Apie gėles

Palmė iš datulės sėklos

Palmė iš datulės sėklos

Datulinę palmę (finiką) nesunku išauginti iš sėklų kurias randame valgydami prekybos centre nusipirktas datules, tačiau dabar nesunku įsigyti ir kitų rūšių palmių sėklų.

Užsienyje labai populiarios palmės pamažu užkariauja ir lietuvių simpatijas (apie palmių auginimą lietuvoje plačiau galite skaityti šiame tekste). Interneto sėklų parduotuvės siūlo didžiulį palmių sėklų asortimentą ir dažnas juo susigundo. Palmės auginimas iš sėklos nera greitas ir paprastas procesas, bet jeigu esate kantrūs (sėklos dygsta 2-12 savaičių, o kartais ir ilgiau) — verta pabandyti.

Palmė iš datulėsPalmių sėklos, priklausomai nuo augalo rūšies, yra labai įvairaus dydžio – nuo miniatiūrinių iki 1-2 kg, ir daugiau. Dykumų palmių, tarp jų ir datulės sėklos (Рhoenix, Hyphaene, Brahea) paprastai labai mažos ir ilgai išlieka daigios, o tropikų greitai praranda daigumą.

Norint išauginti palmę iš datulės sėklos reikia siaurų ir aukštų vazonų, nes jų liemeninė šaknis yra labai ilga. Sėjinukai auga labai lėtai, todėl kantrybės.

Kai kurių rūšių sėkloms būtina skarifikacija. Tuomet įpjaunamas, įduriamas, šiek tiek suploninamas, nušlifuojamas (švitru) ar specialiais chemikalais paveikiamas kevalas, kad branduolį lengviau pasiektų drėgmė ir jis pradėtų dygti.

Sėklų kevalas turi būti rudas, raudonas ar juodas ir kietas. Jeigu kevalas minkštas, žalias, sėkla greičiausiai neprinokusi arba supuvusi. Jeigu pirkote daugiau sėklų, paaukokite vieną ir perpjaukite pusiau. Sveikas branduolys balsvas, gelsvas ar žalsvas, tvirtas ir užpildo visą ertmę.

Dažniausiai prekiaujama prinokusiomis, nuvalytomis ir apdžiovintomis sėklomis. Prieš sėją jas reikia 1-3 paras pamirkyti vandenyje. Vanduo keičiamas kasdien, o geriausia — 2-3 kartus per dieną. Išmirkytos sėklos sėjamos tiesiai į mažus vazonėlius su durpių substratu arba daiginamos plastikiniuose maišeliuose, samanose.

Datulės sėklos sodinimas
Datulės daiginimas

Sėti į vazonėlius patogu, nes vėliau kurį laiką daigelių nereikia persodinti, mažiau rizikuojama sužeisti šaknis (ji būna viena ir ilga, arba kelios), bet labai sunku palaikyti reikiamą temperatūrą (ypač daiginant tropines rūšis) ir drėgmę (idealu — 60-70 proc.). Be to, jeigu sėjama daugiau, palmių vazonėliai užims daug vietos, o kai kurių rūšių sėklos dygsta net 6-8 mėn.

Datulių sėklų daiginimasPaprasčiausia datulinių palmių sėklas daiginti skaidriame plastiko maišelyje su drėgnomis samanomis. Labiausiai tinka kiminai. Galima naudoti paprastas miško samanas be žemių, nuplikytas verdančiu vandeniu arba pamirkytas silpname previkuro tirpale. Tinka ir neutralių durpių plaušas (nesuirusios durpės), bet jų sunku gauti.

Samanos sudrėkinamos ir nuspaudžiamos. Drėgmė ideali, kai jas suspaudus kumštyje išvarva 1-2 lašiukai vandens. Į samanas suberiamos išmirkytos sėklos, maišelis užrišamas ir laikoma šiltai. Daugumai palmių sėklų reikia 25-28°C, o tropikų — net 30-35°C šilumos. Labai svarbu stebėti, kad nebūtų staigių temperatūros pokyčių, ypač jeigu sėklos jau pradėjusios dygti. Perkaitimas taip pat kenkia datulės sėklos daigumui. Kas keletą dienų maišelį reikia atidaryti, pravėdinti, patikrinti ar užtenka drėgmės. Kad žinoti tikslią temperatūrą, į maišelį galima įdėti termometrą.

Sudygusios datulės šaknysDauguma palmių pirmiausiai augina šaknis, ir tik vėliau — lapus. Sėklos dygsta labai nevienodai, todėl sudygusios išrenkamos, o kitos daiginamos toliau. Daigelį reikia sodinti tuomet, kai lapukas (ne šaknys) paauga 2-3 cm. Šaknys tuo metu jau siekia 5-15 cm, ji dažniausiai būna tvirta ir stangri, su smulkesnėmis šaknelėmis. Persodinama labai atsargiai, kad kuo mažiau sužeisti šakneles. Jų negalima užlenkti. Sėklytė turi gulėti ant žemės paviršiaus, o lapukas augti tiesiai į viršų. Dažnai tai sunku padaryti, nes samanose šaknys ir lapukai susiraizgo, išlinksta.

Vienos palmės dygsta lengvai ir greitai, kitos — labai prastai. Daigumo vidurkis — 25 proc. Phoenix dactylifera, Archontophoenix, Areca, Chamaedorea, Pinanga, Pritchardia, Sabal, Veitchia palmės dygsta palyginti lengvai. Acrocomia, Jubeopsis, Parajubaea, Lemurophoenix ir Voaniola palmių daigumas prastas, vos 10 proc. Tai reiškia, kad pasėjus 10 sėklų, galbūt išdygs 1. Nereikėtų greitai nurašyti Acrocomia, Syagrus, Howea, Jubeaopsis, Parajubaea palmių sėklų, nes jos dygsta labai ilgai.

Sodinama į šiltą ir drėgną, silpnu previkuro tirpalu palaistytą durpių substratą. Laikoma šiltai ir drėgnai, kaip ir anksčiau (uždarame daigyne arba skaidriame polietileno maišelyje). Pamažu palmės daigeliai pripratinami prie kambario temperatūros ir drėgmės (per 1-3 mėn.).

Datulės sėklos sodinimui
Palmės iš datulės sėklų
Datulės sėklos daiginimui
Palmės iš sėklos

Apie autorių

Monika

Vienas komentaras

Komentuoti