Augalų kategorijos

Kalėdinis kaktusas (zigo kaktusas)

Lapiniai kaktusai kilę iš Brazilijos. Žydi spalio—lapkričio ir sausio—vasario mėnesiais. Kaktusinių (Cactaceae) šeimos augalai.

Paplitusios dvi rūšys.
Zygocactus altensteinii — šakų nareliai dantyti, žiedai karmino spalvos, veislė Delicatus — žiedai šviesiai rožiniai, raudoni.

Zygocactus truncatus — nareliai apvalūs, truputi šeriuoti, žydi gana reguliariai. Rušis Andenken an R. Zeneck — žiedai karmino spalvos, žydi lapkričio mėnesį; Delicatus — žiedas baltas ar švelniai rausvas, žydi gruodžio—sausio mėnesiais.

Neskiepyti lapiniai kaktusai labai jautrūs vietos pakeitimui, didesniam temperatūros svyravimui. Kenkia ir nereguliarus laistymas gėlėms žydint. Atsparesni yra skiepyti kaktusai.

Rudenį ar žiemą įsigijus gėlę prieš pat žydėjimą ar jau žydintį, reikia su vazonu 20 min. panardinti į drungną vandenį su trupučiu kaktusų trąšų. Vieta šviesi, langas gali būti pietų pusės, stengtis mažai judinti, kad nuolat būtų apšviečiamas iš tos pačios pusės, kitaip nukrenta pumpurai. Palanki temperatūra 15—20°C. Kai sausa ir šilta, šakas apipurkšti vandeniu. Laistyti kas dvi—tris dienas (lietaus ar minkštintu vandeniu).

Kas savaitę tręšti kaktusų mišiniu.

Nepakenčia skersvėjų.

Žiemą, kai peržydi, 6 savaites mažai laistyti. Šakų nareliai gali būti kiek suglebę. Per drėgnoje žemėje pradeda byrėti nareliai. Nepurkšti, netręšti. Vieta turi būti šviesi, apie 15°C temperatūros.

Saugoti nuo miltuotųjų ir tikrųjų skydamarių, nes jie gali pernešti virusines ligas. Jei vidurinė gysla parausta, vadinasi, gali būti įsimetęs šaknų puvinys.

Pavasarį, vasario—kovo mėnesiais, kai šakų viršūnėse išauga liežuvėlių pavidalo naujos šakelės, gėles reikia persodinti, jaunesnias kas 1—2, senesnias kas 3—4 metus. Didelius kerus galima dalyti. Persodinti į vidutinio sunkumo puveninę žemę, sumaišytą su trupučiu kaktusų žemės. Gryna kaktusų žemė netinka.

Pavasarį ir vasarą augimo periodas. Laistyti kaskart daugiau, balandžio—liepos mėnesiais gausiai. Galima kartais apipurkšti. Vieta šviesi, apsaugota nuo vidurdienio saulės, temperatūra aukštesnė kaip 20°C. Birželio mėnesį galima išnešti į balkoną. Saugoti nuo vikšrų.

Nepersodintas nuo balandžio mėnesio, persodintas nuo gegužės tręšti (2—3 g/l) kas 1—2 savaites mineralinėmis trąšomis. Maždaug iki rugpjūčio vidurio gėlė auga, po to išaugusios šakos turi subręsti. Brendimas rugpjūčio—rugsėjo mėnesiais. Vieta šviesi ir saulėta. Mažai laistyti, kartkartėmis apipurkšti. Šakų nareliai gali būti kiek apvytę.

Tinkamiausia temperatūra apie 15°C (ne žemesnė kaip 12°C). Jei temperatūra aukštesnė kaip 20°C, tai apšvietimas per parą ne daugiau kaip 12 val. Vėliausiai po 8 savaičių prasikala pirmieji smeigtuko galvutės dydžio žiedpumpuriai. Rudenį, kai jau matyti susiformavę pumpurai, gėles reikia labai atidžiai prižiūrėti: žemės neperdžiovinti, tręšti kas dvi savaites kaktusų trąšomis, nekeisti apšvietimo krypties.

Prieš pat žydėjimą palankiausia temperatūra 16—20°C Dauginama pavasarį ūgliais su 2—3 nareliais. Ūgliai įšaknydinami kiminuose arba skiepijami į Selenicereus grandifloras ar kitą tos genties rūšį. Tokias gėles galima auginti kaip mažą medelį.