KalankėsKalankės dauginamos viršūniniais auginiais, sėklomis ir lapais. 8-10 cm ilgio viršūniniai auginiai dvi dienas padžiovinami ir sodinami į daržo žemės ir stambaus smėlio mišinį. Augimo stimuliatoriai paspartina įsišaknijimą, kalankės suformuoja stipresnes šaknis, todėl paskui geriau auga. Geriausiai įsišaknija šviesioje (be tiesioginių saulės spindulių) ir šiltoje (20-22°C) vietoje. Vasarą kalankės tręšiamos kartą per mėnesį, rudenį – kas dvi savaitės. Tinka bet kokios skystos mineralinės trąšos; žydintys augalai tręšiami specialiai žydintiems augalams skirtomis trąšomis.

 

Vazoninė gėlė kalankė
Pūkuotas sukulentas - kalankė
Kalankė žydinti oranžiniais žiedais
Mažoji kalankė
Kalankė žydinti rausvai
Kalankė žydinti rausvai