Augalų kategorijos

europinis ožekšnis

Europinis ožekšnis priklauso smaugikinių šeimai. Lotyniškai vadinamas Еuonymus europaeus. Natūraliomis sąlygomis auga Norvegijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje, Danijoje, Airijoje, Vokietijoje ir kitose Europos šalyse, taip pat Turkijoje, Kaukaze ir Europinėje Rusijos dalyje. Gamtinės vietos – ąžuolynai ir pušynai, giraitės, pamiškės, pavėsinės zonos, pakrantės zonos ir pelkės.

Ožekšnio aprašymas

Gali augti krūmais (iki 3 metrų aukščio), taip pat medžio pavidalu (iki 6 metrų aukščio). O kalbant apie vainiką, jis gali pasiekti 5 metrus.
Greitai auga ir gerai pakelia šaltį.
Prieš žiemą numeta lapus.
Turi ne gilią, bet šakotą šaknų sistemą.
Paprastos formos lapai, visiškai glotnūs ir niekuo neišsiskiriantys vasarą.
Žydėjimo periodas balandžio – birželio mėnesiai (priklausomai nuo klimato zonos). Gėlės smulkios, sutelktos į skėčio formos žiedynus.
Vaisiai yra lygi keturių skilčių kapsulė. Paprastai yra žalsvai rožinės spalvos. Ožekšnio vaisiai brandinami liepos-spalio mėnesiais.
Mediena labai tvirta.

Europinio ožekšnio ypatumai

Jaunos šakelės pasidengia kamštinėmis ataugomis, dėl kurių stiebo forma tampa kvadratinė.Ožekšnio žiedai
Rudenį lapai nusidažo įvairiais atspalviais: nuo geltonojo iki raudono.
Vaisiai yra pagrindinis dekoratyvinis augalo elementas, kurie subrendę spalį, gali kyboti krūmuose visą žiemą, džiugindami akį savo ryškia išvaizda.
Iš sudegintos medienos anglių gaunami kokybiški piešimo pieštukai.
Yra savotiškas “magnetas” vaisinių medžių kenkėjams.
Augalo vaisiai labai nuodingi.

Populiariausios veislės

Euonymus nanus – nykštukinė veislė, užauganti ne daugiau kaip 0.5 metro aukščio. Pražysta liepą nedidelėmis neišvaizdžiomis gėlėmis ant einamų metų ūglių, o jau rugsėjo pabaigoje galima pamatyti subrendusius rausvus su gelsvais atspalviais vaisius.

Red Cascade yra aukštaūgis krūmas. Augalo vainikas gali užaugti iki 3 m skersmens ir 4 m aukščio. Rudens lapai įgyja nepaprastą spalvų paletę nuo ryškiai geltonos iki violetinės. Gegužę pražysta blyškiai geltonais žiedais, o nuo rudens iki pavasario galima pamatyti vaisius, nudažytus rausvais ir tamsiai raudonais atspalviais.
Red Cascade yra daugiau nei dvidešimt dekoratyvinių rūšių. Toliau pateikiami keletas iš jų:
Alba yra vidutinio dydžio krūmai su baltos spalvos vaisiais.
Aucubaefolia pasižymi lapais su geltonomis dėmėmis.
Pendula yra plastinė šaka.
Atropurpurea – violetinis atspalvis.
Argenteo-variegata – balkšvai dėmėti lapai.
Intermedia – raudoni vaisiai žaliosios lapijos fone.

Ožekšnis (auksinis smaragdas)Ožekšnis Emerald ‘n Gold  (Auksinis smaragdas) – šią veislę reprezentuoja kompaktiški, lėtai augantys krūmeliai iki 40 cm. Augalas turi elipsės formos lapus iki 3 cm, kurių vidurys marmurinis arba pilkšvai žalias, o pakraščiu eina šviesiai geltonas arba citrinų spalvos 2-4 cm juostos. Ožekšnio Emerald ‘n Gold lapai pavasarį būna geltoni, o rudenį tampa ryškiai rausvi.

