Augalų kategorijos
Rausvasis jazminas (Jasminum Polyanthum) – augalas, kilęs iš Kinijos ir Birmos, iš kur plačiai paplito po Europą ir Ameriką. Gamtoje yra žinoma daugiau nei 150 jazminų rušių, tačiau tik viena iš jų (Rausvasis jazminas) gali būti pilnai naudojama kaip kambarinis augalas. Todėl Jasminum Polyanthum gana plačiai žinomas kaip kambarinis jazminas arba vijoklinis jazminas, kadangi tai laipiojantis augalas.
Kitų jazminų atstovų fone ši rūšis pasižymi savo dydžiu ir stipriomis šakomis. Įspūdingas krūmas-liana natūralioje aplinkoje gali pasiekti nuo 1 iki 10 metrų aukštį, o namų sąlygomis jo ūglių ilgis kuklesnis, paprastai ribojamas 2 m. Augalo lapai sudėtingi, plunksniški, išdėstyti ant trumpų lapkočių (0.4-2 cm), iki 5-7 cm ilgio.
Rausvasis jazminas garsėja savo nuostabiu vaizdu žydėjimo laikotarpiu, kuris trunka nuo vasario iki rugpjūčio mėnesio. Tuo metu krūmas pasidengia gausybe žvaigždės formos baltų gėlių, kurios pumpurų stadijoje būna nudažytos rausva spalva. Jų skersmuo pasiekia 2.5 cm. Dėmesį taip pat traukia jų ypatingas aromatas, juntamas iš toli. Augalų vaisiai primena juodas rutulio formos uogas, kurių skersmuo 6-11 mm.
Rausvojo jazmino priežiūra namų sąlygomis apima kelis ypatingus niuansus, be kurių augalas negalės džiuginti puikiu augimu ir sodriu žydėjimu. Tarp jų verta paminėti: meilę šviesai, drėgmės ir temperatūros reikalavimus, priežiūros reikalavimus ryškiu poilsio laikotarpiu.
Rausvajam jazminui reikia parinkti pačią šviesiausią kambario vietą, tačiau reiktų nepamiršti, kad augalo neturėtų pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai. Geriausias variantas – ant palangės, orientuotos į vakarus ar rytus.
Sausas namų oras yra pagrindinis augalo priešas. Nuo jo rausvasis jazminas pradeda sirgti ir nustoja žydėti. Svarbu reguliariai purkšti augalą, įskaitant žydėjimo periodą (pridengus žiedus). Rausvasis jazminas yra nereiklus aplinkos temperatūrai (vegetacijos laikotarpiu) ir gerai pakelia net +25 °C, su sąlyga, kad yra gausiai ir dažnai laistomas bei apipurškiamas.
Šiam augalui reikalingas poilsio laikotarpis. Artėjant žiemai krūmas net pradeda mesti lapus. Tuomet vazoną su rausvuoju jazminu reiktų išnešti į vėsesnes patalpas, kur temperatūra ne didesnė kaip +12 °C. Priešingu atveju kito žydėjimo galima laukti ilgai arba jei jis vis dėlto pražydės, žiedų bus mažai. Prieš poilsio laikotarpį palaipsniui mažinamas laistymo kiekis, o žiemos laikotarpiu augalas laistomas nedažnai. Vėsiose patalpose žiemojantis rausvasis jazminas nėra apipurškiamas vandeniu.
Augalas tręšiamas tik vegetacijos laikotarpiu, naudojant kompleksines mineralines trąšas. Žiemą netręšiama.
Jauni rausvojo jazmino krūmai kiekvieną pavasarį turi būti persodinti. Suaugę augalai persodinami kas trejus metus, o jei krūmas itin didelis, pakanka pakeisti tik viršutinį žemių sluoksnį. Rausvasis jazminas gerai reaguoja į apkarpymą.
Ši gėlė dar vadinama Jazminaičiu, išskiriamos šios populiarios rūšys:
Gausiažiedis jazminaitis (Jasminum polyanthum) kilę iš Kinijos, žydi žiemą. Europoje auginami nuo 1891 metų. Stiebai tvirti, iki 3 m ilgio, su tamsiai žaliais lapeliais. Pumpurai rausvi, skleisdamiesi bąla. Išsiskleidę žiedai balti, sutelkti kekėse, maloniai kvepia. Kasmet juos reikia stipriai nugenėti, kad perdaug neištįstų ir stiebai nenupliktų.
Vaistinis jazminaitis (Jasminum officinale L.) kilę iš subtropinės Azijos. Tai vijoklinis augalas su retomis kekėmis baltų kvepiančių žiedų. Žiedai balti, kvepiantys. Augalas žydi vasarą, pražysta tik visai subrendęs. ‘Grandiflorum’ veislės jazminaičių žiedų apačia rausva.
Arabinis jazminaitis (Jasminum sambac (L.) Aiton) kilę iš Arabijos ir Rytų Indijos. Europoje auginami nuo 1665 metų. Tai daugiamečiai visžaliai vijokliai, užauga iki 4 (6) metrų ilgio. Stiebai ploni su tankiais plaukeliais. Lapai šviesiai žali, kiaušiniški, 2,5-10 cm ilgio. Žiedai balti, kvepiantys, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai. Žydi vasarą gausiai ir ilgai.