Apie gėles Patarimai

Kambarinių gėlių persodinimas

Kambarinių gėlių persodinimas

Paprastai kambariniai augalai persodinami kovą, balandį ar gegužę, kai baigiasi jų ramybės laikotarpis ir gėlės pradeda augti. Jeigu gavote skurstantį augalą labai mažame vazonėlyje ir jam akivaizdžiai trūksta vietos bei maisto medžiagų, persodinkite iškart, nelaukdami pavasario.

Jauni, greitai augantys augalai persodinami kasmet, senesni – kas 3-5 metai, o fikusus, palmes, oleandrus galima persodinti tik kas 5-10 metų, jeigu jie vešlūs ir gerai auga. Labai didelių augalų, taip pat tų, kurie nemėgsta persodinimo ir jautriai reaguoja, kai sujudinamos šaknys, iš vazonų verčiau netraukti. Tuomet paprasčiau viršutinį žemės sluoksnį vazone pakeisti šviežia žeme.

Jeigu augalą perlaistėte ir įtariate, kad pūna jo šaknys, ištraukite jį iš vazonėlio. Šaknis kruopščiai nuplaukite, išpjaukite visas ligotas, supuvusias ar pradėjusias pelyti, iškirpkite silpnus, ligotus stiebus. Sodinkite į šviežią žemę, naują arba dezinfekuotą seną vazoną. Palaistykite šiltu vandeniu ir laikykite šiltai pavėsyje arba pusiau pavėsyje. Antrą kartą palaistykite tik po savaitės, nebent žemė išdžiūtų anksčiau. Gausiau laistyti pradedama tuomet (jeigu augalas mėgsta drėgną žemę), kai gėlė prigyja – ima augti nauji lapai ir ūgliai.

Pavasarį žydintys augalai persodinami po žydėjimo arba tuomet, kai subrandina sėklas (vaisius). Svogūniniai augalai – kai nuvysta ir sužiūva lapai arba po ramybės periodo, kai iš svogūno ima dygti naujas ūglis.

Gėlių persodinimas namuosePersodindami augalus nepersistenkite dėl vazonų. Per dideliame vazone augalas nesugeba iškart panaudoti visos žemės ir ji pradeda rūgti. Naujas vazonas turi būti 2-5 cm didesnis už senąjį ir tiek pat aukštesnis. Molinukus gerai nušveiskite ir pamerkite parai į vandenį, kad sienelės prisigertų vandens. Dugne padarykite gerą drenažą, kad ištekėtų vandens perteklius.

Prieš persodinimą augalą gausiai paliekite ir palikite keletui valandų. Paskui dešine ranka vazoną apverskite ant delno, kaire ranka prilaikykite ir vazoną nuimkite. Jeigu reikia, lengvai stuktelėkite jį į stalo kraštą. Jeigu persodinamas stambus augalas, vienas žmogus turi prilaikyti vazoną, kitas atsargiai ištraukti augalą.

Persodinama su visu žemių gumulo (jeigu augalo šaknys labai jautrios) arba senos žemės nukratomos nuo šaknų. Augalas statomas vazono centre, tokiu pačiu gyliu, kaip augo, nei per giliai, nei per sekliai. Mažuose vazonėliuose žemių pilama 1 cm nuo vazono krašto, dideliuose -2-3 cm.

Daugelis augalų prigyja per 2 savaites. Palmės – per mėnesį. Persodintų augalų 4-6 savaites netręškite, nes tik pakenksite. Palaukite, kad augalas pradėtų augti, gerai įsitvirtintų žemėje.

Parduotuvėse yra įvairių žemių mišinių, kurie tinka daugumai augalų. Labiau patyrę gėlininkai kiekvienam augalui maišo specialų žemių mišinį.

Lengvas žemių mišinys tinka augalams su smulkiomis, plonomis šaknimis – paparčiams, sanpaulijoms, bromelijiniams. Jis gaminamas iš lapinės, kompostinės, durpinės žemės ir smėlio (3:1:1:0,5). Įberkite medžio anglies arba putplasčio gabalėlių, kad mišinys būtų purus.

Vidutinio sunkumo žemių mišinys tinka medėjantiems augalams (puskrūmiams, vijokliams). Jis gaminamas iš velėninės (sodo, daržo), lapinės arba durpinės, kompostinės žemės ir smėlio (1:2:2:0,5).

Sunkus žemių mišinys tinka augalams su stambiomis šaknimis arba vyresniems kaip 5-6 metai. Sunkioje žemėje gerai auga lipniasėklis, fikusai, palmės (galima durpių nedėti), svogūniniai augalai – krinas, klivija. Mišinys gaminamas iš velėninės (sodo, daržo), durpinės arba lapinės, kompostinės žemės ir smėlio (3:1:1-2:1).

Smulkinti (iki 1 cm) medžio anglies gabaliukai sugeria vandens perteklių, o kai sausa, augalas drėgmę sugeba pasiimti atgal. Be to, dėl anglies žemė būna puresnė, anglis turi antiseptinių savybių ir saugo šaknis nuo puvimo. Anglies dedama apie 5 proc. viso mišinio svorio.

Durpių galima dėti į visus mišinius, bet ne daugiau kaip 50 proc., ir prieš tai jas reikia gerai išvėdinti. Kai kuriems augalams labai svarbus dirvožemio rūgštingumas – gardenijos, rododendrai nerūgščioje žemėje skursta, serga ir galiausiai žūva.

 

Apie autorių

Monika

Vienas komentaras

Komentuoti

  • Jei reikėtų apibūdinti jukas, tai šis augalas būtų vertas tik pačių gražiausių epitetų: visų pirma, sodrios augalo spalvos pagyvina bet kurią erdvę – namus, biurą, sodą, kiemą ar balkoną ir, primena, kad gamtos žaluma – visai čia pat.