Augalų kategorijos
Kininė Aktinidija (Actinidia deliciosa sin. A. chinensis) giminingos mūsų soduose auginamoms margalapėms ir dailiosioms aktinidijoms, bet yra lepokos ir lietuviškos žiemos joms per šaltos.
Taip pat skaitykite: Kivių auginimas Lietuvoje.
Šis augalas subrandina mums gerai pažystamą vaisių – Kivį. Palyginti su margalapių aktinidijų vaisiais, kiviai milžiniški. Todėl dažnas susigundo parduotuvėje pirktame vaisiuje rastas sėklas įkišti į žemę – o gal sudygs? Atsiminkite, kad sėjinukų vaisiai greičiausiai nebus panašūs į vaisių iš kurio surinkote sėklas, be to, aktinidijos yra dvinamės, dera tik tuomet, kai šalia auga keletas vyriškų ir moteriškų augalų.
Augalo lytį gali išduoti žiedai, bet sėjinukai pražysta tik po 6-8 metų. Gali būti, kad iš sėjinukų užaugs tik vyriški arba tik moteriški augalai, tuomet jūsų triūsas veltui – vaisių nesulauksite.
Savaime kininės aktinidijos auga Kinijos kalnų miškuose, kur vasaros karštos ir drėgnos, o žiemos palyginti šaltos ir sausos. Ten jos vadinamos kininiais agrastais. Dabar kininės aktinidijos – populiari ir pelninga žemės ūkio kultūra, mėgiama dėl stambių skanių vaisių. JAV, Naujojoje Zelandijoje, Australijoje, Pietų Afrikoje ir kai kuriose Europos šalyse aktinidijos auginamos didžiulėse plantacijose.
Didžiojoje Britanijoje, į pietus nuo Londono, kininės aktinidijos auginamos lauke kaip dekoratyviniai vijokliniai augalai. Jos sodinamos pietinėje pusėje prie namo sienos. Egzotikos mėgėjai bando kinines aktinidijas auginti ir pas mus lauke. Geriausiai kinines aktinidijas auginti šaltuose žiemos soduose (vasarą nešildoma, žiemą palaikoma minimali pliusinė temperatūra arba apie 0), bet jai reikia daug erdvės. Šiuos augalus galima genėti kaip vynuoges.