Augalų kategorijos

Gebenė lipikė

Anksčiau Gebenė Lipikė (Hedera helix) buvo labai populiarus sodo ir kambarinis augalas. Po visuotinio „švaros“ vajaus gebenė vėl buvo reabilituota kaip sienų vijoklis. Augalas saugo sienas, suteikia prieglobsti paukščiams ir yra geras šilumos izoliatorius – gebenės kilimas sienos izoliaciją padidina maždaug 30%. Tačiau kaip kambarinė gėlė gebenė nebesusigrąžino buvusio populiarumo.

Sakoma, jog 20-to amžiaus pradžioje ji būdavo auginama kambariuose visais pavidalais: kaip svyrantis augalas, kaip vijoklis, net sudarydavo žalią svetainės pertvarą. Ji buvo tokia populiari dėl to, kad auga esant menkam apšvietimui todėl ji puikiai tiko net ir auginimui butuose.

Gebenę (Hedera) galima auginti šiuolaikiniuose kambariuose, bet jau geriau apytamsėje vietoje nei prie lango ar šalia radiatorių, kur jai bus per sausa.

Dabar nebe tiek daug gebenių auginama kambariuose. Sausoje šiltoje aplinkoje gebenes labai puola kenkėjai tokie kaip voratinklinės erkės ir miltuotieji skydamariai.

Tačiau jeigu turite šį augalą namuose ir pastebėjote, jog jis skursta – šildymo sezonu išneškite gebenę į mažiau šildomą ar nešildomą patalpą. O be to, niekad nestatykite jos saulėkaitoje.

Gebenės šaknys auga prie pat žemės paviršiaus, todėl vazonas gali būti negilus. Žemė greitai išdžiūsta, ir tai naudinga augalui, nes jam kenksminga stovėti vandenyje.

Gebenes laistykite tik tada, kai žemė vėl pradžiūsta. Patartina vazoną įmerkti į vandeni ir paskui gerai nuvarvinti vandenį. Tokiu būdu gėlė gauna pakankamai vandens ir sumažėja kenkėjų atsiradimo grėsmė. Galima laistyti vandentiekio vandeniu, nes gebenėms patinka šarminė žemė.

Pavasarį ir vasarą pravartu tręšti kaulamilčiais ar kitomis šarminėmis trąšomis. Išvesta šimtai veislių, kurios skiriasi viena nuo kito lapų dydžiu ir forma. Lapai būna žali ar su geltonomis, baltomis, šviesiai žaliomis, kartais net rožinėmis dėmelėmis ir gyslomis. ‘Con-gesta’ ir ‘Erecta’ veislėms būdingi kieti, tiesiai viršun augantys stiebai su taisyklingomis eilėmis išsidėsčiusiais lapais. Tačiau galiausiai šie stiebai nulinksta kaip ir kitų gebenių.