Augalų kategorijos

Bruknuolė

Šie visžaliai augalai gražiausi pavasarį, kai žydi, ir rudenį, kai subrandina raudonas, juodas, baltas ar mėlynas uogas. Bruknuolės truputį panašios į spanguoles ar bruknes, ypač kai prinoksta raudonos uogos – neveltui jų toks skambus pavadinimas. Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Rytų ir Pietų Azijoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje auga apie 100 rūšių bruknuolių.

Bruknuolė vazone (dekoratyvinis krūmelis)Bruknuolės geriausiai auga rūgščioje durpinėje žemėje (5-6 pH), pavėsyje arba pusiau pavėsyje. Jos neblogai jaučiasi ir saulėje, bet žemė turi būti drėgna ir nesupuolusi. Bruknuolės nepakenčia kalkių, šarminės reakcijos žemėje skursta ir ilgainiui sunyksta. Jas reikėtų sodinti kartu su spanguolėmis, šilauogėms, rododendrais ar kitais rūgštelę mėgstančiais augalais. Specialiai bruknuolėms galima paruošti aukštutinių durpių, perpuvusios spygliuočių miško paklotės ir smėlio (3:2:1) mišinį. Žemę įdirbama 30-40 cm gyliu. Jos mėgsta drėgmę, bet nepakenčia stovinčio vandens.

Gėlynuose dažnesnės šliaužiančiosios ir puošniosios bruknuolės.

Šliaužiancioji bruknuolėŠliaužiančioji bruknuolė (Gaultheria procumbens) savaime auga Šiaurės Amerikoje ir Kanadoje. Visžaliai krūmeliai užauga iki 15 cm aukščio ir 40 cm pločio, jų šakutės driekiasi pažeme. Lapai beveik apvalūs, 1,5-4 cm ilgio, jauni raudoni, vasarą ryškiai žali ir blizgantys, o rudenį kartais bronziniai. Balti svyrantys žiedeliai auga pavieniui. Žydi nuo gegužės iki rugsėjo, uogytės prinoksta iki šalčių. Vaisiai raudoni, apvalūs, maždaug 1 cm skersmens. Jie kybo ant krūmo iki pavasario. Lapai ir žiedai švelniai kvepia. Bruknuolių uogomis JAV aromatizuojamas brendis, lapus galima pakramtyti, veikia panašiai kaip karmtomoji guma. Jų lapuose ir uogose yra metilsalicilo, kuris panašus į salicilo rūgštį – aspirino pirmtaką. Ne veltui bruknuolių aliejumi aromatizuojamos dantų pastos, guma, alus, įvairūs kosmetiniai pieneliai ir kremai.
Šį augalą galima auginti kaip kilimą vietoje pievelės pavėsingose vietose. Šalčiui visai atsparus.

Puošnioji brunknuolėPuošniosios bruknuolės (Gaultheria shallon) kilusios iš Šiaurės Amerikos. Jos aukštos (50 cm ir daugiau), stiebai statūs, lapai kiaušinio formos, 4-12 cm ilgio. Žiedeliai balti arba rausvi, apie 1 cm ilgio, sutelkti šluotelės formos žiedynuose. Vaisiai 1 cm skersmens, iš pradžių purpuriniai, vėliau pajuoduoja. Žydi gegužės – birželio, uogos prinoksta rugsėjo – spalio mėn.

Sodinama mažomis arba didesnėmis grupėmis kas 20-25 cm. Šliaužiančiosios bruknuolės sodinamos rečiau, nes greitai plečiasi į šonus, o aukštas ir dideles puošniasias bruknuoles galima sodinti po vieną. Šaknies kaklelis turi būti lygiai su žemės paviršiumi arba 1,5 cm giliau.

Gėlė bruknuolė

Sausu oru laistoma vakarais kas savaitę. Bruknuolėms patinka drėgnas oras, šiltą ir drėgną vasarą jos labai greitai auga. Galima laistyti smulkiu purkštuvu iš viršaus. Ravėdami stenkitės nesužeisti šaknų, nes jos auga negiliai. Pakrūmės žiemai mulčiuojamos durpėmis arba žieve, jauni augalai pridengiami sausais lapais arba durpėmis.

Bruknuolės sodinamos alpinariumuose, tinka neaukštiems visžaliems apvadams, o ypač dera rytietiško stiliaus sode su rododendrais, erikomis ir viržiais. Galima auginti vazonuose, bet žiemoti bruknuolės turi vėsiai.

Bruknuolė (uogos)
Bruknuolės žiedai
Bruknuolių eterinis aliejus