Augalų kategorijos

Šliaužiančioji tramažolė

Vertas dėmesio ampelinė ir balkoninė gėlė su žaliais ir baltai žaliais lapais. Auga tamsesnėse patalpose, o lauke pusiau paunksnėje.

Tramažolės lapaiŽiedai mėlynai violetiniai, neryškūs (žydi balandžio—birželio mėn.). Kovo—balandžio mėn. persodinti į vidutinio sunkumo puveninę žemę.

Laistyti saikingai, kas 1—2 savaites tręšti (2—4 g/l). Žiemą ramybės periodas. Vieta šviesoka, vėsi, vidutinio drėgnumo. Dauginama ūgliais ir kero dalimis, pavasarį.

Kaip dekoratyvinis augalas šliaužiančioji tramažolė (Glechoma hederacea) pradėta auginti visai neseniai. Iš užsienio dažniausiai atvežamos margalapės šliaužiančiosios tramažolės ‘Variegata’. Nuo rūšinių augalų jos skiriasi baltai margais lapais, be to, beveik nežydi. Pakabintos margalapės tramažolės užaugina ilgas, tankiai lapais aplipusias palaipas ir yra puikus svyrantis augalas balkonams, lauko kavinėms, sodyboms papuošti. Jos dera su gėlėmisryškiais žiedais, bet puikiai atrodo ir vienos.

‘Variegata’ tramažoles visai nesunku prižiūrėti. Jeigu sodinamos lysvėje ar gėlyne, neaugina tokių ilgų palaipų – jos greitai įsišaknija ir augalas plečiasi kaip kilimas. Vazonuose augančių tramažolių ūgliai nuskinami ir įšaknyjami vandenyje arba žemėje.

Pakabinamuose vazonuose augančioms tramažolėms priežiūros reikia daugiau negu gėlyne. Svarbiausia – neperdžiovinti. Šie augalai mėgsta drėgmę (bet nepakenčia stovinčio vandens, todėl laistydami nepersistenkite). Ar dažnai laistyti, priklauso nuo vietos, kurioje augalas pakabintas ir žemės mišinio, kuriame auga. Jei tramažolė auga atviroje saulėtoje vietoje ir lengvoje žemėje, laistoma dažniau. Jeigu pavėsyje, o žemių mišinys sunkesnis – rečiau. Paprasčiausia pačiupinėti žemę (ne vazono paviršiuje, o apie 3-4 cm gylyje) arba pabelsti į vazoną – kai žemė išdžiūvusi, skamba skardžiai, kai drėgna – dusliai. Geriausia, kai žemė vazone visuomet truputį drėgna.

Tramažolės užaugina ilgas palaipas su daug lapų, todėl joms reikia daug maisto medžiagų. Tinka tręšti mineralinių trašų mišiniais, kurie skirti lapinėms gėlėms. Labai patogu tręšti lėtai tirpstančiomis trąšomis. Jos įterįiamos į vazoną 1-2 kartai per sezoną. Kitomis trąšomis tręšiama kartą per mėnesį iki rudens. Lietuvoje užaugintos ‘Variegata‘ tramažolės puikiai peržiemoja lauke. Jeigu pernešama į patalpą, per žiemą laikoma vėsiai ir šviesiai.

Daug rečiau gėlynuose sodinamos rūšinės tramažolės. Ne tik užsienyje, bet ir pas mus populiarūs sudėtiniai gėlynai. Tramažolės puikiai atrodo tarp kitų smulkių augaliukų – veronikų, našlaičių, saulučių, šilingių. Tokias neuakštas žydinčias pievas galima pamatyti senuose parkuose. Šliaužiančioji tramažolė ypač tinka gėlynams prie tvenkinių, tarp akmenų, prie laiptų, šlaituose.

Augalas visai nereiklus. Vešliausiai auga derlingoje, palyginti drėgnoje dirvoje – tuomet būna aukštesnės (maždaug iki 15 cm) ir stambesniais lapais. Skurdesnėje žemėje ar dažniau trypiamose vietose prie takų, patvoriuose – augaliukai visai maži. Saulėtose vietose tramažolės įgauna bordo ar violetinį atspalvį, pavėsyje lapų viršus pusės ryškiai žalias, o lapų apačia ir stiebai bordo atspalvio. Be to, saulėje tramažolės gausiau žydi. Jų lapai peržiemoja, todėl gražiai atrodo nuo ankstyvo pavasario.

Gėlė tramažolė
Tramažolės žiedai