Sodinimas ir priežiūra

Ožekšnio sodinukai paruoštam dirvožemyje sodinami ankstyvą pavasarį arba rudens viduryje. Prieš dvi savaites iki sodinimo reikia iškasti duobę. Duobės dydis priklauso nuo ožekšnio sodinuko. Jos dydis turi būti pusantro karto didesnis už šaknų dydį kartu su žemėmis. Į duobės apačią reikia įdėti skaldytų plytų, užpilti smėlio sluoksnį ir dalį paruošto grunto. Reikia įdėti sodinuką į duobę. Jei šaknys buvo be žemės, jas reikia kruopščiai paskirstyti ant paviršiaus. Po to pabarstoma paruoštu dirvožemio mišiniu ir švelniai paspaudžiama, kad būtų pašalintas oras. Pasodintas augalas palaistomas ir mulčiuojama aplink jį pjuvenomis arba durpėmis. Savaitę laiko reiktų stebėti grunto drėgmę.

Europinis ožekšnis nereikalauja didelės priežiūros. Svarbiausia – geras apkarpymas, taisyklingas laistymas ir laiku atliekamas tręšimas, tada augalas džiugins savo dekoratyvinėmis savybėmis. Ožekšnis neperneša vandens sąstovio. Nepaisant to, norint rudenį pamatyti, visas jo lapų spalvas, dirvą reikia palaikyti drėgnoje būklėje.

Ypač reguliaraus laistymo reikia jauniems sodinukams, kuriems vystosi ir stiprėja šaknų sistema. Drėkinimas turi būti atliekamas gausiai, kad žemė būtų permirkusi iki pusės metro gylio. Suaugusiems augalams laistymas sudaro 40 litrų vieno kvadratinio metro pločiui.
Kai dirvožemis sukietėja, reikia išpurenti viršutinį sluoksnį, kad šaknys gautų reikiamo deguonies. Mulčiavimo su durpėmis arba pjuvenomis naudojimas krūmų apskritimuose, leis sumažinti laistymo kiekį, nes taip ilgiau išlieka drėgmė ir nėra poreikio nuolat purenti ir ravėti dirvą.

Ožekšnio krūmai tręšiami tris kartus per sezoną:

· Pirmą kartą – pavasarį, kai atsiranda žiedpumpuriai;
· Antrą kartą, kai augalas pražysta;
· Trečią kartą – vasarą prieš laistymą, kai ožekšnis nužydi ir pradeda formuotis vaisiai.

Europinis ožekšnis mėgsta apkarpymą. Ankstyvą pavasarį turėtų būti atliekamas kasmetinis sanitarinis genėjimas, kurio metu pašalinamos sudžiūvusios ir nulūžusios šakos.
Europinis ožekšnis yra šalčiui atsparus augalas, todėl gali nepridengtas atlaikyti žieminius šalčius be sniego iki -25 laispnių. Specialistai rekomenduoja vėlyvą rudenį padengti mulčiu aplink kamieną ir apdėti jį iš viršaus lapais arba šiaudais, kad neužšaltų šaknys. Jauniems augalams (iki 3 metų) reikalingas visiškas uždengimas.
Europinį ožekšnį dažnai paveikia įvairūs kenkėjai, pvz.: amarai, erkės. Beje, daugelis sodininkų pastebėjo, kad jei sodinate europinį ožekšnį šalia obuolių ar kriaušių, kenkėjai padės lizdus ant šio dekoratyvinio krūmo, o vaisiniai augalai išliks nepažeisti. Taigi ožekšnį galima laikyti tam tikra apsauga nuo kenkėjų. Tai yra neabejotinas jo pranašumas. Siekiant apsaugoti europinį ožekšnį nuo kenkėjų, reiktų naudoti insekticidus ir organinius purškalus.